banner406
banner396
01 Mayıs 2013 Çarşamba 09:16
Yönetici Atama Yönetmeliğinde  Sorunlu Maddeler 1
 Yeni Yönetici Atama Yönetmeliği Taslağı Yayınlandı. 
TurkiyeEgitim.Com olarak, göstermiş olduğunuz ilgiye teşekkür ediyoruz. 

Yeni yönetmelik dikkatle incelendiğinde, genel olarak olumlu tepkiler almaktadır. 

Ancak, henüz her şey bitmiş değil. Yönetmelikte gördüğünüz hata ve eksikleri tarafımıza ulaştırdığınızda, bel ki de önemli sorunlar ilgililerin dikkatini çekecek ve düzeltilecektir. 

Bu kapsamda bir eğitim yöneticisi tarafından önemli bir eksiklik gündeme getirilmiştir. Kazanılmış hakların kaybına neden olmamak için umarız sendikalar ve MEB yetkilileri bu uyarıları dikkate alırlar. 

İşte o yazı;

 

Yönetici Atama Yönetmeliği taslağının 6. Maddesinin 2. Fıkrasında müdürlük sınavı için en az 2 yıl, 15. Maddesinde müdürlük atamasında en az 3 yıl yöneticilik şartı yer almaktadır. 2009 yönetmeliğinde C tipi için 1 yıl, B tipi için 2 yıl, A tipi için 3 yıl yöneticilik şartı yer almaktaydı. Ayrıca yeni açılan eğitim kurumlarının C tipi olarak açılacağı yazılıydı. Hem yeni açılan eğitim kurumları nedeniyle hem de okullarımızın bir çoğunun A tipi olabilecek yeterliliğe sahip olmaması nedeniyle ve Yönetmelik Taslağında kurum tiplerine yer verilmediğinden dolayı gerek müdürlük sınavı için gerekse müdürlük atama başvurusu için en az 2 yıl yöneticiliğin yeterli olacağı aşikardır. Sınava girdiği dönemde 2 yıl yöneticilik görevi olan bir aday atanabilmek için 1 yıl neden beklemek zorunda olsun!

 

Ayrıca 01.02/10/2011 tarihinde yapılan Eğitim Kurumları Yöneticiliği sınavına bağlı olarak 2012 Ocak ayında bütün ülke genelinde, 2012 Aralık ayında Kastamonu, Gümüşhane, Tunceli illeri ile 2013 Şubat ayında Nevşehir, Van, Kırıkkale ve Kırşehir illeri, 2009 yönetici atama yönetmeliğine göre müdürlük ataması yapmışken diğer illerin yeni yönetmeliğe tabi tutulması adalet ve eşitlik ilkelerine aykırıdır. Bu anlamda Taslakta yer alan Korunan Haklar bölümü bizlerin hakkını korumamaktadır.

        

2009 yönetmeliğine göre iller arası yönetici atamaları yönetmelikte yer almasına rağmen yapılmadığından iller arası yer değiştirme ile İstanbul’da müdür yardımcısı olarak görev yaparken Çanakkale iline öğretmen olarak atanmak zorunda kaldım. Yani kendi isteğimle yer değiştirdiğimden yöneticilik görevim düştü. 2011 sınavından almış olduğum müdürlük puanını, 2009 yönetmeliğine göre kullanabildiğim için ve Çanakkale ilinde yüksek bir sınav puanına sahip olduğum için böyle bir değişiklik yapmak istedim. Müdür yardımcılığında 2 yıl 5 ay görev yaptığımdan 2009 yönetmeliğine göre B ve C tipi kurumlarını yazabiliyordum. Eğer yönetmelik taslaktaki gibi yayınlanırsa, kurum tiplerine yer verilmediği için ve müdürlüğe atanmak için en az 3 yıl yöneticilik yapma şartı yazıldığından sınav puanım olmasına rağmen müdürlüğe başvuruda bulunma hakkım elimden alınmış olacak.

        

Sonuç olarak İstanbul’dan yukarıda saymış olduğum illerden herhangi birine yer değiştirmiş olsaydım şu anda okul müdürü idim. Ancak taslaktaki gibi yayınlanırsa müdürlüğe başvuru hakkım bile kalmayacaktır. Yönetmeliğin yeni davaları beraberinde getirmemesi için yayınlanmadan önce bu konuyu iletmenizi özellikle rica ediyorum.

 

Saygılarımla

Metin CANER

Eğitim Yöneticisi

turkiyeeğitim.com
Son Güncelleme: 01.05.2013 09:16
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
sorun çok 2013-05-01 10:55:18

uzman öğretmenlik,belgeler kurucu müdür meslekciye artı 10 meseleleri ek1 de olmamalı 6287 den dönüşüp norm fazlası olanların ataması olmadan diğerleri yapılması uygun değil

Avatar
DEMİRCİN 2013-05-01 20:42:26

2011 müdürlük adaylarının mülakata tabi olması büyük haksızlık,ocak şubat aylarında sınavlı atama yaparken yapmayan illerdekilere yapılan eşitsizlik .ele alınması gereken geçici maddeyi bu bağlamda unutulmamalı.hak edene hakkını vermek çok mu zor,bu inat niye?2011 sınavlılardan müdür adaylarının haklarının korunmuş olmuyor.lütfen bu kısmı ele alalım.büyük haksizlik bu bize yapilan

Avatar
idareci 2013-05-07 15:34:51

23. mad.''kapatılan, dönüştürülen ve birleştirilen okullardaki yöneticiler alanlarına bakılmadan norm kadrolarla ilişkilendirilerek isteyen yöneticilere alan değişikliği hakkı verilir''ibaresi konulması daha hakkaniyetli olurdu.