banner406
banner396
21 Haziran 2013 Cuma 15:46
Ucube Yönetmelik Gidiyor Ucube Taslak Geliyor
 Bu yazımızda  yönetmeliğin   ayrıntılarına  inmeyeceğiz. İnmeye de gerek duymuyoruz çünkü kamuoyunda o kadar çok  bilgi   kirliliği  oluştu ki her önüne gelen  yönetmelik  yorumu yayınlamaya başladı. Bu  bilgi   kirliliğinin  içinde  eğitimcilerimizin  aklıselim davranacağını ümit etmekten başka  bir şeyimiz de yok.Kamuoyunun tek somut taslak örneğini hazırlayan yazarları Cafer  Güzel   ve  Feridun Fikret Aksu'nun MEB'in taslağı hakkında söyleyeceklerinin olduğunu düşünüyor  ve  bu  işi  haddimiz olmayarak onlara bırakıyoruz.

 

          Son haftalarda eylemlere  katılan  müdürler  eğitimci  arkadaşları tarafından kamuoyuna duyuruluyor, polis çocuğu dövdüğü iddia edilen  öğretmenler  yine eğitimci arkadaşları tarafından kamuoyuna duyuruluyor, müdür başyardımcısı arkadaşlarının mağdur olduğunu bildiği halde müdür başyardımcılığı kalktı diye yanlış yorum ve değerlendirme yazanlar yine eğitimci arkadaşları oluyor, eğitimci arkadaşlarının mağdur olacağını bile bile rotasyon konusunda hınç ve kinle yorum yazan yine eğitimci arkadaşları oluyor. Bu örnekler son haftadan havsalamız da kalanlar. Görüldüğü gibi“yineler” uzayıp gidiyor. Eğitimcilerimiz gerçekten çok mağdurlar fakat elektronik postamıza gelen mesajlardan ve yorumlardan gördüğümüz kadarıyla birbirlerini bu kadar sahipsiz bırakan tek memur kesimi de maalesef eğitimcilerimiz. Bu anlayışla da kaybetmeye mahkûmlar…

 

          Gelelim taslak yönetmelik için birkaç söz söylemeye:

 

     1) Rotasyon: Rotasyon artık maksadını aşmıştır. Rotasyonun eğitime katkısının ne olduğunun objektif olarak kamuoyuna açıklanması bu saatten sonra mecburidir. Müdür ve müdür yardımcılarından başka hiçbir personeline rotasyon uygulamayan MEB bu eğitimcilere rotasyon konusunda ısrarcıdır ve çizgisi de belli değildir. İlk önce müdürlere 5 yılda bir müdür yardımcılarına rotasyon yok denildi, sonra müdürlere 5 yılda bir müdür yardımcılarına 8 yılda bir denildi, daha sonra müdürlere de müdür yardımcılarına da 8 yılda bir rotasyon denildi, şimdi de müdürlere de müdür yardımcılarına da 6 yılda bir rotasyon deniliyor. Bizim önerimiz ise ironi olarak söylemek gerekirse müdür ve müdür yardımcılarına yılda 2 defa rotasyon yapılmalıdır. Rotasyon; yarıyıl ve yaz tatillerinde uygulanmalı, rotasyon tercihinde bulunmayanlarda memuriyetten çıkarılmalıdır.

 

     2) Mülakat: Bu konuda MEB çok büyük bir objektiflik(!) önermiştir ve zarf seçmeyi önermiştir. Zarf içinde yer alan soruları ÖSYM hazırlayacak önerisini de getirebilirdi. ÖSYM önerisiyle belki eğitimcilerimizi objektif olacakları konusunda daha da ikna edici olabilirlerdi. Fakat unutulmamalıdır ki eğitim düzeyi en yüksek kesim eğitimcilerimizdir ve bu laf oyunlarına inanmayacaklardır. Zarf içindeki soruların değerlendirmesini kim yapacaktır? Nasıl yapacaktır? Değerlendirmeyi yapanların yeterlilikleri nedir? Geldikleri makamlara hangi objektif kriterlerle gelmişlerdir? Bu soruları uzatmak mümkündür. Mülakat isteyenler el altından Anayasa Mahkemesi mülakata izin verdi haberlerini dilden dile dolaştırıyorlar. İzin verdiyse, her şeyden önce vicdanınız rahatsa uygulayın hem de istediğiniz gibi…  Biz sözümüzü yine hatırlatalım; mülakatta haksızlığa uğradığını düşünen ve bunu tüm delilleriyle tarafımıza gönderen ilk mağdur eğitimcimizin dava dilekçeleri tarafımızdan hazırlanacaktır ve iç hukuk yolları tüketilirse uluslararası hukuk başvurusu da tarafımızdan sunulacaktır.

 

     3) Müdür Başyardımcılığı: Müdür Başyardımcılığının kaldırıldığı yorumları tamamen yanlıştır.Müdür Başyardımcılarının hukuki haklarını görmezden gelerek müdür yardımcısı olarak atamaya kalkmak ise fecaattir. Hukuki hiçbir dayanağının olmadığını ve olamayacağını şimdiden buradan tüm kesimlere duyuralım.

 

     4) Norm fazlası idareciler: Resen atama iptalleri gelirken bu yöneticileri resen atarım mantığının yanlışlığı ortadadır. Müdür Başyardımcılığında da yaşanacağı gibi bu durum da hukuken yanlıştır. Uygulanırsa ne olur? Personelini bir yıl mağdur eden idare kendi eliyle mutsuz, ümitsiz, verim alınamayan personeller yaratır. Bu durumunda ülkemize kaybı bellidir. İdare bile bile neden böyle bir yanlışta ısrar eder bilinmez.

 

     5) Uzman öğretmenlik: Yıllardır bir sınavı yapamayan MEB'in bu unvana puan vermesi tek kelimeyle abesle iştigaldir.

 

          Yönetmelik taslağının neresinden tutarsanız tutun elinizde kaldığı görülüyor. Daha fazla yorum yazmaya da gerek duymuyoruz.

 

          MEB'in derdi bağcıyı dövmek bile değildir, bağcı ölüyor arkadaşlar…

Son Güncelleme: 21.06.2013 15:46
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ercan35 2013-06-21 16:14:29

allah aşkına her ilden 3 idareci seçin ve talepleri bir anketle alın ve akıllı bir yetkiliye verin bakın idareciler ne istiyor .harbiden ucube işler yapıp sonra öğretmenler istiyor demeyin meslektaş olarak birbirimize zarar veriyoruz.

Avatar
36 2013-06-21 19:44:49

allah aşkina meb idarecilerden ne istiyor?mutsuz, umutsuz olmalarini ve sadece maaşlarini alip oturmalarini mi? birakin herkes mutlu olduğu yerde şevkle çalişsin ve verimli olsun.

Avatar
akın 2013-06-24 12:23:15

ilk atamalar sadece sınavla olsun .isteğe bağlı ve zorunlu atamalarda ek.1 olsun
yeter ya bir kez de adil olun