banner406
banner396
03 Ağustos 2015 Pazartesi 13:23
ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ SORUNU TOPLU SÖZLEŞME MASASINDA ÇÖZÜLMELİ

 

MEB 1709 şube müdürlüğü atamasını iptal eden Danıştay sözlü sınavın yazılı sınavı tamamlayıcısı olduğunu belirterek yazılı sınav sonuçlarının da değerlendirmeye alınması gerektiğine hükmetmiştir. 06.03.2014 tarihinde Danıştay 5.dairesi Başbakanlığın, Aynı şekilde Danıştay 2.daireside Milli Eğitim Bakanlığı Görevde yükselme yönetmeliğinde, Sadece sözlü(Mülakat) sınavı sonuçlarına göre atama yapması maddesinin yürütmesini durdurmuştur.

 

TÜRK MİLLETİ ADINA 1709 Şube Müdürlüğü atamaları için; sadece sözlü sınavla atama yapılamayacağı, objektif olan yazılı sınavının değerlendirme dışı bırakılamayıp belirleyici olması gerektiğine ve Atamaların iptal edilerek Aritmetik Ortalamayla atamaların yenilenmesi gerektiğine karar vermiştir.

 

Danıştay ve Onlarca Mahkeme kararları gereği objektif olan yazılı sınavının değerlendirmeye katılıp (Sözlü ve Yazılının Aritmetik ortalaması ile )Atamaların yenilenmesini isteyen 100 lerce kişi Bakanlığa Aritmetik ortalama ile atanma talepli dilekçe ile başvurmuş  ve Bakanlığın sessiz kalması üzerine dava açmışlar ve bu davalarda sonuçlanmaya başlamıştır.

 

Ankara 4.İdare Mahkemesi, ,Samsun 2.İdare Mahkemesi ve Samsun Bölge İdare mahkemelerinin kararlarından sonra ;Ankara 7.İdare Mahkemesi vermiş olduğu YD kararında ”Bakanlığın sadece mülakat puanına göre yaptığı 1709 şube müdürlüğü atamalarının Danıştay  kararları gereği objektif olan yazılı sınavının değerlendirmeye katılıp (Sözlü ve Yazılının Aritmetik ortalaması ile )Başarı sırasının oluşturulmasına ve Atamaların yenilenmesine hükmetmiştir. Verilen kararlara Bakanlığın itirazı üzerine Ankara Bölge İdare Mahkemesi 1.Kurul  MEB’in itirazının  REDDİNE karar vermiştir.

 

İdari Yargılama Usul Kanunun 28. Maddesinde “Danıştay, bölge idare mahkemeleri, idare ve vergi mahkemelerinin esasa ve yürütmenin durdurulmasına ilişkin kararlarının icaplarına göre idare, gecikmeksizin işlem tesis etmeye veya eylemde bulunmaya mecburdur. Bu süre hiçbir şekilde kararın idareye tebliğinden başlayarak 30 günü geçemez." İYUK 52. madde "(Değişik: 3622 - 5.4.1990) Temyiz veya itiraz yoluna başvurulmuş olması, hâkim, mahkeme veya Danıştay kararlarının yürütülmesini durdurmaz? Denilmektedir

 

Ancak sayın bakanlık yetkilileri atama dayanağı iptal edilen yönetmelikle yapılan ve hiç yapılmamış yok hükmünde olan 1709 atamayı iptal etmemekte ve yargı kararlarına karşı anlamsız bir şekilde direnç göstermektedir

 

Milli Eğitim bakanlığı Atanan ve atanamayan 5900 şube müdürü adayını daha fazla mağdur etmeden  Mahkeme kararlarının gereklerini yerine getirip Meb şube müdürlüğü kaosuna son vermeli.

 

MEB ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ MÜLAKAT MAĞDURLARI PLATFORMU

 

Son Güncelleme: 03.08.2015 13:24
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
barış 2015-08-03 18:02:06

kesinlikle bu konu artık sonuçlandırılmalıdır.

Avatar
Mert 2015-08-04 21:05:49

adalet herkese lazım, mahkeme kararları derhal uygulanmalı

Avatar
olmazzzz 2015-08-03 19:18:39

şube müdürlüğünde sınav puanı veya sınav+ek2 olmalı not: ek2 olacaksa son 3 yılın belgeleri aşırı torpilli olduğu için sayılmayacak. ve münhaller artırılıp, emekli ve ayrılanlarda açılsa 4000 kişi atanıyor yani sorun açıkça çözülüyor. ama öyle yapılmayacak. seçimde hakkımızı alamayan siyasilere destek vereceğiz he he vereceğiz....... bu sorun devam eder sonsuza dek.....

Avatar
zafer 2015-08-04 22:19:33

ihaksız yere görevlendirilen kişiler kul hakkı yemektedir.neden 2.atamayapılarak bu yara kapatılmıyor bizde işimize bakarız.yeter artık meb bıktık usandık.i