banner383
22 Ekim 2015 Perşembe 19:05
Şube müdürlüğüne başvuru hakkı tüm adaylara verilmelidir
 Eğitim-Bir-Sen olarak, Milli Eğitim Bakanlığı’na başvurarak şube müdürlüğü ikinci atama başvurularında, 2014 Nisan ayında gerçekleştirilen atama sürecinde atanamayan tüm adaylara da başvuru hakkı verilmesini talep ettik.

Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğünce, münhal bulunan şube müdürlüğü kadroları için atama başvuru duyurusu gerçekleştirilmiştir. Ancak elektronik ortamda yapılabilen başvuru şartları incelendiğinde başvuru hakkının, sadece yargı kararı neticesi başvuru hakkı elde edenler ve ikinci defa sözlü sınava girerek sözlü sınav puanı değişenlere tanındığı görülmüştür.

Milli Eğitim Bakanlığı Personelinin Görevde Yükselme, Unvan Değişikliği ve Yer Değiştirme Suretiyle Atanması Hakkında Yönetmelik’te, son olarak 10.12.2014 tarihli ve 29201 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelik değişikliğiyle getirilen değişiklikle yazılı sınav sonuçlarının geçerlilik süresini kısıtlayan hüküm kaldırılmış olup, sözlü sınav sonuçları hakkında da benzer bir geçerlilik kısıtlaması yer almadığından, yazılı ve sözlü sınav sonuçlarının geçerliliği hususunda şüphe bulunmamaktadır. Ancak bu hukuki duruma ve boş bulunan şube müdürlüğü kadrolarının varlığına rağmen söz konusu kadrolara atanmak üzere, başarılı sayılmakla birlikte 2014 Nisan ayında gerçekleştirilen atama sürecinde atanamayan adaylara başvuru hakkı verilmemesi eşitlik, adalet, hukuki güvenlik ve haklı beklenti ilkelerine aykırılık teşkil etmektedir. Atama bekleyen münhal kadroların varlığına rağmen başvuru hakkının dar bir çerçeveyle sınırlı tutulmasının izahı da ortaya konulmamıştır.

Öte yandan, yapılmak istenen uygulama, yeni mağduriyetlerin yanında başvuru hakkı sahiplerine başvuru imkânı tanınmaması nedeniyle yeni davalara da sebebiyet verecektir. Bu nedenle, 29.12.2013 tarihli yazılı sınav ve akabinde gerçekleştirilen sözlü sınav neticesi başarılı sayılan, ancak 2014 Nisan ayında gerçekleştirilen atama sürecinde atanamayan tüm adaylara başvuru hakkı verilmelidir. 

İlgili yazıyı buradan indirebilirsiniz

www.mebpersonel.com

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ken 2 yıl önce

dostlar alış verişte görsün işte
samimi olduklarına inanmıyorum bir ebsli olarak

Avatar
Eğitimci 2 yıl önce

halen sonucu beklenen mahkemeler varken böyle bir şeyin istenmesine anlam veremiyorum.mahkeme olumsuz sonuçlanırsa ve de bu boş kadrolara da atama yapılırsa ortalık curcunaya dönmez mi?

Avatar
YARGI KARARI 2 yıl önce

yargi yalnizca sözlü sinava göre de atama yapilamaz karari vermi̇şti̇.yönetmeli̇k deği̇şi̇kli̇ği̇ yeterli̇ görüldü.o halde yargi yeni̇den mülakat dedi̇,atama yapilir demedi̇ ki̇?hukuk oldu guguk akp ni̇n eli̇nde

Avatar
ali kaya 2 yıl önce

ebs liyim ama ..... bu olmadı.... bence insanlar ikiyüzlü olmamalı.....

Avatar
egitimci 2 yıl önce

Simdi adalet demeye yeni basladiniz.silkinin biraz kendinize gelin iste.üye değilim ama bu isi becerirseniz hem üye olur hem de inanirim cizginize

Avatar
xxxx 2 yıl önce

mülakatla atama olmaz.esas yazılı olmalıdır.objektiflikten bahsedilemez.hukuk devletine uygun davranmalıyız..

Avatar
malum sen mağduru 2 yıl önce

adaletsiz bir atama olmuştur yazılı sınavdan 80 aldım mülakat 46 adalet bunun neresinde ?

Avatar
adalet 2 yıl önce

yarın hakkın divanına varınca iki elim yakanda olacak ey bilecik malum sen yöneticisi