banner406
banner396
17 Ağustos 2013 Cumartesi 18:24
Yönetici atamalarına başvuracaklara Önemli uyarılar
 Yönetici atamalarına başvuracaklara Önemli uyarılar Taşra yöneticileri için yer değiştirme başvuruları başladı. Fakat MEB tarafından yayınlanan Taşra yönetici yer değiştirme yönetmeliği incelendiğinde bazı noktalar öne çıkıyor. Bu yazıyı okumadan taşra yöneticilerinin başvuru yapmamalarını öneriyoruz.

Taşra yöneticileri arasında yer değiştirmelerde en büyük kolaylık il ve ilçe yöneticilerine sağlanacak. Nisan 2013′te MEB tarafından yayınlanan istatistik bilgilere göre 3023 adet şu müdürü kadrosu bulunuyor. Bu kadroların ise sadece 1140’ı dolu kalan 1883 kadro münhal durumda. 3000 kadro içerisinde 1100 kadronun yer değiştirmesi sağlanacak. Yine şube müdürlerinin birçoğunun ilk üç tercihine yerleşeceğini düşünüyorum. İlçe şube müdürlerinin ise illeri istemesinin önün açılması il tercihlerinde çok büyük sıkıntı yaratacağı endişesine de katılmıyorum. Çünkü illerde 1086 şube müdürü kadrosu var. Her ilde 13, büyük şehirlerde ise daha fazla sayıda şube müdürü kadrosu bulunmaktadır. Tüm şube müdürleri il milli eğitim müdürlüklerini istese bile tercih çakışmaları az yaşanacaktır. İstatistikler öyle görünüyor(!)

İl müdür yardımcıları ve ilçe milli eğitim müdürleri açısından ise farklı bir durum vardır. Son yapılan 130 atama hariç 298 il milli eğitim müdür yardımcısı kadrosu var. Bunlardan 11’i boştu. Münhal kadrolar daha da azalmıştır. İlçe müdürlüğü kadrolarının ise 734’doludur. Bu sayının son atamalar ile 800 civarında olduğunu söyleyebiliriz. 947 kadrodan 800’ü dolu! İl müdür yardımcıları ve ilçe milli eğitim müdürü kadrolarını üst üste koyduğumuzda toplam kadro 1245 tir. İki görevde de münhal kadro sayısı 100’ü geçmez. Bu iki unvanda çalışanların yer değiştirmeleri şube müdürlerinki gibi kolay olmayacaktır.
İlçe müdür/il milli eğitim müdür yardımcılarının toplamda 2/3’ünün zorunlu yer değiştirmeye tabi olacağını düşünüyorum.

MEB Taşra Yöneticisi Yer Değiştirme Başvurusu

4 Temmuz tarihinde yayınlanan yönetmelik ekindeki hizmet bölgeleri tablosunu incelediğimde şu sonuç çıkmaktadır. 1sınıf ilçe=127, 16 il- 2.sınıf ilçe=131, 15 il-3.sınıf ilçe=176, 16 il-4.Sınıf ilçe=332, 16 il- 5.sınıf ilçe=144 18 il… En fazla il 5. Sınıf hizmet bölgesindedir. Burada ilçe müdürü, il müdür yardımcıları açısından en kritik bölge ise 4. Sınıf hizmet bölgesidir. 4. Sınıf hizmet bölgesinde 332 ilçe, üst bölgede ise 176 ilçe bulunmaktadır. 3 ve 5 teki ilçe sayısı toplamı 320 dir. İlçe müdürü münhallerinin bu hizmet bölgelerinde daha fazla olduğunu düşünürsek bu kadrolar için yerleştirmede sıkıntı olmayacaktır.

İl müdür yardımcıları kadrolarında kuşkusuz en fazla kadroya sahip hizmet bölgesi 1. Sınıf hizmet bölgesindeki 16 ildir. 100’e yakın il milli eğitim müdür yardımcısı kadrosu vardır. 298 kadronun %40 ı bu bölgededir. Bu nedenle 2. Sınıf hizmet bölgesindeki yöneticiler daha rahat yer değiştirecektir. İkinci sınıf ilçelerde 131 ilçe müdürü, 45 il müdür yardımcısı kadrosu vardır. Toplamda 176. 1.sınıf ilçelerde ise 227ye yakın ilçe milli eğitim müdürü ve il milli eğitim müdür yardımcısı kadrosu vardır.

Tercihler konusunda üst bölgeyi tercih etmek avantajlı olacaktır. Aynı bölgeden yazarken alt bölgeden tercih yapanların puanlarının daha yüksek olabileceğini düşünmek lazım! Üstten 20 tercihin tamamını doldurmak yerinde olacaktır diye düşünüyorum. Yine il tercihleri her zaman avantajlı olacaktır. Bir şube müdürü Ankara, İstanbul ili için iki tercih yapsa aslında 46 kadro için tercihte bulunmuş olacaktır. Yine il müdür yardımcısı 5 ili tercihlerine yazsa en az 15 kadro için tercihte bulunmuş olacaktır.

(*) Münhal ve dolu kadrolar ile ilgili rakamlar Nisan ayında boş ve dolu kadrolar diye MEB’te yayınlanmıştı. İlçe dağılım sayılarını yönetmelik ekinden aldım. Diğer sayılar net değildir. Sadece tahminim olmak ile birlikte bir kısım bilgileri internet üzerinden il milli eğitim müdürlüklerinin sitelerinden aldım.

Davut ÇALIŞKAN
UEYDER

Son Güncelleme: 17.08.2013 18:24
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.