banner406
banner396
13 Mayıs 2014 Salı 11:42
Teç-Sen Şube Müdürlüğü Açıklaması
 

Danıştay 5.Dairesi verdiği yürütmeyi durdurma kararında "12/B maddesinin 1. fıkrası hükmünde geçen "sözlü sınav" ibaresi, yazılı sınavı tamamlayıcı nitelikte olması gereken sözlü sınavın, seçimin tek belirleyicisi olarak düzenlenmesi, bu haliyle somut olarak değerlendirilebilecek ve adaylar arasında objektifliği sağlayabilecek nesnel bir değerlendirme ölçütü olan yazılı sınavdaki başarı puanının değerlendirme dışı bırakılarak, başarı sıralamasının yalnızca başarı kriterleri daha muğlak sözlü sınav sonuçlarına göre oluşturulması, Anayasa'nın 2. maddesinde belirtilen Hukuk Devleti ilkesiyle bağdaşmayacak şekilde etkin yargısal denetiminin yapılmasının engellenmesi nedeniyle hukuka aykırıdır." denilmektedir.

Danıştay 5.Dairesinin verdiği karar ne anlama geliyor. Danıştay 5. Dairesi sözlü sınavı iptal etmemiş; ancak başarı listelerinin, yazılı sınav puanının tamamen değerlendirme dışı bırakılıp sadece sözlü sınav puanı ile oluşturulamayacağına hükmetmiştir. Dolayısıyla Milli Eğitim Bakanlığınca sadece sözlü sınav puanı ile oluşturulan başarı listelerinin ve bu listelere dayanarak yapılan şube müdürlüğü atamalarının  iptali gerekmektedir. (mahkeme kararı gereği yönetmelik değişikliği yapıldıktan sonra)

Bunun için öncelikle Başbakanlığın söz konusu mahkeme kararını tebliğ aldıktan 30 gün içinde kararı uygulaması ve yönetmelik değişikliğini yapması gerekmektedir.Akabinde yapılan değişikliğe göre tüm kamu kurumları kendi yönetmeliklerini aynı şekilde düzenlenmelidir.  Yapılan yeni düzenlemeye göre başarı listeleri sadece yazılı sınava göre yada,yazılı+sözlü sınav puanlarının belirli bir oranda (%70 yazılı, %30 sözlü gibi)birlikte değerlendirilmesi ile yeniden oluşturulmalıdır. Yeni oluşan başarı listelerine göre Şube müdürlüğü atamaları tekrar yapılmalıdır.

Burada bir husus daha var ki Milli Eğitim Bakanlığı'nın yapacağı uygulamada bu durumu da gözönünde bulundurarak hareket etmesi gerekmektedir. Yapılan yazılı sınava kimsenin bir itirazı yoktur. Ancak sözlü sınava girmiş, başarısız olmuş veya düşük not almış adaylar tarafından açılan sözlü sınavın yürütmesinin durdurulması ve iptali ile ilgili davalar vardır. Sendikamızca da bu konuda üyelerimizi temsilen iki adet dava açılmıştır ve bu davalar halen devam etmektedir. Buradan çıkacak sonucun beklenmesi sürecin yeniden akamete uğramaması açısından da çok önemlidir. Yani Milli Eğitim Bakanlığı başarı listelerini yazılı+sözlü sınava göre yeniden yapacaksa sözlü sınavın iptal edilebileceğini de hesaba katmalıdır.


NOT: Sendikamıza Danıştay Kararı henüz ulaşmamıştır. Söz konusu karar sağlam bir kaynaktan sendikamıza ulaştığı için ön bilgi olarak kamuoyuyla paylaşıyoruz.

KARAR İÇİN TIKLAYIN!
 
Son Güncelleme: 13.05.2014 11:44
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
emir 2014-05-13 11:46:45

yazılı sınavın iptali içinde mahkemeye başvuran sendikalar var. bakanlık yeniden bir yazılı ve sözlü sınav yapması daha doğru olur. nedeni osym sınav sorularını yayınlamadı buda kişilerin sorulara itiraz hakkını elinden aldı.

Avatar
erdemm 2014-05-13 11:52:06

bu bakanlık ile hiç bir şey olmaz.

Avatar
FRD 2014-05-13 11:52:41

bi an önce meb bi açiklama yapip yeniden biatama yapmalidir....

Avatar
eğitimci 2014-05-13 12:14:27

şube müdürlüğü mülakatında dönen dolapalrı kendi gözümle gördüm kulağımla duydum.evet ben atandım ama hakkımla.şimdi iptal kararını duyunca şaşırmadım ve üzülmedim.çünkü allahın adaleti büyüktür.çünkü devletin adaletine güvenilmediği yerde allahın adaleti hükümsürmeye başlar.

Avatar
torpilliler dayanaksız sallıyor 2014-05-13 12:15:18

sözlüsü yüksek ,yazılısı düşük olan torpilliler yazılının iptalini isteyerek sadece saçmalıyorlar.yazılı nın iptali için hiçbir gerekçe yok.ösym yaptı sınavı,şaibe yok, ama sözlüsü yüksekler ortalığı karıştırıp ben olamıyorsam kimse olamsın diyorlar resmen.çok mesnetsiz atıyorlar.ama türkiye hukuk düzeni.bu saatten sonra yazılısı yüksek biri olarak atanmamı bekliyorum.torpilliler ise şimdiden bavullarını hazırlasın koltuklarıyla vedalaşsın inşallah

Avatar
hakan 2014-05-13 12:31:11

derhal duruma bakanlık müdahele etmeli hakkı yenen öğretmenlerin hakkı korunmalı durum bu kadar açık

Avatar
seyfi 2014-05-13 12:32:27

yorumları okuyunca ne kadar hakkı yenen idareci ve öğretmenin olduğunu görüyoruz bu makamda daha nasıl oturacaksınız yazık değilmi

Avatar
ali 2014-05-13 12:33:58

inşallah hak yerini bulur ey ilahi ne büyüksün