banner406
banner396
20 Mayıs 2013 Pazartesi 09:20
Yönetici Atama İptal Yazısı
 Bilindiği üzere, Milli  Eğitim  Bakanlığı tarafından 28.02.2013 tarih ve 28573 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Milli  Eğitim  Bakanlığı Eğitim  Kurumları Yöneticileri Atama ve  Yer Değiştirme Yönetmeliği, eksik ve hukuka aykırı düzenlemeler içermesi nedeniyle eğitim camiasında tepki ile karşılanmıştır. Türk Eğitim Sen olarak yönetmeliğin iptali istemiyle Danıştay nezdinde açtığımız dava devam etmektedir. Yönetmelikte değişiklik yoluna gidileceğine dair bizzat Milli Eğitim Bakanı Sayın Nabi AVCI tarafından kamuoyuna beyanatlar verilmiş, bu değişikliklerle ilgili olarak İl Milli Eğitim Müdürlüklerinden görüş istenmiştir. Buna karşılık, Kocaeli gibi bazı illerde Valilikler tarafından söz  konusu  yönetmelik çerçevesinde yönetici atamalarına ilişkin duyurular yayınlanmaktadır. Yönetici atamalarının, bu yönetmeliğe göre yapılması ve ileride yapılacak değişiklikle yönetmelik hükümlerinin mülga olması halinde telafisi güç ya da imkansız zararlar doğacağı muhakkaktır.

Türk Eğitim-Sen gelecekte doğması muhtemel mağduriyetlerin önlenmesi için Bakanlığa bir yazıyla uyarıda bulunduk. Başvuruda eğitim kurumları yöneticilerinin, atamalarına ilişkin duyuruda bulunan Valiliklere talimat gönderilerek, bu duyuruların geri çekilmesinin sağlanması ve duyuruların yeni yapılacak düzenlemenin yürürlüğe gireceği tarihe kadar bekletilmesini talep etti.
İşte o yazı....
Sayı :GMT.430.00/494 17/05/2013
Konu :Yönetici Atamaları
T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞINA
İlgi: 28.02.2013 tarih ve 28573 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumları Yöneticileri Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği
İlgi sayılı Yönetmeliğin 28.02.2013 tarih ve 28573 sayılı Resmi Gazetede yayımlanmasıyla birlikte, 13.08.2009 tarih ve 27318 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan MEB Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Atama Ve Yer Değiştirmelerine İlişkin Yönetmelik hükümleri yürürlükten kalkmıştır. Ancak, ilgi sayılı Yönetmelik, içeriğindeki eksiklikler ve hukuka aykırı düzenlemeler sebebiyle eğitim camiasında tepkiyle karşılanmıştır. Sendikamız tarafından da, ilgi sayılı Yönetmeliğin yönetici atamalarına esas maddelerinin iptali istemiyle Danıştay nezdinde dava açılmıştır.
Bakanlığınızca ilgi sayılı Yönetmelikte değişiklik yoluna gidileceğine dair bizzat Milli Eğitim Bakanlığı Sayın Nabi AVCI tarafından kamuoyuna beyanatlar verilmiştir. Bu doğrultuda, ilgililer tarafından da Yönetmelik hükümlerinde yapılacak değişikliklerle ilgili olarak İl Milli Eğitim Müdürlüklerinden görüş istenmek suretiyle bir çalışma yürütüldüğü de bilinmektedir. Hal böyle iken bazı illerde valilikler tarafından söz konusu yönetmelik çerçevesinde yönetici atamalarına ilişkin duyurular yayınlanmaktadır. Valiliklerce ilgi sayılı Yönetmelik hükümlerine göre yönetici atamalarının yapılması ve akabinde yapılacak değişiklikle bu hükümlerin mülga hale gelmesi durumunda, ilgililer açısından telafisi güç ya da imkansız zararlar doğacaktır.
Bu bağlamda, gelecekte doğması muhtemel mağduriyetlerin önlenmesi için eğitim kurumları yöneticilerinin atamalarına ilişkin duyuruda bulunan valiliklere talimat gönderilerek bu duyuruların geri çekilmesinin sağlanması ve duyuruların yeni yapılacak düzenlemenin yürürlüğe gireceği tarihe kadar bekletilmesi hususunda;
Gereğini arz ederiz.


Son Güncelleme: 20.05.2013 09:20
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ERHAN 29 2013-05-20 10:57:33

yeni yönetmelikte önceden yöneticilik yapmiş ,çeşitli nedenlerle aöğretmenliğe dönmüş öğretmenler risteğe bağli başvuru yapmalidir.ayrica atama değerlendirmesinde öğretmenlikteki hizmet süresinin katsayisi artirilmali.aksi halde öğretmenlik yapmadan yöneticiliğe geçen tecrübesiz yöneticiler görev alacaktir.