banner406
banner396
07 Ekim 2013 Pazartesi 21:18
Yeniden atanma MAĞDURİYETİ

 Milli Eğitim Bakanlığı yayınlamış olduğu yönetici atama ve yer değiştirme yönetmeliği ile yeniden atanma hakkını gasp ederek tecrübeyi elinin tersi ile bir kenara itmiş ve adeta yok saymıştır.Demokratik Türkiye Cumhuriyetinde kazınılmış bir hak ve hakka saygı ilkesi hiç sayılmıştır.Taslak metinde görüş bildiren ve revize edilmesini bekledikleri yeniden atanma maddesi , yayınlanan yönetmelikte tamamen çıkarılmıştır.Taslak metin bizleri sevindiren bir gelişme oldu aslında en azından görüşümüze değer veren  bir yönetim var diye düşündürmüştü.Ama sonuç bir hüsran yeniden atanma konusunda bir çok görüş bildiren yönetici-öğretmenler fikirlerinin yok sayılması karşısında büyük hayal kırıklığı yaşadı.Yıllardır iller arası yer değiştirme bekleyen yöneticiler uygulanmayan bir yönetmeliğin cezasını 2012 yılında bir şekilde(isteğe bağlı iller arası öğretmen atamsı,özür gurubu ataması vs.)   yöneticilik görevini bırakmak zorunda kalanlara çektirilmiştir.2012 yılında yer değiştirmek zorunda kalan yöneticiler, Milli Eğitim Bakanlığın Yönetici atama ve Yer değiştirme yönetmeliğin uygulanmayan iller arası yer değiştirme cezasını çekmektedir.2012 yılında yer değiştiren yöneticilerin yer değiştirdiğinde mevcut yönetmelik maddesi açık ve seçik bir şekilde isteğe bağlı atama ile birlikte yeniden atanma haklarına sahip idiler.Milli Eğitim Bakanlı 2012 yılında yer değiştirmek zorunda kalan yöneticilere son dakika golü atarak tecrübeyi yok saymıştır.Umut ediyoruz ki sendikaların bile üç maymunu oynadığı yeniden atanma gerçeği konusunda Milli Eğitim Bakanı Müsteşarı ve mesai arkadaşları duyarsız kalmayacak ve bu yanılgıdan bir an önce vazgeçeceklerdir. 

ÖNERİMİZ:

Eğitim kurumları yönetici atama ve yer değiştirme yönetmeliğinde de bir değişiklik yaparak YENİDEN ATAMA ile ilgili hüküm koymaktır. Çalışanların sesine kulak vermelidir.

Yöneticilik görevlerinden; 

a) Eş, sağlık, öğrenim durumu gibi özürler nedeniyle,

b)  Alan değişikliği, fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, güzel sanatlar ve spor liseleri ile bilim ve sanat merkezlerine öğretmen olarak atanmaları nedeniyle,

c) Norm kadro fazlası olması nedeniyle,

d) İl içi ve iller arası yer değiştirmeler nedeniyle

ayrılmış olanlar hariç olmak üzere, kendi istekleri ile ayrılmış olanlar bir yıl geçmeden yeniden yöneticilik görevine atanamazlar. "

Ayrıca  yöneticilerin iller arası yer değiştirme ile ilgili 13.8.2009 tarih ve 27318 sayılı yönetmelikte bulunan 33. madde tekrar yönetmeliğe dahil edilerek yöneticilere iller arası yer değiştirme hakkı tekrar tanınmalı ve iller arası yer değiştirme yapılmalıdır.

Hasan AY
Son Güncelleme: 07.10.2013 21:19
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
öğrt. 2013-10-07 23:46:15

şayet bu konuda yetkili sendika etkin olamazsa topluca istifa vereceğiz....

