banner406
banner396
11 Aralık 2012 Salı 23:14
Torpilli Şube Müdürlüğü Görevlendirmelerine Son Verilmeli
 652 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin yürürlüğe girmesinden sonra Bakanlığın merkez teşkilatı birimleri ile bunların alt birimleri olan grup başkanlıkları ve bunların görevleri hizmet birimleri yeniden belirlenmiştir. Bakanlığın taşra teşkilatında oluşturan il/ilçe müdürlüklerinde kurulacak birimler ve bu birimlerin bağlanacağı şube müdürlükleri ile bunların görev alanları ve sorumlulukları ise 18.11.2012 tarihli Resmi Gazete de yayınlanarak yürürlüğe giren Milli Eğitim Bakanlığı İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri Yönetmeliği ile düzenlenmiştir. Milli Eğitim Bakanlığınca; illerde uygulamada birliğin sağlanması amacı ile  İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğünce 04.12.2012 tarih, 202358 sayı ve 2012/43No’lu,  İl/İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerinin Teşkilatlanması konulu genelge yayınlanmıştır. Anılan genelgede İl/İlçe milli eğitim müdürlüklerinde şube müdürlüğü sayılarının nasıl belirleneceği, ve bu şube müdürlerine bağlı birimlerin nasıl teşkilatlandırılacağı anlatılmaktadır.

Ancak; bu genelge ile teşkilatlandırma işlemleri yapılırken şube müdürü ihtiyacı söz konusu genelge ile görevlendirmelere cevaz verilmiş gibi değerlendirilerek Valiliklerce yeni görevlendirmeler yapılacağı bilgilerinin sendikamıza ulaşmıştır.

Türk Eğitim-Sen olarak; merkez ve taşra teşkilatı şube müdürlüklerinin görevde yükselmeye tabi kadrolar olduğu, bu kadrolara atanabilmek için aranan genel ve özel şartlara sahip kişilerin görevde yükselme eğitimi sonrasında yapılan görevde yükselme sınavında başarılı olmaları gerektiği,  kurala bağlanması karşısında, bu nedenle şube müdürlüğü kadrosu için yapılması gereken görevde yükselme sınavı açması gerektiği bakanlığa bildirilmiştir. Ayrıca; illerin bu genelgeye dayanarak şartları taşımayan kişileri Şube Müdürü olarak görevlendirmesi açıkça mevzuata ve hukuka aykırı olduğu gerekçesi ile bakanlıkça bu şekilde görevlendirmelerin önünün kesilmesi için, Şube Müdürlüğü sınavının bir an önce yapılmasını, bu kadrolara şartları taşımayanlar arasından yapılan görevlendirmelerin en kısa sürede iptal edilmesini ve bu kadroların görevlendirme ile değil asaleten atama şartlarını taşıyanlarca doldurulmasının sağlanması hususunda Milli Eğitim Bakanlığına yazılı başvuruda bulunulmuştur.

 

İlgili yazımız için tıklayınız (word pdf)

Son Güncelleme: 11.12.2012 23:14
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ankara merkez 2012-12-12 12:51:14

bu gün bile ankara nın merkezinde pursaklar da norm dışı iki görevlendirme şartları tutmayan şube müdürü gibi çalışan zat ı muhteremlerin dayıları kim ankara....bakamlık bunları göremiyor herhalde...