banner406
banner420
04 Nisan 2016 Pazartesi 09:27
Yönetici Görevlendirme Kılavuzuna Şok Dava
Eğitim-İş tarafından yapılan açıklama: Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü, 2016 Yılına İlişkin Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumlarına Yönetici Görevlendirme Kılavuzu’nu yayınlamıştır. Anılan kılavuzun dayanağı olan Millî Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Görevlendirilmelerine Dair Yönetmeliğin hukuka aykırı olan pek çok hükmünün iptali için de dava açtığımızı duyurmuştuk.

Bu kılavuzda ayrıca göze çarpan husus ise kılavuzun 2.12 maddesinde yer alan; “Görev süresini dolduran müdür başyardımcısı ve müdür yardımcılarının görev süreleri, Yönetmelikteki şartları taşımaları kaydıyla eğitim kurumu müdürünün inhası, il millî eğitim müdürünün teklifi ve valinin onayı ile aynı veya farklı eğitim kurumlarına dört yıl süreyle uzatılabilecektir.” hükmüdür.

Kılavuzda öngörülen bu uygulama ile müdür yardımcısı ve müdür başyardımcısı görevlendirmelerinde, yöneticilerin farklı okullarda da görevlendirilebilmesi sağlanarak mevcut yöneticilerin süresiz olarak ve yazılı sınavdan kaçırılarak görev sürelerinin uzatılmaya çalışıldığı anlaşılmaktadır. Müdür yardımcısı ve müdür başyardımcısı olmak için başvuran ve sınava giren yönetici adaylarının ise bu suretle ortaya koydukları çaba ve emek boşuna olacaktır. Mevcut yöneticilerin görev sürelerinin bu şekilde uzatılması ile yeni yönetici kadroları açılması mümkün olmayacak ve yönetici olmak mevcut yöneticilerin tekeline bırakılacaktır.

Ayrıca bu düzenleme, kılavuzun dayanağı olan Millî Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Görevlendirilmelerine Dair Yönetmeliğe de aykırıdır. Dayanak yönetmelik farklı eğitim kurumlarında görev süresinin uzatılmasına olanak tanımamaktadır. Kariyer ve liyakat ilkelerini hiçe sayan imkan ve fırsat eşitliği sağlamaktan uzak olan kılavuz hükmünün iptali için sendikamızca Danıştay nezdinde dava açılmıştır.

EĞİTİM - İŞ MERKEZ YÖNETİM KURULU

 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
helal 2016-04-04 09:52:18

adalet varsa tabii kazanacağız.

Avatar
memleket 2016-04-04 10:53:39

yönetmeliğin öngörmediği bir uygulamayı sırf eğitimbir istedi diye kılavuza konmuştur. sizin adaletiniz eğitimbir için. üstünlerin hukuku dediğiniz bu olsa gerek.

Avatar
tebrik 2016-04-04 13:47:27

tebrikler eğitim iş. bizim sendika yatsın (eğitim bir)

Avatar
Yunus Emre 2016-04-04 10:11:25

Okul Müdürlerinin müracaat hakkı Engellenmemelidir.6.10.2015 Tarih 29494 sayılı Meb Eğitim Kurumlarının Yöneticilerinin Görevlendirilmesi Yönetmeliği nde Mevcut görev süresi dolmayan Okul Müdürlerinin Müracaatı ile ilgili herhangi bir sınırlama olmamasına ragmen; Yönetmelik Anayasanın 124’üncü maddesi, “Başbakanlık, bakanlıklar ve kamu tüzelkişileri, kendi görev alanlarını ilgilendiren kanunların ve tüzüklerin uygulanmasını sağlamak üzere çıkarabilirler” IKGM Bakan/bakanlar kurulunca onay verilen Resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Yönetmeligin uygulanmasını içeren Kılavuzun Yönetmeliğe aykırı biçimde; sınırlayıcı ve kısıtlayıcı emirler içermesi Yetki Gaspı anlamında

Avatar
AYRIM YOKK 2016-04-04 10:42:11

AYRIM OLMAKSIZIN TTK NIN 9 SAYILI KARARI GEREĞİ YÖNETMELİĞİ 5- C MADDESİ DEĞİŞMELİDİR.