banner406
banner396
05 Ekim 2013 Cumartesi 14:08
Yönetici Atama Taslağı Önerileri - Güncel

 GÖREVDE YÜKSELME VE UNVAN DEĞİŞİKLİĞİ İLE YER DEĞİŞTİRME YÖNETMELİK TASLAĞI İLE İLGİLİ ÖNERİLERİMİZ

TEKLİF 1.

Tanımlar 
MADDE 4

Hizmet grupları ve kadrolar kısmı,  tanımlarda bulunmamaktadır. Tanımlanmalıdır.

TEKLİF 2.

Hizmet grupları ve kadrolar 
MADDE 5-

  1. Yöhizmetleri grubu; 
    1) İlçe Milli Eğitim Müdürü / İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı (merkez ve taşra teşkilatı)

TEKLİF 3.

Hizmet bölgeleri

MADDE 27- (1) Kalkınma Bakanlığının yayınlamış olduğu İllerin ve Bölgelerin Sosyo-Ekonomik Gelişmişlik Sıralaması Araştırması ile İlçelerin Sosyo-Ekonomik Gelişmişlik Sıralaması Araştırması verileri esas alınarak, kurumsal kapasite ve hizmet gerekleri bakımından oluşturulan hizmet bölgeleri ve bu bölgeler için öngörülen hizmet puanları Ek-3 Hizmet Bölgeleri Çizelgesinde gösterilmiştir.ÇİZELGENİN YENİDEN GÖZDEN GEÇİRİLMESİNİ TALEP EDİYORUZ.

TEKLİF 4.

Bölge hizmeti süreleri ve puanları
MADDE 28- (1) Yöneticilerin bölge hizmeti süreleri ve puanları aşağıdaki tabloda yer almaktadır. 
Bu yönetmelik kapsamındaki yöneticiler aşağıdaki hizmet sınıflarında sırası ile görev yapmak zorundadır.


  Hizmet Bölgesi

Bölge Hizmeti Süresi   (Yıl)

Bölge Hizmet Puanı   (Yıl)

5

2

14,4

4

3

12

3

4

10,8

2

5

9,6

1

6

6

TEKLİF 5.

Bölge hizmetine bağlı yer değiştirmeler
MADDE 29

(2) Bölge hizmetine bağlı yer değiştirmeye tabi yöneticilere 40 tercih hakkı verilir. Puan üstünlüğüne göre taşra yöneticileri münhal bulunan yerleşim yerlerini tercih edebilirler.Tercihlerine göre ataması yapılamayan veya tercihte bulunmayan yöneticilere ikinci defa tercih hakkı verilmesinden sonra elektronik ortamda Bakanlıkça gerçekleştirilecek kura sonucuna göre alt bölgelere resen yapılır.

TEKLİF 6.

Yöneticilerin bölge içinde isteğe bağlı yer değiştirmeleri
MADDE 30- (1) 
Halen bulundukları bölgede o bölge için öngörülen bölge hizmeti süresinin en az yarısını tamamlayanlaraynı veya alt hizmet bölgelerindeki boş kadrolaraHalen bulundukları bölgede o bölge için öngörülen bölge hizmeti süresi ile alt hizmet bölge sürelerini 31Mayıs tarihi itibariyle tamamlayanlar aynı veya üst hizmet bölgelerindeki boş kadrolara tercihleri dikkate alınarak bölge hizmetine bağlı yer değiştirmeye esas puan üstünlüğüne göre yer değiştirme isteğinde bulunabilirler. Bu fıkra kapsamında yapılacak yer değiştirme işlemlerinin takvimi, başvuruya ilişkin işlemler ve diğer hususlar Bakanlıkça hazırlanacak kılavuz ile duyurulur.

TEKLİF 7.

Mazerete bağlı yer değiştirmeler 
MADDE 31-

2) Görev yapmakta oldukları ilde kendisinin, eşinin veya bakmakla yükümlü birinin tedavisinin mümkün olmadığını Sağlık Bakanlığına bağlı eğitim ve araştırma hastanelerinden veya üniversite hastanelerinden son altı ay içinde alacakları sağlık kurulu raporu ile belgelendiren yöneticiler, sağlık mazeretine dayalı yer değiştirme talebinde bulunabilirler.

TEKLİF 8.

Daha önceki hizmet süreleri
GEÇİCİ MADDE

TSK, Emniyet Müdürlüğü, Kaymakamlık ve Müftülük atamalarında olduğu gibiaşağıdaki şekilde değerlendirilmesi

(2) Bulundukları hizmet bölgesindeki görev süreleri öngörülen bölge hizmeti süresinden fazla olanların fazla hizmet süreleri, Alt hizmet bölgesi süresi tamamlanması şartı ile bir üst hizmet bölgesi süresinden, alt hizmet bölge süresini tamamlamayanların ise bulundukları hizmet bölgesinde geçmiş sayılır.

TEKLİF 9.

Hizmet grupları arasında geçişler 
MADDE 23-   
İlçe Milli Eğitim Müdürü /İl Müdür Yardımcısı İl/İlçe Milli Eğitim Şube Müdürlüğüne geçiş yapabilmelidir.

TEKLİF 10.

Atama 

“İlk defa atamaların 4.ve5. bölgelerden başlanarak yapılması esastır” ibaresinin konması gereği.

MADDE 22- (1) Bu Yönetmelikte belirtilen görevlere ilişkin boş kadrolara; (Taşra teşkilatı Şube Müdürlüğüne İlk defa atamaların 4.ve5. Bölgeler den başlanarak ve tüm bölgelerde görev yapacak şekilde yapılması esasına göre,şube müdürü ve tesis müdürleri bakımından sözlü sınav, diğer görevler bakımından yazılı sınav sonuçları esas alınarak oluşturulan başarı listeleri üzerinden, tercihler de dikkate alınarak puan üstünlüğüne göre atama yapılır. Eşitlik hâlinde şube müdürü ve tesis müdürü bakımından sırasıyla yazılı sınav puanı yüksek olana, daha üst öğrenimi bitirmiş olana, hizmet süresi fazla olana; diğer kadrolar bakımından ise sırasıyla daha üst öğrenimi bitirmiş olana, hizmet süresi fazla olana öncelik verilir.

TEKLİF 11.

Yeniden Atama 

“Daha önce şube müdürlüğü görevlerinde bulunanlar bu görevlere yeniden atanabilmelidirler.”


UEYDER

Son Güncelleme: 05.10.2013 14:09
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
okul müdrü 2013-10-05 22:57:36

daha önce okul müdür ve müdür yardımcılığı yapanların yeniden atanma hakkı ellerinden alındı hemde taslak yönetmelikte yer almasına rağmen...