banner406
banner396
09 Haziran 2014 Pazartesi 07:07
Yönetici atamamaya devam mı?
 Yönetici görevlendirme yönetmeliğinin detayları Milli Eğitim Bakanı Sayın Nabi Avcı’nın İstanbul da yaptığı değerlendirme toplantısında verdiği bilgilerle netleşemeye başladı.Şartlara baktığımızda önceki yönetmelikten hiçbir farkı olmadığını sadece sınav şartının kaldırıldığını  diğer şartların ise yüzde doksanın aynı olduğunu görmekteyiz.
 
  Peki böyle bir yönetmelik hazırlanacaksa  bu kadar hengameye ne gerek vardı.Yönetmeliğin puanlama ile ilgili şartlarına baktığımızda yine eski idarecilerin avantajlı olduğunu görmekteyiz.
      MEB bürokratlarına sormak istiyoruz okul yönetimlerini  genç,dinamik ve aktif hale bu puanlama sistemiyle nasıl dönüştürmeyi düşünüyorsunuz.Sınav olduğu zaman en azından gençler daha başarılı olmakta yöneticilik şansı bir nebze bile olsa artmakta idi  .Detayları ortaya çıkmaya başlayan bu yönetmelik eğer böyle çıkarsa değişen bir şey olmayacak eski tas eski hamam mantığıyla EK 1 yüksek olan yıllanmış idareciler daha avantajlı hale gelecektir.
 
Bakanın yaptığı açıklama doğrultusunda mevcut müdürlerin görevde kalıp kalmamasını ilçe mili eğitim müdürleri, şube müdürleri, öğretmenler, okul  aile birliği başkanı ve başkan yardımcısı ile öğrenci meclisi başkanı tarafından oluşan iki ayrı komisyon tarafından değerlendirilecek
     Bu değerlendirme sonucunda  75 ve üzerinde puan alan müdürlerin görev süreleri uzatılacak ve bu değerlendirme % 40 (En yaşlı ve En geç Öğretmen, Okul aile birliği başkanı ,başkan yardımcısı ve öğrenci meclisi başkanı) tarafından verileceği % 60 (İlçe milli Eğitim Müdürü ve Şube müdürleri)tarafından verileceğidir.Açıklanan Yönetmelikte okul paydaşları tarafından verilecek olan %40 olan puanın yüksek bulunduğu ve  %20 ye düşürülmesinin planlandığı.
 
Yukarıdaki değerlendirme sonucu örneğin X sendikasına üye  bir  müdüre Y sendikasına üye bir öğretmen Türkiye gibi öğretmenlerin ideolojik olarak kamplaştığı,karşısındakinin  düşüncesini  düşman olarak gören bir zihniyet mensup bir öğretmen kendi düşüncesinden olmayan bir müdüre ağzıyla kuş tutsa da kendi düşüncesinden değilse iyi bir puan vermeyeceğini bilmemek için çok saf olmak yada okullarda  öğretmenlik yapmamış  yada büyük şehirlerde ki okullarda çalışmamış olmak  gerekir.
  Büyük şehirlerde gezi zihniyetinin hakim olduğu  bir çok okulda  ne okul aile birliği başkanı, ne öğrenci meclis başkanı ne de en yaşlı ve en geç öğretmen , muhafazakar yapıda olan bir müdüre iyi bir puan vereceğini düşünmek bu okulları bilmemektir.Yine öğretmen ve müdür ile okul aile birliği başkanı ile müdür arasında ki olumsuzlukları  ve şikayetleri göz önüne aldığımızda verilecek puanlamanın ne yönde olacağı aşikardır.
 Anlaşılan bu yönetmeliği hazırlayan bürokratlar Eğitim Seninin yaptığı kendi yöneticini kendin seç eyleminin etkisinde kalmış  gibi gözükmektedir.
Ayrıca yapılan bu değerlendirmeler sübjektif değerlendirmeler olduğu için kriterler ne olacak ,neye göre puan verilecek diyelim okuldan yüksek puan alan bir müdür ilçe değerlendirmesinden düşük alırsa veya tam tersi olursa bu kesinlikle mahkemeye gidecek sonuçlara sebep olacaktır.
 Danıştay’ın  son görevde yükselme yönetmeliğinin sözlü sınavın yürütmesini durdurma kararına baktığımızda sadece sözlü değerlendirmesine göre yapılan bir işlemin hukuka aykırı olduğu görüşü ortada dururken , hem okul dan  hem de   ilçe MEM  tarafından verilecek puan ve değerlendirmeler sübjektif değerlendirmeler olacağından  kesinlikle  mahkemelik olur ve yeterli puan alamayan müdürler  mahkemeye gider ve hepside  kazanır.Alın size binlerce dava ve yine uzun süre bir belirsizlik.
Yazımızın başında söylediğimiz gibi bir şey değişmeyecekse bu kadar hengameye bu kadar kritere ne gerek var.
Eğer değişim sağlamak istiyorsanız hazırlayın iki  maddelik yönetmelik olsun bitsin
Bu yönetmelik iki madden oluşur.Bu yönetmelikle ile ilgili iş ve işlemleri Milli Eğitim Bakanlığı Yürütür.
Madde 1.
  Müdür Görevlendirmesi için  daha önceden her türlü yöneticilik kademedesin de  en az bir yıl görev yapmış olanlar ile en az 4 yıl  öğretmenlik yapmış olanlar arsından il milli eğitim müdürümün teklifi valinin onayı ile 4 yıllığına görevlendirmesi yapılır.
Madde 2:
    Müdür başyardımcısı  ve müdür yardımcısı için Stajyerliği kalkmış öğretmenler arasından okul müdürünün inhası il milli eğitim müdürünün teklifi valinin onayı ile 4 yıllığına görevlendirmeler yapılır.
Sizce daha uzatmaya gerek var mı?
Yukarıdaki iki maddelik yönetmelik tamamen idarenin takdir yetkisinde olduğu için  mahkemeden dönmeyecektir.  Her konulan sübjektif kriter mahkemelere iptal sebebi olacaktır.
 
Eğer yönetmelik açıklandığı gibi çıkarsa  bu yönetmelikle ne bazlarının korktuğu kadrolaşma yapılabilir ,nede gençleşme sağlanabilir.Olsa olsa yine sürümcüme ,yine mahkeme, yine belirsizlik olur.MEB 12 yıl içerisinde bir türlü yoluna kaymadığı yönetici atayamama serüvenine yeni bir dalga eklemiş olur.
 
abdullahgence@Kamu.tv.tr

Son Güncelleme: 09.06.2014 07:08
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
aysu 2014-06-09 10:03:02

bu ülkede başbakan bile daha kolay seçilir oldu okulda yönetici olmaktana

Avatar
Murat 2014-06-09 10:03:09

yeniden görevlendirmenin idareye verilmesi en büyük yanlış.farklı düşünceden olanların görevlendirilmesi imkansız.

Avatar
HC 2014-06-09 12:37:41

1998 den beri sınavla atama yapiliyor ve kimsenin hakki da yenmiyor. sinav herkese açik. kimin hakki yenmiş sınavla atamada var mi örneği. ne güzel tikir tikir işleyen sistem maalesef bozulmaya çalişiyor. çocuklariizi göndermeme lüksüüz yok ki okullara

Avatar
Emin 2014-06-09 13:49:02

bu yazıyı yazan gerçekten eğitimci mi? yazık ...bu ülkede adalet sınavsız olmaz.

Avatar
ASLINDA 2014-06-09 15:20:14

emin bey yazan kişi bu durumu eleştiriyor.bilmem fark ettinizmi?