banner406
banner396
03 Haziran 2014 Salı 00:34
Yönetici Görevlendirme Yönetmeliği İle Neler Değişecek
 1)Okul müdürlüğü, müdür başyardımcılığı ve müdür yardımcılığı kadroları olmayacak. Bu görevler ikinci görev kapsamında yürütülecek.

YORUM: Okulda müdür-müdür yardımcısı-öğretmen ayrımı yapılmayacak. Okuldaki görevler ve sorumluluklar farklı olacak. Bu şekilde daha uyumlu bir ekip kurulabilir. Yöneticilik kadrosu olmadığı için performansı beğenilmeyen okul idarecilerinin görevlendirmeleri iptal edilebilecek. Daha ölçülü, daha ılımlı, daha fedakar, daha hizmetkar, daha sosyal, daha babacan, daha sabırlı bir yönetici hedeflenmektedir.

2) Aynı okulda, aynı unvanla en fazla 8 yıl yöneticilik yapılacak.

YORUM: 8 yıl şartı doğru bir uygulamadır. Emekli olana kadar aynı okulda müdürlük ve müdür yardımcılığı yapmanın bazı sakıncaları vardı. Başarılı bir yönetici, tüm okullarda görev almalıdır. Okullarda 3 farklı yönetici unvanı olduğu için bir öğretmen 24 yıl aynı okulda farklı unvanlarda yöneticilik yapabilir, bu maddenin geliştirilmesi gerekir.

3) Ders yılı bitiminde 4 yılını dolduran yöneticilerin görevi sona erecek.

YORUM: Dört yılını dolduranlar aynı okulda veya başka okulda yeniden görevlendirilebilecek. Görevlendirmelerde bazı sıkıntılar yaşanabilir. Yöneticilikten öğretmenliğe dönen öğretmenler okullarında norm fazlası olabilir. Emekliliği yaklaşmış yöneticiler, öğretmenliğe döndüğünde uyum sorunu yaşayabilir.

4) Görev süresi uzatılacak müdürlerin en az 75 puan alması gereklidir.

YORUM: Görev süresi uzatılacak müdürleri; ilçe mili eğitim müdürleri,şube müdürleri, öğretmenler, okul aile birliği başkanı ve başkan yardımcısı ileöğrenci meclisi başkanı değerlendirecek. Farklı unsurların değerlendirilmesi, uygulamada sıkıntılar yaratabilir. Sendikal faaliyetlerin burada etkisi çok olacaktır.

5) Müdür görevlendirmelerinde değerlendirme ve sözlü sınav olacaktır.

YORUM: İlçe milli eğitim müdürleri, şube müdürleri, okul aile birlikleri gibi unsurlar müdürü değerlendirecek, ardından sözlü sınava tabi tutulacaktır. Müdür olmak kolay olmayacaktır.

6) Kadın yöneticilere pozitif ayrımcılık yapılacak.

YORUM: Öğrencilerin tamamı kız olan eğitim kurumlarının müdürü kadın olacak ve müdür yardımcılarından en az biri kadın olacak. Kız yurtlarındaki görevli müdür yardımcısı da kadın olacaktır. Yerinde ve güzel uygulamadır. Karma eğitim kurumlarında da kadın müdür yardımcısı görevlendirmesi yapılacak, meslek liselerinde de kadın meslek öğretmenlerinden müdür yardımcısı seçilecek. Hatta MEB, tamamı kız olan eğitim kurumlarına kadın rehber öğretmen atamalıdır. Ayrıca bu okullarda rehber öğretmen normu da artırılmalıdır.

7) Müdür kendi ekibini kuracak.

YORUM:Uyumlu bir ekip oluşturarak daha etkin ve verimli bir çalışma ortaya konulması amaçlanıyor. Başmüdür başyardımcısı ve müdür yardımcıları, müdürtarafından belirlenecektir. Burada siyaset, sendika yakınlığından ziyade öğretmenin tecrübesi ve yöneticilik kabiliyeti esas alınmalıdır. Uygulamada okul özelinde dargınlıklara ve küskünlüklere yol açabilir.

8)2011 Müdürlük sınav sonuçlarına göre görevlendirme yapılabilecek.

