banner406
banner396
27 Mayıs 2013 Pazartesi 08:03
YÖNETİCİLER SAYIN AVCI'YA SESLENİYOR!
 Rahmetli Kemal Sunal’ın bir filmi vardır hatırlar mısınız? Salako adlı bu filmde saf birini oynayan Sunal sevdiği kızı kaçırır ama kız onu sevmez ve kullanır. Dünya evine girmek isteyen Salako’ya sevgilisi sürekli mazeretler bulur:
Pazartesi hafta başı, 

Salı sallanır,

Çarşamba çarşafa dolaşır,

Perşembe perişanlık,

Cuma mübarek gün,

Cumartesi ve Pazar da hafta sonu tatili!

Taşra teşkilatı yöneticilerinin atama ve yer değiştirme yönetmeliği de 2 yıldır çıktı çıkacak diye konuşuluyor. Aynı şekilde sürekli mazeret:

Kanun yeni çıktı, olgunlaşması bekleniyor,

4 4 4 kanunu çıktı işler aksar,

Büyük illeri ezik taşralılar beceremez!

Yerel seçim yapılacak,

Sonra genel seçimler ve cumhurbaşkanlığı seçimi…

Bu mazeretler hiç bitmez. Sürekli yenileri eklenir gider. Baskılara boyun eğen yöneticiler sağlam duruş göstermediği müddetçe Salı sallanır, Çarşamba çarşafa dolanır!


Bir de yanlış bir kanaat var: “ ‘Bir kısım’ taşra yöneticileri rotasyonla yatıp rotasyonla kalkıyorlar.” Bu kesinlikle doğru olmayan sığ bir yaklaşımdır. Taşra yöneticileri; ne şekilde atanacakları, atandıkları yerde ve görevde ne kadar süreyle kalacakları, bir başka yere ya da göreve ne şekilde veya ne kadar sürede gidebilecekleri sorularının cevabı olabilecek bir yönetmelik istiyorlar.

Bunu sadece ‘rotasyon’ kelimesiyle izah etmek ‘sığlık’, o değilse art niyettir.


Bir de bazı sitelerde ‘yazdırılan’ yazılarda pozisyonlarını korumaya çalışan idarecilerin komik- ama gerçekten komik- gerekçeleri var.

Efendim neymiş, Ankara’nın Yenimahalle ilçesi kozmopolitmiş, büyükmüş, bu ilçeleri ancak mevcut ‘üstün yetenekleri haiz’ idareciler yönetebilirmiş.

Rahmetli Erbakan’ın o meşhur ifadesine havale ediyorum bu gerekçeyi ‘hadi ordan, hadi ordan’. Efendiler, efendiler. Dünya küçük bir köy olmuş. Taşradaki yöneticileri siz nasıl hayal ediyorsunuz? Ankara’ya ya da İstanbul’a giderken tahta bavullarını orlon iplikle bağlayıp köylü oldukları belli olmasın diye caddelerde ıslık çalarak gezen ütüsüz pantolonlu ‘Salak Milyonerler’ gibi mi?

Bu ne büyük saygısızlık, büyük şehirlerde çalışan yöneticiler ilahi bir takdirle mi oturdular oralara? Yani bir oturuldu mu siddin sene orada mı kalınacak? Bu ne sapkın bir yaklaşımdır. Küçük illerde çalışan yöneticilere bu ne büyük hakarettir?


Yöneticilerinin atama ve yer değiştirme yönetmeliği çıkmayan Bakanlık neredeyse kalmadı. MEB’de kanunda olduğu halde süründü de süründü yönetmelik.

Eğitim camiası ne kadar zor bir camia? Yönetmelik çıkmasın diye ne taklalar, entrikalar, kulisler, dedikodular ve en sonunda hakaretler.


Yani taşrada çalışan binlerce yönetici ‘Lanet olsun, büyük şehirler de görevler de sizlerin olsun.’ noktasına geliyorlar; sonra da ‘Bu kadar emeğimizi boşa mı çıkaracağız, oralar kimsenin babasının malı değil.’ diyerek mücadeleye devam ediyorlar.


Sayın Bakan, taşra yöneticileri sizden tek bir şey istiyor: Netlik!


Yönetmelik çıkacak mı çıkmayacak mı? Lütfen bu konuyu netleştirin. Hayır veya şer bir cevap lütfen.

Aslında yöneticiler bir şey daha istiyor: -mümkünse- ADALET!

Metin KOÇER


Son Güncelleme: 27.05.2013 08:03
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
taşralı 2013-05-27 08:25:40

bütün mazaretleri duydum ve bu sıkıntılı zevatı ve dertlerini anlıyorum da "
büyük illeri ezik taşralılar beceremez!"

mazereti eğer dilendiriliyorsa ve buna itibar edenler varsa bu ülkede böyle düşünen ve böyle düşünenlere itibar edenlerin beyinlerine tüküreyim.

Avatar
hakkı 2013-05-28 08:25:17

müdür yetkili öğretmenlere, müstakil müdürlere verilen puanlar verilmeli.

Avatar
sessiz bekleyiş 2013-05-30 12:58:04

sınıf öğretmeni idarecileri mağdur etmemek gerekir.eylül ayında bazı sınıf öğretmenleri ilkokulla,bazıları ortaokulla ilişkilendirildi,ortaokulla ilişkilendirilenlere alan değişikliği yaptırıldı,ilkokulla ilişkilendirilenlere alan değişikliği yaptırılmadı.kapatılan, dönüştürülen okullardaki yöneticiler alanlarına bakılmadan norm kadrolarla ilişkilendirilerek isteyen sınıf öğretmeni yöneticilere kendi okullarında alan değişikliği hakkı verilmesini istiyoruz.

Avatar
kasım 2013-06-02 15:10:14

sayın avcı uyan artık meb merkez teşkilatı kaçtane bakan yedi sanırım 80 yıllık meb tarihinde mayıs ta yapılacak iliçi yapılamıyor.haziran idareci ataması yapılamıyor.neden meb personeli pasif direnişte avcı yı avlamak için böyle giderse avcı sonbaharı görmez yeni bakan adayları elleri hazırlasın. sayın avcı uyan avlanıyorsun

Avatar
öğretmen 2013-06-06 17:13:37

alan değişikliği hakkı verilmeyen sınıf öğretmeni idarecilere alan değişikliği hakkı istiyoruz