banner406
banner396
18 Ağustos 2013 Pazar 07:10
YÖNETİCİ ATAMADA YENİ KAOS
 Milli  Eğitim  Bakanlığı’nın değişmez gündemlerinde  olan Yönetici Atama konusundaki  tartışmaların,  eğitimcilerin görüşleri de alınarak yayınlanan yönetmelikle son bulması beklenirken her geçen  gün uygulamada  karşılaşılan başka bir sorunla gündem  olmaya  devam ediyor .

Yönetmelikle yeniden atama hakkı ellerinden alınan eski yöneticilerin mağduriyetine ilişkin tartışmalar  devam ederken  aynı  kurumda farklı görevlerde çalışan yöneticilerin çalışma süresine bağlı yer değiştirmelerinde hangi görevlerinin dikkate alınacağı konusun tartışılmaya başlandı.

Yönetmeliğin “Çalışma süresine bağlı yer değiştirmeler” başlıklı 19. maddesinde “Bakanlığa bağlı eğitim kurumlarında müdür, müdür başyardımcısı ve müdür yardımcısı olarak görev yapanların yer değiştirmeleri, il içinde bölge hizmeti ve rotasyon esasına göre yapılır. Müdür, müdür başyardımcısı veya müdür yardımcısı olarak görev yaptıkları eğitim kurumunda altı yıllık çalışma süresini tamamlayan yöneticilerin görev yerleri; tercihleri ve Ek-1 Yönetici Değerlendirme Formuna göre hesaplanan puan üstünlüğüne göre, 5 inci maddenin birinci fıkrasının (c) bendine uygun olmak kaydıyla değiştirilir. Yöneticilerin her hizmet bölgesi için belirlenen altı yıllık hizmet sürelerini aynı eğitim kurumunda tamamlamaları esastır. Bulundukları hizmet bölgesindeki hizmet süresini tamamlayan yöneticiler, kendi hizmet bölgesindeki eğitim kurumları için 10, bir alt veya bir üst hizmet bölgesindeki eğitim kurumları için de 10 olmak üzere en fazla 20 tercihte bulunurlar. Bu suretle yapılacak yer değiştirmeler; başvuru tercihleri ve Ek-1 Yönetici Değerlendirme Formu puanı üstünlüğüne göre ilgili valiliklerce gerçekleştirilir.” ifadesine yer veriliyor.

Yönetmelikte cevabı verilmeyen ve farklı yorumlara neden olan 6 yıllık süre hesabında aynı kuramda aralıksız olarak yapılan müdürlük, müdür başyardımcılığı ve müdür yardımcılığının birilikte mi değerlendirileceği yoksa ayrı ayrı mı hesaplanacağı konusuna açıklık getirilmesi bekleniyor.

Aynı kurumda müdür yardımcı olarak göreve başlayan bir idarecinin 5 yıl müdür yardımcısı olarak görev yaptıktan sonra aynı kurama müdür olarak atanıp 1 yıl daha göre yapması durumunda rotasyona esas hizmet süresi olarak son idarecilik kademesindeki 1 yıllık görev süresinin mi dikkate alınacağı yoksa her iki kademedeki görev süresi olan 6 yılın mı dikkate alınacağı konusunda yaşanan tereddütlerin giderilmesi için bakanlığın açıklama bekleniyor.

Son Güncelleme: 18.08.2013 07:10
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
marka 2013-08-18 11:12:05

17.maddenin 2 fıkrasi açik.isteğe bağli atama olduğundan yöneticilik kademelerindeki geçen süreler ayri ayri değerlendirirlir.

Avatar
10 köy 2013-08-18 11:13:26

5 yıl m yardımcısı 5 yıl başyardımcı 5 yılda müdür ol oh ne ala... amaç adamı yeni bir okulda idareci yapmak monotonluğu bitirmek amaç okullarda idarecileri değiştirerek standardı yakalamak...

Avatar
yazik 2013-08-18 11:28:43

yonetmelikte mudur.md.bsyrd.veya mudur yard.gecen toplam 6 yil derdi.bence her gorev icin 6 yil yonetmelige gore...

Avatar
saniye CANDAN 2013-08-18 13:09:27

norm fazlasi atama yapılmadan sinavli atama başvurulari başladı en büyük kaos bu atamalar iptal olur öncelik norm fazlasi atamalarin.

Avatar
ahmet 2013-08-18 13:41:40

hangi şeye açıklık getirmiş ki bakanlık..rezillik üstüne rezillik..alan değişikliği iptali var,özür grubu atamaları var,norm fazlası olan yada olacak olan öğretmenler idareciler var.. ilk atama var.milli eğitim müdürlüklerinde herkes canının derdinde rotasyon atamaları var..yaz sıcağı var .enflasyon var..iki de bir sayfa yenileme var öğretmende ne yok : moral yok ,çalışma isteği yok..geleceğe dönük beklendi yok, huzur yok mutluluk yok..

Avatar
ali 2013-08-18 14:21:05

ayrı ayrı sayılacağı açıktır.taslakta toplam ibaresi vardı burada yok ki zaten sıtatü görev ünvan farkı nettir.bir değerlendirilemez

Avatar
her idarecilik kademesi ayrı ayrı hesaplanır 2013-08-18 15:27:48

6 yıllık sürenin hesaplaması 19.maddeye göre değil 17.maddenin 1.ve2. fıkrasına göre hesaplanır.17. madde hizmet süresinin ne zaman başlayacağını 19. madde de ise her yönetim kademesinin de 6 yıllık çalışma süresine tabii olduğu belirtilmektedir.17.-2. maddede (hizmet süresinin başlangıcı) belirtildiği gibi isteğe veya çalışma süresine bağlı olarak, kendi hizmet bölgesine veya diğer hizmet bölgelerine yer değiştirme suretiyle ataması yapılan yöneticilerin hizmet süresi yeniden başlar. müdür yardımcısı da isteğe okul müdürlüğüne müracaat ederek atandığına göre müdürlüğe atanma tarihi 6 yıllık sürenin başlangıcıdır.

Avatar
yeniden atama 2013-08-18 16:01:22

yeniden atama hakkımızı bir an önce istiyoruz