banner406
banner396
13 Ekim 2013 Pazar 23:50
Zonguldak MEM de aynı hatayı yapmış

İzmir il milli Eğitim Müdürlüğü gibi Zonguldak Milli eğitim Müdürlüğü de aynı anda hem müdürlük hem de müdür yardımcılığı kadrosuna atama yaptı. Diğer taraftan yönetmeliğe aykırı şekilde müdürlük başvuruları elden alındı. 
ELEKTRONİK ORTAM KAPATILIP MÜDÜR ADAYLARININ TERCİHLERİ NİÇİN ELDEN ALINDI?
MEB Eğitim Kurumu Yöneticileri Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği doğrultusunda sınava dayalı müdür-müdür yardımcısı atamaları, Zonguldak Milli Eğitim Müdürlüğünün teklifi üzerine, 4 Ekim 2013 tarihinde Zonguldak Valiliği tarafından yapılmış ve inha listesi Zonguldak Milli Eğitim Müdürlüğünün internet sitesinde yayınlanmıştır.
Bilindiği gibi sözlü sınavlarda, müdürlük yazılı sınavında barajı zor geçerek düşük puanlar alan Eğitim Bir Sen üyelerine yüksek puanlar verilirken; Zonguldak genelinde ilk sırada yer alan Eğitim Sen üyesi başta olmak üzere, Eğitim Bir Sen dışındaki diğer sendikalara üye müdür adaylarına çok düşük puanlar verilmişti.  Barajı zor geçerek düşük puanlar alan Eğitim Bir Sen üyeleri, yüksek verilen sözlü sınav puanlar sayesinde bugün merkez okullara yerleştirilmişlerdir. 
SÖZLÜ SINAVIN ŞAİBESİ ORTADA DURURKEN, ELDEN ALINAN BAŞVURULAR VAR OLAN KUŞKULARI DAHA DA ARTIRMIŞTIR
Müdürlük atamasında Zonguldak Milli Eğitim Müdürlüğü Sözlü Sınav Değerlendirme Komisyonu tarafından yapılan sözlü sınav skandalı ortaydayken; Zonguldak Milli Eğitim Müdürlüğü yeni bir skandala daha imza atmıştır.
MEB Eğitim Kurumu Yöneticileri Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin 12. Maddesinin 1. Fıkrasında “Adaylar tercihlerini elektronik ortamda, duyuru tarihinden itibaren 5 iş günü içerisinde gerçekleştirirler” denilmektedir. Ancak Zonguldak’ta 4 Ekim 2013 tarihinde sonuçlandırılan müdür atamalarında bu yönetmelik hükmü yok sayılmış ve müdür adaylarının tercihleri  Milli Eğitim Müdürlüğünün yazısı doğrultusundan elektronik ortamda değil “elden” alınmıştır.
Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından 18 Eylül 2013 tarihinde okullara e-mail yoluyla gönderilen yazıda; “Okul müdürlüğüne yapılan tercihler ilk duyuru yazımız ekindeki form (Eğitim kurumları tercih listesi) ile elden yapılması gerekmektedir” denilmiş ve bu yazı doğrultusunda da müdür adayları tercihlerini elden yapmışlardır. MEBBİS sistemi üzerinden elektronik ortamda tercih başvurusu yapmak isteyen adaylar ise; “Başvuru yapmanız mümkün değildir. Sözlü puanınız bulunmadığı için başvuru hakkınız bulunmamaktadır. Ya da sözlü puanınız aktarılmamış! Başvurular iliniz tarafından kapatılmıştır”  uyarısıyla karşılaşmıştır.
Müdür yardımcılığı başvurularını yönetmelik hükmü gereğince elektronik ortamda alan hatta elektronik ortamda teknik bir sorun çıkması nedeniyle müdür yardımcılığı başvuru süresini uzatan Zonguldak Milli Eğitim Müdürlüğünün, müdür atamalarında elektronik ortamı hiçbir teknik sorun olmadığı halde kapatıp, adayların başvurularını elden alması yönetmeliğe aykırı ve son derece keyfi bir tutumdur. Sözlü sınavın şaibesi ortada dururken, elden alınan başvurular var olan kuşkuları daha da artırmıştır.
