banner406
banner396
31 Ağustos 2013 Cumartesi 08:19
Yönetici Atamada Yine Kaos Yine Skandal!
 Bilindiği üzere Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü'nün 29 Ağustos 2013 tarihli  ve  63385 saylı Bakan imzalı yazısında  skandal niteliğindeki cümleler aynen şöyledir: “…aynı binada veya  aynı bahçede eğitim öğretim faaliyetini sürdüren birden fazla eğitim kurumuna ayrı ayrı kurum kodu ve müdür normu verilmiş ise de, bu eğitim kurumlarına ayrı ayrı atama yapılması eğitim öğretimi olumsuz etkileyeceğinden söz konusu eğitim kurumlarının müdür norm kadrolarından sadece birine müdür ataması yapılacaktır.”
 
Şimdi bu yazıyı ve yazının satır aralarındaki üstü örtülü talimatı analiz ettiğimizde önümüze kocaman bir kaosun çıktığını, dolayısıyla da aslında bu yazıyla bilerek ya da bilmeyerek bir skandala imza atıldığını net olarak görmek mümkündür. Şöyle ki:
 
1)      Aynı binada iki okul uygulaması aslında 4+4+4 sisteminde yasal olarak bulunmadığı  için şayet varsa da istisnai bir zorunluluktan kaynaklı geçici bir uygulama olabileceği için bu yazıdaki “aynı binada” kelimesini hadi bir an için “gözden kaçmış” şeklinde nitelendirip fazla üzerinde durmayalım.
 
2)      Ancak aynı bahçe içinde yer alan ilkokul ve orta okulların  sadece birine atama yapınız demek skandalın ve kaosun ana kaynağıdır. Çünkü çok iyi bilinmektedir ki şu an münhal bulunan müdür kadrolarının en az % 95'i bu durumda olan okullardır. Duyuruya çıkan illerin münhallerine baktığınızda birkaç lise, birkaç ana okulu, birkaç da imam hatip lisesinin dışında ezici çoğunluğu ya ilkokul ya da orta okuldur. Ayrıca her ilde müstakil ortaokul sayısı da zaten bir elin parmaklarını geçmez ki o da boş kadro ise…Dolayısıyla örneğin elli tane boş müdürlük kadrosu ilan edilmiş ise bu yazı ile şimdi neredeyse ilkokul ya da orta okulların boş müdürlüklerinin tamamına yakını sınavlı atamalar için kapatılacak demektir. İşte kaos da burada başlamaktadır.
 
3)      Bu yazının gereği olarak atama yapmış olan illerin durumu hepten muammadır. Ancak duyuruya çıkmış olup henüz atama yapmamış olan illerin Pazartesinden itibaren sil baştan yeniden boş okulları duyurması gerekeceği için daha doğrusu açık olan okulların tamamına yakınını sınavlı atamalara kapatacağı için  işler hepten yeniden karışacak ve eğitim camiası da işin ciddiyetini ve vehametini işte o zaman anladığında seyreyleyin gümbürtüyü…
 
4)      En önemlisi de bu yazı bu konuda daha önce verilmiş olan yargı kararlarına aykırıdır. Zira Türk Eğitim Sen ve Eğitim Sen tarafından ayrı ayrı açılan davalarda yargı “ atamalarda tüm münhallerin açık gösterilmesi gerektiği yönünde” kararlar vermiştir. Bu kararları adı geçen sendikaların sitelerinden ya da diğer ilgili sitelerden bulmak mümkündür. Şimdi aynı konuda aynı hatayı tekrarlamak aynı sendikaları düelloya davet etmek, atamaları da yeniden bile bile kaosa sokmaktır.
 
Sözün özü bu yazı özetle zaten mülakatlı bir yönetmelik ısrarıyla gösterilmiş olan sınavlı atamaların ortadan kaldırılması anlayışının bir yansıması olup, sendikaların ve kamuoyunun yoğun isteği ve baskısı ile kerhen çıkarılmış olan sınavlı atamaların baypas edilmesidir. Görüldüğü gibi hem yasal düzenlemelere hem de yargı kararlarına aykırı bir uygulamadır.  Atama sürecini hepten tıkayıp kaosa neden olacağı için ilk iş gününden önce geri çekilmelidir. Aksi halde atamaların durdurulması anlamına gelecektir. Şunu da hemen belirtelim ki norm fazlası, isteğe bağlı yer değiştirmeler ve rotasyon zaten haklı olarak herhalükarda atanacağı için ve de sistemin içinde oldukları için boş okullar yine boş kalacak ve eninde sonunda geçici görevlendirmelerle iş yürüyecek demektir.    
Son Güncelleme: 31.08.2013 08:20
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.