YORUM: Sendikalardan ve öğretmenlerden talep olduğu için böyle bir madde konulmuştur. Mağdur olan kişilere ve doğru kişilere müdürlük verilecektir.

9) Öğretmenlere müdür ve müdür yardımcılığı görevi hakkı verilecek.

YORUM: Müdür yetkili öğretmenler ile müdür vekilliği yapmış öğretmenlere, aynı şekilde vekil müdür yardımcılığı yapan öğretmenlere belli yıl şartıyla yöneticilik görevi verilecek. Daha önce müdür yardımcılığı yapmamış öğretmenlere de belli bir yıl şartıyla görev verilecektir. Özel öğretim kurumlarında müdürlük veya müdür yardımcılığı yapmış olan öğretmenlere yöneticilik hakkı verilmelidir. Özeldeki hizmetin 3/2’si devlette sayılıyor. Buna göre uygun bir yıl şartı aranmalıdır.

www.kamudanhaber.com

Son Güncelleme: 03.06.2014 10:16
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
bırakıp gidin. 2014-06-03 03:31:20

bir iş ancak bu kadar berbat ve bozucu yapılabilir. yapanları kutlarım.

Avatar
dörtyol 2014-06-03 07:54:02

kafirlere ve munafıklara itaat etme!onların eziyetine aldırma ve allah'a tevekkül et.vekil olarak allah yeter (ahzap:48)

Avatar
dörtyol 2014-06-03 07:56:37

allah,gözlerin hain bakışını ve kalplerin gizlediğini bilir (mümin:19)şüphesiz alah ,aşırı giden yalancılık eden kimseyi doğru yola eriştirmez(mümin :28)
milli eğitimde yapılan bu işlerin, allah rızası için halis niyetle yapıldığını düşünen var mı?

Avatar
bende yedim.. 2014-06-03 08:09:59

açıklamaları okudum da ... bu kadar uzatmaya gerek yok... kısaca şöyle...
önce 4 yılını dolduran müdürlerin görevi bitecek..
bunların içinden siyasi düşünceleri ayrı olanlar ayıklanacak(veya sendikaları farklı olanlar)..
o okullara il başkanlarının ilçe başkanlarının karşı çıkmayacağı isimler müdür atanacak...
o müdürler şimşekleri üzerlerine çekmemek için belirli zihniyette veya sendikadan yardımcılar seçecek...
işlerde böylece demokratik bir şekilde çözülecek...
hiç allamaya pullamaya gerek yok...
sonra herkes bir tornadan çıkmış gibi olacak...
sorunlar gizlenecek..
müdür yardımcıları susacak, müdürler susacak, olmayacaklara olur diyecekler...
sorunlar çözülmüş olacak..

Avatar
d 2014-06-03 08:12:23

bunu kendilerine akılları mı emrediyor,yoksa azgın bir topluluk mudur? (tur:32)

Avatar
Yanlı bir yazı! 2014-06-03 08:46:15

1"yöneticilik kadrosu olmadığı için performansı beğenilmeyen okul idarecilerinin görevlendirmeleri iptal edilebilecek." bu cümleyi yazabilen biri ya hiç idarecilik yapmamış yada kendine sağlam bir yer ayarlamış. performansı beğenmenlerin performanslarını ölçerek mi oraya getirdiler. kim kimi başarız bulabilir. oldu olacak her dönem biri müdür olsunda kimsenin gözü kalmasın:)
2. "daha ölçülü, daha ılımlı, daha fedakar, daha hizmetkar, daha sosyal, daha babacan, daha sabırlı bir yönetici hedeflenmektedir."

yani bunun meali belli:)

Avatar
hacı mustafa 2014-06-03 09:25:56

niye biz memurlara sormuyorsunuzda okul aile birliklerine soruyorsunuz biz her gün birlikteyiz okul müdür müd. yardımcılarıyla birlikte okul aile birliği neişi varki okullara bize sormalısınız aile birliği bir günvar dört gün yok.... saygılarımla

Avatar
KEMAL 2014-06-03 09:49:20

arkadaşlar bilen varsa cevaplar mısınız ? toplamda 6 yıllık memuriyetim var (öğretmenlik ) bunun 4 yılı öğretmenlik 2 yılı ise müdür yardımcılığı müdürlük şartlarım tutuyor mu. e maddesi kafa karıştırıyor ondan