Avatar
Hakan Hoca 2013-10-08 09:47:50

ya ne gençleştirmesi sayın müsteşarım; yaş daha otuz iki zaten sınavlı atama ile yönetici olmuştuk.sınava dayalı yeniden atanma yapalıbilirdi tabi başka bir iş yoksa işin içinde.kimse ne anlam verebildi nede anlayabildi.yeniden atanma haksızlığı iç huzuru bozmuştur.şevk bırakmamıştır.sağolun sayın müsteşarım çok yaşayın müsteşarım çok yaşayın

Avatar
Ahmet deli 2013-10-08 09:57:32

daha önce müdürlük ve müdür yardımcılığı sınavlarına girmiş ve kazanmış buna bağlı atanmış ise bir daha sınava girmeye ne gerek var?her sene sınava mı gireceğiz daha önce kazandık ve atandık yetmez mi?o zamn ömür boyu sınava gir dur?

Avatar
YAZIK YA 2013-10-08 10:09:00

Allah hiç kimsenin emeğini boşa çıkarmasın inşallah. Yaziklar olsun bu bakanlığa. Paldir kuldur herşey. Böyle sacma sey mi olur arkadaş ya. Nedir bunun mantigi ya. Kadrolasmak ugruna benim emeklerimi nasıl yok sayarsin. Adalet istiyorum adalet

Avatar
Yeniden atanma ve Sendika 2013-10-08 10:20:59

Sendikaların bile üç maymunu oynadığı şu günlerde bizim durumumuzu haber yapanlara canıgönülden teşekkür ediyorum.Bizler sınava dayalı atama ile yönetici olmuştu.Yıllardır iller arası yer değişikliği bekledik ve mecburiyetten yer değiştirdik.Yönetmeliğin uygulanmayan maddesi hepimeze ceza olarak döndü.YENİDEN ATANMA hakkımız da elimişzden alındı.Bu zulümdür bu günahtır.Ha bu arada yaş 34 Sayın Müsteşarım....

Avatar
mavisaydam68 2013-10-08 10:27:03

henüz 44 yaşındayım ve 10 yıldır idareciyim yani öğretmenlikten çok idarecilik yaptım. il dışı atama nedeniyle öğretmenliğe dönmek zorunda kaldım. rehber öğretmenim ve sudan çıkmış balık gibiyim.. istanbul'da idareci olabilen neden İzmir'de olamıyor, bir garip iş bu...

Avatar
maraş 46 2013-10-08 10:47:32

İnsanların hayalleri ile oynadı yönetici atama yönetmeliği .İller arası yer değiştirme yapıldıda biz mi gitmedik.Zaten sınavlı atamalar ile yönetici olmuştuk.Bizler tayin isterken mevcut yönetmelik bizlere geri dönme hakkı da tanıyordu.Yaş daha 37 sayın müstaşar bey...Biz tepeden inme yönetici olmadık annımız akı ile çalışarak didinerek yönetici olmuştuk.yYENİDEN ATANMA hakkımzı isitiyoruz.

Avatar
Hasan Ay(yeniden atanma 1) 2013-10-08 10:51:01

YENİDEN ATAMAYI NEDEN İSTİYORUZ?
Sağlıklı ilgili bir problemi olan bir yönetici düzenli olarak büyük bir kentte doktor kontrolü alması gerekmektedir. Bu nedenle sağlık özrü nedeniyle yer değiştirir. YÖNETİCİLER HASTA OLAMAZ!
Evlenen bir yönetici eşinden ayrı kalmamak adına eş durumu tayini istemek zorunda kalır. YÖNETİCİLER MUTLAKA AYNI İLDE BİRİYLE EVLENMEK ZORUNDADIR!
Kariyer ve mesleki gelişim nedeniyle öğrenim özründen yöneticimiz tayin istemek zorunda kalır. YÖNETİCİ KARİYER YAPAMAZ!
Anadolu sınavını kazanması nedeniyle tayin isteyen bir yöneticinin görevine dönemez. YÖNETİCİ ALAN DEĞİŞTİREMEZ VE SINAV KAZANAMAZ!
İYİ BİR YÖNETİCİ NORM FAZLASI OLAMAZ!
Yöneticimizin annesi hastadır ve annesine bakmak için tayin ister. YÖNETİCİLER AİLESİNE BAKAMAZ!