banner406
banner396
26 Aralık 2015 Cumartesi 17:07
Yeni MEB Yönetici Atama Yönetmelik Taslağı
 Yeni MEB Yönetici Atama Yönetmelik Taslağı. Milli Eğitim Bakanlığı kaynaklarından alınan duyumlara göre yeni yönetmelik tolumun her kesimini kucaklayan liyakate dayalı bir yönetmelik oluyor.
Yeni Yönetmelik özellikle ilçe milli eğitim müdürleri ve il milli eğitim müdür yardımcıları atamalarının Danıştay tarafından iptal edilmesi ve görevde yükselmeye tabi tutması bakanlığı yeni bir yönetmelik yapmaya zorladı. Yani ilçe milli eğitim müdürlerine de sınav şartı (sürpriz bir değişiklik olmazsa) geliyor.

Diğer bir konu da iki yıldır MEB’in gündeminden düşmeyen 1709 şube müdürünün atamasıyla ilgili; MEB kaynaklarına göre bu konuyla ilgili bakanlıkta iki görüş var. Ağırlıklı görüş mahkeme kararlarını uygulayıp yönetmeliğe uygun olarak %50 sınav puanı %50 mülakat puanına göre atamaları tekrar yapmak. Zayıf olan görüş ise mevcut atananlara dokunmadan hukuki bir zemin bularak yola devam etmek.

Yeni Yönetici atama yönetmeliğinde normlar, okul türleri, idarecilerin atanabileceği okullar ve maaş karşılığı okutacağı dersler ve en önemlisi stratejik plandan dolayı 4 yıllık görev süresini 5 yıla çıkarabileceği konuşulmakta.

Yeni Yönetici atama yönetmeliği taslağının hazırlandığı görüş için başbakanlığa gönderildiği biliniyor. Yeni Yönetici atama yönetmelik taslağındaki bazı önemli noktalar;


İlçe Milli Eğitim Müdürü olmak için idarecilik yapmış olma ve sınav şartı

İlçe Milli Eğitim Müdürü olmak için asaleten 3 yıl A tipi okul müdürlüğü 1 yıl şube müdürlüğü yapmış olmak ve görevde yükselme sınavında başarılı olma (sınav şartı net değil) şartı getiriliyor.

Okul Müdürleri İl Milli Eğitim Müdürlerinin onayı ile atanacak

Okul Müdürleri İl Milli Eğitim Müdürlerinin onay ile 8 yıla kadar görevlendirilecek ve görev yeri değişikliğinde mülakata tabi tutulacak.

Müdür Yardımcılığı Sınavı ilk defa müdür yardımcısı olacaklar için yapılacak

Müdür Yardımcılığı Sınavı ilk defa müdür yardımcısı olacaklar için yapılacak. Yani Müdür yardımcıları bir defa sınava tabi tutulacaklar. Her Sürenin bitiminde yeniden sınava girmeyecekler. Süre bitiminde okul müdürünün onayı ile görevlendirilecekler.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Şube müdürü 2015-12-26 19:45:29

1709 şube müdürünü rahatlatin artık... Yüzde 50 / 50 yapın atamaları atamalar meşru olsun

Avatar
bıktık meb yönetici haberlerinden 2015-12-27 09:02:39

öğretmen kesinlikle öğretmenliğini yapmalı. yöneticiliği kamu yönetimi mezunlarına bırakmalılar. bu insanlara öğretmen olsunlar diye yatırım yapılıp sonra yönetici ünvanı ile meslekleri ile hiç alakalı olmayan işleri yapıyorlar: kbs, hys, tkys, sgk, kik, vergi sorgula, sgk sorgula, ihale, ödeme, mebbis, e-okul, e-kurs, taşımalı, elektrik, su, telefon, doğalgaz işleri, pansiyon, yemek, banyo temizlik, binanın yıllık işleri vb. eğitimde alakasız bir sürü iş. diğer taraftan idareci öğretmen kökenli olmazsa biz öğretmenlerin büyük kısmı daha davranırlar. illa öğretmen olsun isteniyorsa resmi işleri değil eğitim işlerini koordine edecek bir öğretmen eğitim müdürü olacak ve bir de kurum müdürü olacak. tıpkı başhekim ve hastane müdürü gibi

Avatar
hasan k. 2015-12-27 09:41:16

hiç inanasım gelmiyor . anlatılanlar malesef bu ülkede hiç bir zaman yaşayamayacağımız türden adaletli uygulamalar...

Avatar
Karaman 2015-12-27 00:01:36

Sınavla atanmış müdür yardımcılarının görevinin uzatılmasını birilerinin insafına bırakmak ne kadar hukuki.Yine birilerileri liste hazırlayacak ve onlar karar verecek.Binlerce müdür yardımcısı görevden alındı ve herkes sınava girmeli bütün boş kadrolara sınavla atanmalı.Danıştay keyfilik ve bir ölçüt yok diye iptal etmedi mi?Sınav ve liyakat esas alınmalı..

Avatar
Adalete bak 2015-12-27 01:33:30

Nasıl bir adalet bu ya

Avatar
Aziz 2015-12-27 20:18:28

Peki sinavla mudur yardimcisi olanlarin durumu ne olacak.hak mi simdi bu sen yazi yazamaysn adami al idareci yap.fakat sonavla bileğinin hskki ile idareci olani baskasinin insafina birak.kardesim koy sinavi ve sonunda bssarisiz olani sl gorevden.8 yil ds bir tum yoneticileri rotasyona tabi tut.hatta il disi becayisi bile ac Bugun sn cumhur baskanimiz itiraf etti EGITIMDE ISTEDIGIMIZ ATILIMI YAPAMADIK dedi.Soruyorum bende boyle atilim mi olur

Avatar
Murat 2016-01-09 23:05:27

İlk defa idareci olacaklar sınava girecek ve kazanırlar idareci olacaktır. Peki şu an idarecilik yapıp da hiç sınava girmemiş olan ya da girip de sınav kazanamamış olanlar ne olacak?

Avatar
Murat 2016-01-09 23:08:48

İlk defa idareci olacaklar sınava girecek ve kazanırlar idareci olacaktır. Peki şu an idarecilik yapıp da hiç sınava girmemiş olan ya da girip de sınav kazanamamış olanlar ne olacak?