banner406
banner396
22 Aralık 2015 Salı 22:28
Yönetici Atama Yönetmeliği İçin Öneri
 ÖNERİ 1: 
MADDE 19 – (1) Müdürlükte dört yıllık ya da aynı eğitim kurumu müdürlüğünde toplam sekiz yıllık görev süresi dolanlar ile duyurunun son günü itibarıyla 5 ve 6 ncı maddelerde belirtilen şartları taşıyanlar arasından müdür olarak görevlendirilmek üzere başvuruda bulunanlar Ek-1’de yer alan form üzerinden değerlendirme komisyonu tarafından değerlendirilir.

Yukarıda Müdür adaylarının değerlendirilmesi ile ilgili 19. Madde, sözlü sınava kimlerin gireceğini anlatıyor. Buna göre şu anda müdür olanları da ilk defa müdür olacaklar ile aynı havuza atıyor ve yarışması isteniyor! Bu sıkıntılı bir durum. Bir önceki yönetmelikte olduğu gibi öncelikle bu kişilerin belirli kıstaslara göre (Okul aile birliği başkanı ve başkan yardımcısı, öğrenci temsilcisi, Milli eğitim müdürü ve şube müdürleri gibi birçok yönden puanlanması) müdürlüğünün (olumlu veya olumsuz) değerlendirilmesi, ölçülmesi gerekir. Zaten yapılan ölçümde yetersizliği görülen müdürler boşa çıkıyor ve sistemden çıkması sağlanıyordu. 06 Ekimli en son yönetmelikteki gibi devam edilirse nitelikli müdürler bu işe bir daha talip olmayacaktır. Orta vadede kurumlara nitelikli yönetici bulmakta sıkıntı yaşanabilecektir. Bir okul müdürü olarak kendimizi düşünecek olursak; öğretmenimizle müdür olmak için aynı komisyona girmek müdürü aşağılamak değil midir? Hem de 4 yıllık süre zarfında yapmış olduğu müdürlüğü değerlendirmeden! Kısacası zaten müdür olanların öncelikle müdürlüklerinin değerlendirilmesi gerekir. İlk defa müdür olacak kişilerle aynı havuza girmemesi gerekmektedir. Bu arkadaşları kendi arkadaşlarıyla yarıştırmak ne kadar mantıklı?

ÖNERİ 2:

MADDE 20 – (1) Değerlendirme sonucunda oluşan puan sıralamasına göre en yüksek puan alandan başlamak üzere, eğitim kurumlarının boş bulunan müdürlük sayısının üç katı aday sözlü sınava çağrılır. Son sıradaki adayla aynı puana sahip olan adaylar da sözlü sınava çağrılır.

Yukarıda ki 20. Madde Ek-1 form üzerinden değerlendirilen müdür adaylarının sıralamasından bahsediyor. Atama yapılacak kurumların üç katı aday ise sözlü sınava çağrılır diyor. Halihazırda müdür olan arkadaşların ek-1 puanları sözlü sınava çağrılacak kişiler arasında değilse, puanı yetmiyorsa ne olacak? Adam zaten müdürdü. Sözlü sınava bile giremeden tekrar müdür olamıyor. Bu durumu sendikalar kullanarak yaşlı ve puanı yüksek olacak kendi üyelerini müdür olmak için başvuru yaptırarak diğer genç arkadaşların önünü tıkamaya çalışıyor.

Bu iki öneri mutlaka değerlendirilmeli.

Bu mülakat işinin tamamen müdürlükte de kaldırılması ve sadece sınavın tekrar getirilmesi temennimiz…
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ismail 2015-12-22 22:45:30

en probleli okullardan 100 müdür yardımcısı çağırıp 1 haftada yönetmelik çıkar. masabaşında yönetmelik yazılmaz...

Avatar
yarabbim 2015-12-22 23:38:23

ne kadar büyüksün ki ben insanlarin ahirette öyle deliller sunulur ki sus pus olurlar. bu adaletsizlikler size kurtulamayacağınız deliller olur inşAllah bu mübarek gecede sizleri Allaha havale ediyorum....

Avatar
mehmet 2015-12-23 01:52:32

meb de okul müdürlüğü diye bir makam mı var arkadaşlar. müdürlük öğretmene verilen ikinci bir göredir ve öğretmenliği unutmasınlar veya öğretmen olduklarını unutmasınlar diye mi bilmiyorum 2 saaten 8 saate kadar öğretmen olarak derse girmeleri ilgili mevzuat tarafından emredilir. (derse giren müdür var mı derseniz, mevzuatın tabiriyle müdürlük görevini yürüten yada sizin tabirinizle müdür olan arkadaşlara sorarsanız net bir cevap alabilirsiniz. müdürlük görevini yürüten öğretmen arkadaşlarımızın, müdürlük görevine talip olan öğretmen arkadaşları ile birlikte aynı sınava girmelerini, müdürlük görevi yürütenleri "aşağılamak” (dikkat ederseniz tırnak işareti kullandım) diye düşünmeniz şahsen beni çok rahatsız etti.
bir şarkıda yeter ki onursuz olmasın aşk diyor ya.
sınav mı olsun. mülakat mı olsun. yeter ki bu mülakatı yapanlar adaletli yapsınlar.

Avatar
ÖMER 2015-12-23 09:45:02

böyle yönetmelik mi olur. acilen değişmeli ve sinav gelmeli

Avatar
Muhammer 2016-01-07 23:44:53

Sınavla atanan yöneticiyi tekrar sınava almanın hiçbir mantığı yok.Sınavla atamalar yapıldığında kurallar böyle değildi.Maç oynanırken bu kadar kural
değişmez.Biz bir de AB'ye kızıyoruz.Lütfen kendimizle çelişmeyelim.Bunlar zaten mahkemelerden dönüyor,dönecek.

Avatar
güray 2016-01-14 15:30:56

nasıl bir garabettir ki sınavla geldin sınava tekrar gir.en azından bu durumda olanlara görev uzatılması hakkı verilmeliydi.ama unutulmamalıki keser döner sap döner.....