banner406
banner396
09 Nisan 2014 Çarşamba 11:56
YENİ YÖNETİCİ ATAMA YÖNETMELİĞİ ÜZERİNE DEĞERLENDİRME
 Kabul edilen torba yasayla birlikte Milli Eğitim Bakanlığında tam bir devrim gerçekleşti.
Artık kimse ben kadrolu müdürüm,ilçe milli eğitim müdürüyüm yada il milli eğitim müdürüyüm kimse bana bir şey yapamaz diyemez.

MEB de Müsteşar ve Talim Terbiye Kurulu başkanı dışında  kadro kavramı kalktı.
Yani herkes görevlendirme.

Daha açık söyleyecek olursak: Gece  uyuyup sabah uyandığında aynı yerde olmayabilirsin olmayabiliriz.

Aslında yapılan uygulama  şu an görevde olan yaklaşık  70 bin  yöneticiyi ilgilendiriyor.

Bir yandan uygulama hepimizin meslek hayatında karşılaştığımız bir şekilde müdür kadrosunu almış hiçbir vizyon ve misyona sahip olmayan gününü doldurmaya çalışan müdürlerin, müdür yardımcılarının elenmesi açısından iyi olmuştur.

Ama bunu yaparken de  pirinç ile bulguru birbirine karıştırmamalıyız. Performansa yönelik belli kriterler getirilmeli yanında deneyim de olmalı.Okullarımız deneyimli,birikimli eğitim liderlerine teslim edilmeli.

Bu Torba yasanın uygulaması için hazırlanacak   yönetmelikte  yıllarca sorun haline gelen ders yükü sorunu çözülmeli.

Yeni hazırlanacak yönetmelikte yeniden atama  yada yeni adıyla yeniden görevlendirme hakkı verilmeli.Daha önce yöneticilik yapmış insanların emeklerine saygı gösterilmeli hiçe sayılmamalı.

Yeni hazırlanacak olan Yönetici Atama Yönetmeliğinde ilkokul,ortaokul,lise ayrımı kalkmalı.Öğretmen istediği okulda idarecilik yapabilmeli.

Yöneticilikte uzmanlaşmanın önü açılmalı.Görevlendirilen okul müdürü kendi ekibini kurmalı,4 yıllık bir süre için okulun stratejik planını yapmalı  ve  her yıl  müfettişlerce  planın ilerleme aşamaları kontrol edilmeli  gerçekleştirilen hedeflere göre  tamam yada devam denilmeli.

Yoksa bu görevlendirme işleri sendikaların yada siyasilerin eline bırakılırsa kaybeden eğitim olur,kaybeden Türkiye olur.
     
Ahmet ÖZTÜRK

     
Eğitim Yöneticisi


urfadanhaber
Son Güncelleme: 09.04.2014 12:02
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
hasan 2014-04-09 12:16:46

13 yıldır tayin isteyemeyen şube müdürleri tayin isteyebilecek mi artık.oo devrim bu.

Avatar
İsimsiz 2014-04-09 12:29:37

Kişi 1 yâda 2 yıl öğretmenlik yapmış daha sonra fırsatını bulup koltuğa oturmuş nöbet yok, ders yok, yazılı kâğıt okuma yok, yarın sınıfta hangi konu anlatılacak kaygısı yok, dur cüş yok, sabah okula gel otur koltuğuna gelsin çaylar kâh kuh, muhabbet sorunlu öğrenciyle bile muhatap olma koskoca müdür bu işlerle mi uğraşır hiç sayın yüce müdürüm, aybaşı gelsin maaş, okkalı ek ders, senin ne zaman geldin gelmedin kimse soramaz, sen kralsın hep kral kalacaksın, 2-3 yalaka öğretmen peşinde sana müdürüm müdürüm, sen müdürsün ya istediğin kişiye genellikle yalakalara kıyaklık yap, okulun temizliğine bile öğretmenin kontrolünü yaptır ki sen hizmetlilerle muhatap olma öğretmene bırak ki onlar da öğretmene kazımaz sen müdür değilsin diye. Kurumun bir tapusu kaldı onu da sana versinler ki okul oğluna kalsın. Yeni hazırlanacak (yönetmelikte yeniden atama yâda yeni adıyla yeniden görevlendirme hakkı verilmeli. Daha önce yöneticilik yapmış insanların emeklerine saygı gösterilmeli hiçe sayılmamalı

Avatar
yönetici 2014-04-09 12:37:40

bencede yönetici her kademede görev almalıdır

Avatar
ŞU ÇAPSIZI SUSTURUN 2014-04-09 13:42:44

sayin site yönetimi bir daha bu yazara köşe vermeyin lütfen resmen karalama amaci güdüyor karaktersiz.

Avatar
eğitmen 2014-04-09 13:48:28

bence de yönetici her kademede görev almalıdır.derken anadolu lisesinde adamı hangi derse girdireceksin

Avatar
aboooooooooooooo 2014-04-09 14:09:43

sindire sindere donumuza az kaldı onu da alaçaklar ya

Avatar
yazar efendiye 2014-04-09 14:18:02

hocam siz muhtemelen sınıf öğretmenisiniz ve ortaokul ile liseye atanamadığınız için üzülüyorsunuz... oldu olacak sınıf öğretmenlerini üniversitelere rektör yapsınlar... hadi sınıfına sayın hocam.

Avatar
ahmet 2014-04-09 14:21:08

bitti yöneticilk.torpil dönemine tamamen geçiyoruz.sendikalarda torpil arayın.yoksa yüksek lisans,doktora sizi bile kurtarmaz.