banner406
banner396
07 Temmuz 2015 Salı 00:33
Şube Müdürlüğünde Kanun Teklifi
 Söz konusu taslakta yargı kararlarının uygulanması ve bundan sonrası için kamuoyunun beklentisine uygun düzenleme yer almaktadır. Taslakta yer alan düzenleme ile şube müdürünün yazılı sınavla, ilçe milli eğitim müdürünün yazılı ve sözlü sınavın aritmetik ortalaması ile il milli eğitim müdürünün ise sınavsız olarak atanması öngörülmüştür.
MEB Görevde Yükselme Kanun Teklifi Taslağı 2015
25/8/2011 tarihli ve 652 sayılı Milli Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnameye aşağıdaki ek madde ile geçici maddenin eklenmesi...
1  “Görevde yükselme ve unvan değişikliği
EK MADDE 2 – (a) İlçe milli eğitim müdürü kadrosuna yazılı ve sözlü; şube müdürü, tesis müdürü ve basımevi müdürü kadroları ile Bakanlıkça çıkarılacak yönetmelikte belirtilecek diğer kadrolara görevde yükselme ve unvan değişikliği suretiyle atanacak personelin yazılı sınavda başarılı olmaları gerekir. Ancak, il milli eğitim müdürü, il milli eğitim müdür yardımcısı ve üstü kadrolara yapılacak atamalarda görevde yükselme veya unvan değişikliği sınavı uygulanmaz.
 
(b) İlçe milli eğitim müdürü kadrosuna atama yapılmak üzere yazılı ve sözlü sınav sonuçlarının aritmetik ortalaması ile oluşturulan başarı listesi; şube müdürü, tesis müdürü ve basımevi müdürü kadroları ile diğer kadrolara yazılı sınav sonuçları esas alınarak oluşturulan başarı listeleri üzerinden, tercihleri de dikkate alınarak puan üstünlüğüne göre atama yapılır. Eşitlik halinde, ilçe milli eğitim müdürü kadrolarına sırasıyla yazılı sınav puanı yüksek olana, daha üst öğrenimi bitirmiş olana, hizmet süresi fazla olana; şube müdürü, tesis müdürü ve basımevi müdürü ve diğer kadrolara ise sırasıyla daha üst öğrenimi bitirmiş olana, hizmet süresi fazla olana öncelik verilir.
 
(c) Atamaları yapılanlardan, yasal süresi içinde görevine başlamayanların atamaları iptal edilir. Bu durumda olanların görevde yükselme veya unvan değişikliği suretiyle atanabilmeleri için, görevde yükselme veya unvan değişikliği sınavına yeniden girmeleri ve başarılı olmaları gerekir.
 
(d) Görevde yükselme ve unvan değişikliğine tabi kadro unvanlar ile bu sınavlara katılacaklarda aranacak hizmet süresi ve eğitim düzeyine ilişkin şartlar ile sınavların uygulanmasına ilişkin hususlar Bakanlıkça belirlenir.”
 
Yargı kararları
GEÇİCİ MADDE 11 – (1) Danıştay 5. Dairesi ….. esas…..karar ile Danıştay 2. Dairesi ….. esas ….. kararları gereği 16.04.2014 tarihli şube müdürü atamaları iptal edilerek; atamalar Ek Madde 2 hükümlerine göre yapılır.
 
(2) Görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavlarına konu bakanlık aleyhine verilmiş yargı kararları sınava girmiş aday/adayların lehine uygulanır, yapılan işlem aday/adayların aleyhine sonuç doğuramaz. Yazılı sınav sorularından iptal edilmiş olanlar en az bir şıkkı işaretlemiş tüm adaylar için doğru kabul edilir, bu hüküm 29.02.2013 tarihli taşra teşkilatı şube müdürlüğü görevde yükselme ve unvan değişikliği yazılı sınavı için de uygulanır.
 
