banner406
banner396
28 Haziran 2013 Cuma 20:12
YÖNETİCİ ATAMADA YENİ MAĞDURLAR ORTAYA ÇIKABİLİR!
 Milli Eğitim Bakanlığı 19 Haziran tarihinde eğitimcilerin görüşü alınmak üzere Millî Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumu Yöneticileri Atama Ve Yer Değiştirme Yönetmeliği yayınladı. Yayınlanan yönetmeliğe göre zorunlu yer değiştirme şu şekilde düzenlenmiş:
“Müdür, müdür başyardımcısı veya müdür yardımcısı olarak görev yaptıkları eğitim kurumunda altı yıllık çalışma süresini tamamlayan yöneticilerin görev yerleri Ek-1 Yönetici Değerlendirme Formuna göre hesaplanan puan üstünlüğüne göre, tercihleri alınarak il içinde 5 inci maddenin birinci fıkrasının (b) bendinde belirtilen şartı taşımak kaydıyla değiştirilir.”
Halen yürürlükte bulunan 28 Şubat tarihli yönetmelikte ise aynı husus şu şekildedir:
“Müdür, müdür başyardımcısı ve müdür yardımcısı olarak görev yaptıkları eğitim kurumunda sekiz yıllık çalışma süresini tamamlayan yöneticilerin görev yerleri, hizmet puanlarının %70’i ile Ek I Yönetici Değerlendirme Formuna göre hesaplanan puanın %30’u alınarak belirlenen yer değiştirme puanı üstünlüğüne göre, tercihleri alınarak il içinde 5 inci maddenin birinci fıkrasının (b) bendinde belirtilen şartı taşımak kaydıyla değiştirilir.”
Yine 1 Mayıs 2013’te çıkan ara taslakta bu husus şöyledir:
“Görev yaptıkları eğitim kuruntunda, farklı yöneticilik görevlerinde geçen süreler dahil toplam sekiz yıllık çalışma süresini tamamlayan yöneticilerin görev yerleri, bu yönetmeliğin 5. Maddesinde belirtilen ilgili şartları taşımaları (Madde 5 a ve b bendi hariç) kaydıyla Ek-1 Yönetici Değerlendirme Formuna göre hesaplanan puan üstünlüğü ve tercihleri esas alınarak il içinde yerleri değiştirilir.”
Anlaşılan o ki Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğünde bir konuda kafa karışıklığı var: Rotasyon süresi belirlenirken kurumda geçen toplam süre mi esas alınacak, görevde geçen süre mi?
Mevcut yönetmeliğe göre görevde geçen süre esas alınıyor, 1 Mayıs taslağında kurumda geçirilen toplam süre esas alınıyor, 19 Haziran taslağında ise bir kafa karışıklığı var.

19 Haziran taslağında ‘veya’ bağlacı, ‘ister…,ister…’ bağlacı anlamında görünüyor ki buna göre kurumda geçirilen toplam idarecilik süresi rotasyon için esas alınacak gibi değerlendirilebilir.
Yalnız burada ciddi bir haksızlık söz konusu olabilir, şöyle ki: Daha önceki yönetmeliğe göre görev esaslı rotasyon söz konusu olduğu için müdür yardımcısı olarak görev yaptıkları kurumların müdürlüğüne atanan çok sayıda yönetici oldu. O dönemde bahse konu taslaktaki gibi toplam yöneticilik süresinin esas alınacağı bilinseydi bu yöneticiler başka kurumları tercih edebileceklerdi. Bu durumda oyunun içinde kural değiştirilmiş oluyor.
Bu sorun Yönetmeliğe yerleştirilecek bir geçici maddeyle çözümlenebilir: “Bu yönetmeliğin yayınlandığı tarihten önce atanmış olan eğitim kurumu müdürleri bir defaya mahsus olmak üzere yapmakta oldukları yöneticilik görevlerinde 6 yıllarını doldurduklarında çalışma süresine bağlı yer değiştirme işlemine tabi tutulurlar.”


Metin KOÇER
metinkocer06@gmail.com
http://ogretmensayfasi.blogspot.com/

Son Güncelleme: 28.06.2013 20:12
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
md yrd 2013-06-28 21:09:53

okul idarecilerine eylül norm güncellemelerinden sonra alan değişikliği hakkı verilmesini istiyoruz

Avatar
idareci 2013-06-29 00:26:51

idarecilere yan alanlarına veya lisans tamamladıkları alana geçme hakkı yeniden verilmeli

Avatar
sedat 2013-06-29 02:05:48

ben daha önce hiç yöneticilik yapmadım.bu öğretim yılında imam-hatip ortaokuluna kurucu müdür olarak görevlendirildim. şimdi ben kurucu müdürlük haklarından faydalanabiliyormuyum

Avatar
kerim 2013-07-12 15:16:19

2012 yılı mayıs ayı okul dönüşümlerinde ; okulumuz ilköğretim iken aynı çatı altında hem ilkokul hem de ortaokula dönüştürülüp , orta okulla ilişkilendirilen sınıf öğretmeni idareciler kendi okullarında kalarak koşulsuz alan değiştirdiler fakat ilkokulla ilişkilendirilen idareciler,yan alanları olmasına rağmen (ya öğretmenlik yada idarecilik denilmesinden dolayı) alan değiştiremediler,
okulumuz 2013 yılı mayıs ayı içinde tekrar dönüştürülerek bağımsız ortaokul oldu ve şu anda norm fazlası durumuna düşerek mağdur olduk,yeni uygulamada mağdur olan sınıf öğretmeni idarecilere alan değişikliği hakkının verilmesini istiyoruz..