banner406
banner396
25 Ekim 2013 Cuma 13:21
Yeniden Atamayı Neden İstiyoruz?
 

04/AĞUSTOS/2013 28728 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe MEB Eğitim Kurumları Yöneticileri Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği ile yeniden atanma hakkını gasp ederek Tecrübeyi elinin tersi ile bir kenara itmiş ve adeta yok saymıştır.

Demokratik Türkiye Cumhuriyetinde kazınılmış bir hak ve hakka saygı ilkesi hiç sayılmıştır.Taslak metinde görüş bildiren ve revize edilmesini bekledikleri  yeniden  atanma maddesi , 04/AĞUSTOS/2013 28728  sayılı Resmi Gazetede  yayımlanarak yürürlüğe giren  MEB Eğitim  Kurumları  Yöneticileri Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği ile  tamamen çıkarılmıştır.Taslak metin bizleri sevindiren bir gelişme oldu aslında en azından görüşümüze değer veren  bir  yönetim  var diye düşündürmüştü.Ama sonuç bir hüsran  yeniden atanma  konusunda  bir çok görüş bildiren yönetici-öğretmenler  fikirlerinin  yok sayılması  karşısında büyük hayal kırıklığı yaşadı.Yıllardır iller  arası  yer değiştirme bekleyen yöneticiler uygulanmayan bir yönetmeliğin cezasını 2012 yılında (isteğe bağlı iller  arası  öğretmen atamsı,özür gurubu ataması vs.)   yöneticilik görevinden ayrılmak zorunda kalanlar yöneticilere  çektirilmiştir.2012 yılında yer değiştirmek zorunda kalan yöneticiler, Milli Eğitim Bakanlığın13.8.2009 tarih ve 27318 sayılı  Yönetici atama ve Yer değiştirme yönetmeliğin uygulanmayan iller  arası  yer değiştirme cezasını çekmektedir.2012 yılında yer değiştiren yöneticilerin yer değiştirdiğinde mevcut yönetmelik maddesi açık ve seçik bir şekilde isteğe bağlı atama ile birlikte  yeniden  atanma haklarına  sahip  idiler.Milli Eğitim Bakanlığı 2012 yılında yer değiştirmek zorunda kalan yöneticilere son dakika golü atarak tecrübeyi yok saymıştır.Umut ediyoruz ki sendikaların bile üç maymunu oynadığı  yeniden  atanma gerçeği  konusunda  Milli Eğitim Bakanı ve  Müsteşarı , duyarsız kalmayacak ve bu yanılgıdan bir an önce vazgeçeceklerdir.

 

YENİDEN  ATAMAYI NEDEN İSTİYORUZ?

 

1-Sağlıklı ilgili bir problemi olan bir yönetici düzenli olarak büyük bir kentte doktor kontrolü alması gerekmektedir. Bu nedenle sağlık özrü nedeniyle yer değiştirir.(unutulmamalıdır ki yöneticilerin özür gurubu ataması bulunmamaktadır.)Ve yöneticilik görevi üzerinden alınır. YÖNETİCİLER HASTA OLAMAZ MI ?

 

2-Evlenen bir yönetici eşinden ayrı kalmamak adına eş durumu tayini istemek zorunda kalır(unutulmamalıdır ki yöneticilerin eş durumu tayin hakkı yoktur). YÖNETİCİLER MUTLAKA AYNI İLDE BİRİYLE EVLENMEK ZORUNDADIR!

 

3- Kariyer  ve mesleki gelişim nedeniyle öğrenim özründen yöneticimiz tayin istemek zorunda kalır.(unutulmamalıdır ki yöneticilerin eğitim özür hakkı yoktur) YÖNETİCİ  KARİYER  YAPAMAZ!

 

4-İYİ BİR YÖNETİCİ NORM FAZLASI OLAMAZ!

 

5-Yöneticimizin annesi veya babası hastadır  ailesine  bakmak için tayin ister. YÖNETİCİLER  AİLESİNE BAKAMAZ!