YANIT BEKLEYEN SORULAR
 1-) Diğer illerdeki Milli Eğitim Müdürlükleri, müdür adaylarının tercihlerini yönetmelik hükmü gereğince şeffaf bir şekilde elektronik ortamda alırken, Zonguldak Milli Eğitim Müdürlüğü elektronik ortamı hiçbir teknik sorun olmadığı halde kapatıp adayların tercihlerini niçin elden almıştır? 2-) Zonguldak Milli Eğitim Müdürlüğü niçin bağlı bulunduğu MEB’in yayınladığı yönetmeliğe aykırı hareket etmektedir?  3-) Sözlü sınavda sendika ayrımı yaparak ayrımcılık yapan bir anlayışın elden başvuru alması ne kadar güvencelidir?  4-) Başvuruların elden alınmasında, elektronik ortamda yapılan tercihlerde sonradan hiçbir şekilde değişiklik yapmanın mümkün olmamasının etkisi var mıdır? 5-) Adayların sözlü puanlarının MEBBİS sistemine aktarılmamasından dolayı elektronik ortamdaki başvuru ekranındaki  “Sözlü puanınız aktarılmamış.  Başvurular iliniz tarafından kapatılmıştır” uyarı yazısı sendikamız tarafından Milli Eğitim Müdürlüğü yetkililerine iletildiği halde niçin harekete geçilmemiştir? 
MAHKEME KARARLARIYLA MÜNHAL HALE GELEN OKUL YÖNETİCİLİKLERİ DUYURUYA ÇIKARILMADI
Diğer taraftan sınava dayalı müdür ve müdür yardımcısı atamaları duyurusu süresi içinde Ereğli’deki birçok okul müdürlüğü ek bir duyuruyla münhal listesine eklenirken; Çaycuma’da mahkeme kararlarıyla münhal hale gelen bazı okul müdür ve müdür yardımcılıkları münhal listesine eklenmemiş ve adayların bu okullara başvuru yapması engellenmiştir.
AYNI ANDA İKİ MAKAMA ATAMA YAPILMASI BÜYÜK BİR ÇELİŞKİDİR
Atama planlamasının sağlıklı bir şekilde yapılmaması nedeniyle Zonguldak’ta birçok yönetici adayı aynı anda hem müdür hem de müdür yardımcısı olarak atanmıştır. İki makama aynı anda atananlara müdür veya müdür yardımcılığından birisini seçme hakkı verilmiş, bu çelişkili durum sonucunda da birçok okulun müdür ve müdür yardımcısı kadrosu boşta kalmıştır.  Ankara Milli Eğitim Müdürlüğü ve birçok İl Milli Eğitim Müdürlükleri bu çelişkili durumun önüne geçmek için,  Müdür olarak ataması yapılan adayların varsa Müdür Yardımcılığı başvurularını iptal etmiştir. Zonguldak Milli Eğitim Müdürlüğü bu yanlış uygulamasıyla bir taraftan birçok okulu yöneticisiz bırakırken, diğer taraftan da sınav puanı olan adaylarının atanmalarına engel olmuştur.    
Eğitim Sen olarak yaşanan bu adaletsizliğin takipçisi olacağımızı belirtiyoruz. Milli Eğitim Bakanlığı Zonguldak’ta üst üste yaşanan skandallara sessiz kalmamalıdır. Sözlü sınavda Eğitim Bir Sen üyesi olanların açık bir biçimde kayrıldığı, atama yönetmeliğine aykırı bir şekilde başvuruların elden alındığı, yapılan değerlendirmelerin objektif olmadığı her halinden belli olan müdür atamaları iptal edilmelidir. Bu skandalda sorumlu olanların görevden alınması ve haklarında gerekli işlemlerin yapılması için Mili Eğitim Bakanlığını ve savcıları göreve davet ediyoruz. 09.10.2013
İsmet Akyol  (Eğitim Sen Çaycuma Temsilcisi)


Son Güncelleme: 13.10.2013 23:54
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.