Gerekçeler
1. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) görevde yükselme ve unvan değişikliğine yönelik yapılmış yönetmelik düzeyindeki düzenlemelere karşı idari yargıda açılmış davalar sonucunda iptal edilen hükümlere göre yargı kararlarının uygulanması konusunda çeşitli sıkıntıların olduğu görülmektedir. Özellikle görevde yükselme ve unvan değişikliklerinde yönetmelik düzeyindeki düzenlemelerin yargı kararları ile çoğunlukla iptal edildiğ,i sebebinin ise hükümeti temsilen MEB tarafından yapıldığı ancak bu durumun Türkiye Cumhuriyeti Anayasası hükümlerini göz ardı eden sonuçlar doğurduğunu belirtmekle beraber söz konusu düzenlemenin Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından yapılmasının gereği hasıl olmuştur. Yine kanun teklifini destekler doğrultuda yargı kararları da mevcuttur.
2. Gelişen ve değişen Türkiye’ye rağmen sözlü sınav, mülakat vb. kavramların maalesef halk arasında ne anlama geldiği açıkça görülmektedir, sözlü sınavların yapılması seçilecek kişinin niteliğini, atama yapılacak kadro için uygunluğunu belirlemekten çok; referanslar, bireysel bağlantılar, belirli sivil toplum kuruluşlarına üyelikler vb. yollarla çıkış yolu bulma çabasının ortaya çıktığı bir yarış haline dönüşmüştür. Yine bu yolla belirli konumlara gelen kişilerin de devlet hizmetini adil ve tarafsız olarak ne derece sürdürebileceği de sorulması gereken soruların başında gelmektedir. 
3. Bu kanun teklifinde daha önce idari yargı kararları doğrultusunda yasal dayanağı kalmamış ancak yasal zemini kalmamasına rağmen iptal edilmemiş olan 1709 şube müdürlüğü atamasına ilişkin hükümler de bulunmamaktadır. Çok gariptir ki 24. Dönem Milli Eğitim Bakanı Sayın Nabi sadece Danıştay tarafından atamalara dayanak hükümlerin iptal edildiğini atamaların iptalinin gerekmediğini açıklamışlardır. Ancak bu açıklama MEB’e olan güveni sarsmıştır öyle ki bir kurum yönetmelik düzeyinde düzenleme yapacak, konuya muhataplar da ilgili düzenlemeye dava açacaklar dava düzenlemeyi yapan kurumun aleyhine iptalle sonuçlanmasına rağmen bu düzenlemeye göre yapılan işlemlerin geri çekilmeyecek! Bu durum idari yargıyı saf dışı bırakmak anlamı taşımakta olup gereksiz kılmaktadır.
 
Tüm bu anlatılanlar ülkemizin normalleşmesine yardımcı olacak bu kanun teklifinin verilmesinin gereğini ortaya çıkarmıştır. Bu değişiklerle özellikle MEB çalışanları kendilerini kariyer ilerlemesi anlamında daha güvende bulacaklardır. 

Cafer GÜZEL
memursesi
Son Güncelleme: 07.07.2015 00:34
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
60lık blok 2015-07-07 02:22:56

yeterki gelsin kabul edilir.cünkü haksızca oraları işgal edenler var

Avatar
veli 2015-07-07 09:54:02

işin garibi taslagı hazırladı dedğiniz zatın taslaktan haberi yok

Avatar
Hakikat 2015-07-07 03:22:16

İnş kanunlaşır

Avatar
CANDAN 2015-07-07 16:48:06

hala mi yeter artik arkadaş atanamadiniz di̇ye bu kadar olmaz ki̇,bi̇r huzur veri̇n artik.

Avatar
HASAN MÜDÜR 2015-07-07 16:50:24

14 aydir çalişiyoruz yeter artik arkadaşlar ,bi̇z bu i̇şi̇ gayet i̇yi̇ yapiyoruz lütfen si̇zler de bi̇zlere artik destek olun

Avatar
komik olmayın 2015-07-07 19:47:17

%60 blok mimarı kılıçtaroğlu restorasyondan bahsediyor. bu kanun tasarısı ile restorasyon olmaz :))) birisi ortaya şey atıyor, adıda haercilik oluyor. yeni nesil internet habercileri duygu ve düşüncelerini duyum ve haber olarak lanse ediyorlar. birileri buna dur deyince de diktatör iftirası atıyorlar

Avatar
ata 2015-07-07 23:30:06

o koltuklarda olseniz bile hesabi sorulacaktir. 14 aydir calisiyorlarmis bana mi sordun kul hakki yiyerek koltuk kaparken. sonrada din iman hak adalet dersiniz. az kaldi suyunuz isiniyor yakinda yikarlar sonrada pamuk tikarlar suphe mudurleri

Avatar
huzur mu? 2015-07-08 00:25:10

huzursuzluğun üzerine huzur inşaa etmeye çalışan biri ne kadar mantıklı olabilir ve bu işi ne kadar sağlıklı yapabilir? ne istediğinizin farkında değilsiniz... haklar haram edildi size bi kere... huzur falan beklemeyin... biz huzur versek bile ki çok fazla şansımız da ok, sizin iç dünyanızda huzuru yakalamanız imkansız....