 

6-Çocuğu iyi bir okulu kazanmıştır yöneticimizin. Çocuğuna iyi bir anne-baba olmak ister ve yanına gider. Yöneticinin çocuğu sınav kazanamaz, kazansa dahi İYİ BİR YÖNETİCİ ÇOCUKLARININ PEŞİNDEN ASLA GİTMEZ!

 

Yeniden  atamayı savunanlar olarak; eş, sağlık ve öğrenim özürleri alan değişikliği, il içi ve il dışı yer değişikliği nedeniyle zorunlu olarak yöneticilik görevinden ayrılmak zorunda kaldık. Daha önce yapılan sınavlarla atandık ve birçok mesleki hizmet içi eğitimden geçtik. Eski yönetmeliklerde ve Taslak Yönetmelikte bulunan  Yeniden  Atama maddesinden, kazanılmış haklara  güvenerek  yöneticilik görevinden istifa yoluna başvurmadan zorunlu olarak ayrılmak zorunda kaldık. Yukarıda bahsettiğimiz nedenlerden dolayı yöneticilik görevlerinden ayrılmak zorunda kalanlar ve ilerde bu durumu yaşayabilecekler yöneticiler adına EĞİTİM YÖNETİCİLERİN  YENİDEN  ATAMA VE İLLERARASI YER DEĞİŞİKLİĞİ TALEBİMİZİN KARŞILANMASINI  İSTİYORUZ. VİCDAN SAHİBİ YÖNETİCİLERİMİZİN SESİMİZİ DUYACAĞINA İNANIYORUZ.

 

Bütün  YENİDEN  ATANMA  mağdurlarının bu haklı sessiz çığlıklarını duyulması ve görüş önerilerinin dikkate alınması temennisi ile hoşça kalın.

 

ÖNERİMİZ:

 

Eğitim kurumları yönetici atama ve yer değiştirme yönetmeliğinde de bir değişiklik yaparak YENİDEN ATAMA ile ilgili hüküm koymaktır.Milli eğitim Bakanlığı  Çalışanların sesine kulak vermelidir. 13.8.2009 tarih ve 27318 sayılı yönetmelikte var olan yeniden atanabilme hakkının isteğe bağlı atamalarla birlikte alınması.

 

Yöneticilik görevlerinden;

 

a) Eş, sağlık, öğrenim durumu gibi özürler nedeniyle,

 

b)  Alan değişikliği, fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, güzel sanatlar ve spor liseleri ile bilim ve sanat merkezlerine öğretmen olarak atanmaları nedeniyle,

 

c) Norm kadro fazlası olması nedeniyle,

 

d) İl içi ve iller arası yer değiştirmeler nedeniyle

 

ayrılmış olanlar hariç olmak üzere, kendi istekleri ile ayrılmış olanlar bir yıl geçmeden yeniden yöneticilik görevine atanamazlar. “

 

Ayrıca  yöneticilerin iller arası yer değiştirme ile ilgili 13.8.2009 tarih ve 27318 sayılı yönetmelikte bulunan 33. madde tekrar yönetmeliğe dahil edilerek yöneticilere iller arası yer değiştirme hakkı tekrar tanınmalı ve iller arası yer değiştirme yapılmalıdır.

Son Güncelleme: 25.10.2013 13:22
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
adalet istiyorum 2013-10-25 18:23:10

yeniden atanma hakkimi istiyorum. adalet istiyorum adalet.

Avatar
Duran Bey 2013-10-27 14:29:00

yeniden atama hakkımızı istiyoruz. adalet istiyoruz......

Avatar
çifte standart alan değişikliği 2013-10-27 16:35:18

yan alancılara yöneticilik görevi üstünde kalarak alan değişikliği yaptırıldı.gerçek alan değişikliği yapanların yöneticilik görevi düştü ve yeniden atamada yok.bu nasıl çifte standart...açıklaması yok mu?