banner374
02 Ekim 2013 Çarşamba 11:05
Yönetici Atama İptal Edilecek mi?
 Geçen ay Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı bir toplantıda sorulan bir soruya verdiği cevapta "Sendikalar yönetmeliği iptal ettirmek için mahkemeye verdi. Muhtemelen de iptal olur." demişti. GAZETEKAMU olarak konuyu hukuki açıdan değerlendirdik.


Yönetmeliğin bazı hükümlerinin iptal olması muhtemeldir. Yine eksik düzenlemeden dolayı iptal kararı çıkabilir. Bu durum genel atamaları etkilemez. Özellikle tartışmaların yoğunlaştığı mülakatın hukuka aykırı olduğu gerekçesi ile açılan davalarda bir sonuç alınmayabilir.

Çünkü bu hüküm  652 sayılı KHK’da var.  Bilindiği üzere Anayasa Mahkemesi ‘de KHK’nın bu hükmünü iptal etmedi. Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilmeyen bir hüküm Danıştay tarafından iptal edileceğini söylemek hukuk bilmezlik olur. 

Yönetici atamaları iptal edilir mi? Edilebilir. Çünkü Bakanlık iki konuda hata yaptı. Bu hatalar genel iptalleri getirebilir. Bunun birincisi Norm Kadro yönetmeliğinde gerekli değişikliği yapmadan ilkokul ve ortaokul bir aradaysa birine yönetici normu vermesiydi.  Sadece norm verdiği okulu duyuruya açtı. Bu durum iptal gerekçesi olabilir.

Diğer husus ise atama komisyonlarının yaptığı hatalı işlemlere bağlı olarak idari mahkemelerce yapılan atama iptalleridir. Böyle iptaller lokal olur.

gazetekamu
banner182
Son Güncelleme: 02.10.2013 11:06
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol