08 Şubat 2016 Pazartesi 21:08
Yönetici Atamalarında Yeni Yargı Kararı
 TÜRK EĞİTİM-SEN: ''YÖNETİCİ ATAMADA YARGIDAN DERS NİTELİĞİNDE KARAR''

Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Görevlendirilmelerine İlişkin Yönetmeliğin ekinde yer alan “Görev Süreleri Uzatılacak Eğitim Kurumu Müdürleri Değerlendirme Formu” gereğince yapılan değerlendirmelerde başarısız sayılma işlemine karşı açılan davalarda verilen yürütmeyi durdurma kararlarına istinaden üçüncü defa yapılan yeniden değerlendirme sonucunda, başarısız sayılma ve görev süresinin uzatılmamasına ilişkin işlemin yürütmesinin durdurulması ve iptali talebiyle açılan davada;
Gaziantep 1. İdare Mahkemesi’nin 2015/972 E. sayılı ve 25.12.2015 tarihli kararı ile dava konusu işlemlerin yürütmesinin durdurulmasına karar verilmiştir. İlgili kararda, üstüne durulması gereken hususun mahkeme kararının doğru uygulanması olduğu belirtildikten sonra, “Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin çoğu kararlarında da değinildiği üzere; bir yargı kararının uygulanma zorunluluğu kararın hüküm fıkrasıyla sınırlı olmamakta ve kararın esasına da aynı şekilde saygı gösterilmek ve uygulanmak zorunda olduğu kabul edilmektedir.  Dava konusu olayda, davacı hakkında yapılan ikinci değerlendirmeye ilişkin, yukarıda yer verilen Mahkeme kararının gerekçesinde; daha önce “evet” olarak değerlendirilmiş olan kriterlerin ikinci değerlendirmede “hayır” şeklinde bir değerlendirmeye çevrilmek suretiyle yargı kararını etkisiz bırakma sonucunu doğuracak nitelikte işlem tesis edildiği hususuna açıkça yer verildiği dikkate alındığında, anılan karar uyarınca davacının yeni bir değerlendirmeye tabi tutulmaksızın başarılı kabul edilerek görev süresinin uzatılması gerektiği sonucuna varıldığından, davcının üçüncü defa değerlendirmeye tabi tutulmasına ve bu değerlendirmede başarısız sayıldığından bahisle görev süresinin uzatılmamasına ilişkin dava konusu işlemlerde hukuka uyarlık bulunmamaktadır.” Denilmiştir. 


İlgili Yürütmeyi Durdurma Kararı için tıklayınız 

www.mebpersonel.com

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
kırşehiri bekliyoruz 2016-02-08 23:11:40

Kırşehir İl Milli Eğitim Müdürü, yardımcısı ve Şübe Müdürleri hakkında, görevden alınan okul müdürlerinin kazandıkları idare mahkeme kararlarını uygulamayarak ısrarla idare mahkemeleri kararlarının aksi yönde davranış gösterdikleri için görevlerini kötüye kullanmadan tazminat davaları açılmıştır. 2016 yılında Son kazanılan mahkeme kararlarının uygulanmama ihtimaline karşılık savcılıklara suç duyurusu ve ceza davası açma hazırlıkları da tamamlanmıştır. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi başvuru hazırlıklarımız da, yeni düzenlenen usul ve esaslar çerçevesinde devam etmektedir. Haksızlık ve ayrımcılık yaparak Suç işleyenleri, görev değişikliği ve emeklilik gibi görevde ayrılmaları oları sorumluluktan kurtaramaz, muhakkak adli idari ve mali ceza-i yaptırımlarla karşılaşacaklardır. Hele Yüce Allahın adaletinden hiç kaçamazlar.