Yönetici görevlendirme yönetmeliği yayınlandı. Bir kısım eğitimci, sınav takvimi açıklanmamasına rağmen ders çalışmaya başladılar bile.

Yönetmeliğin değişeceği ile ilgili haberler çıkmaya başlayınca sevinmiştim. Önceki yönetmelikte yer alan ve birçok olumsuz durumun yaşanmasına neden olan maddelerin değişeceğini düşündüm. Çünkü Milli Eğitim Bakanı Nabi AVCI, son zamanlarda eğitimcileri rahatsız eden birçok durumu ortadan kaldırarak eğitimcilerin takdirini tekrar kazanmıştı. Yönetmeliği incelediğimde bazı yanlış maddelerin düzeltildiğini gördüm. Özellikle taraflı tarafsız birçok eğitimcinin tepkisini çeken sınavsız yönetici atamalarının iptal edilip, sınav şartının tekrar getirilmiş olması herkesi memnun etti. Ancak ben sınavın yanlış yönetici kademesi için yapıldığını düşünüyorum.

          Yönetici görevlendirme için yapılacak sınav, müdürler için şart olmalıydı. Okul müdürlerinin seçiminde ağırlıklı hesaplama sınavdan olmalı, bunun yanında  da mülakat da olmalıdır. Konuştuğum birçok yönetici, sınav olmasının liyakat esasını ortaya koyacağını, yapılacak olan mülakatla da temsil kabiliyetinin dikkate alınarak etkili bir yönetici görevlendirilmesinin önünü açacağını ifade ettiler.

          Yönetim bir ekip kişidir. Kendi ekibini kuramayan bir yöneticinin, başarılı olması düşünülemez. Tanımadığı ve karakter anlamında uyum gösteremeyeceği kişilerle çalışmak zorunda bırakılan bir müdür ne kadar başarılı olabilir ki.

          Milli eğitim bakanlığı son zamanlar yapmış olduğu eleştirileri dikkate alarak yönetmeliğin ilgili maddelerini tekrar düzenlemeli ve okul müdürlerinin kendi ekibini kurmasına fırsat vermelidir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Görevden alınan müdürler iade edilmeli 2 yıl önce

Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu 2015/252 sayılı YD İtiraz Kararı ile okul müdürleri, müdür başyardımcıları ve müdür yardımcıları hakkında 10.06.2014 tarih ve 29026 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Görevlendirilmelerine İlişkin Yönetmeliğin bazı maddelerinin yürütmesini 13.04.2015 tarihinde durdurdu. Ancak mahkeme tebligatı Kasım ayında yaptı.
Bu karara göre; Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Görevlendirilmelerine İlişkin Yönetmeliğin:
1- 6. maddesinin 1. fıkrasının (d) bendinin,
2- 10. maddesinin 9. fıkrasının,
3- 23. maddesinin 1. fıkrasında hiçbir ölçüt ve duyuruya yer verilmemesine ilişkin eksik düzenlemenin,
4- “Açıklama” başlıklı kısmının 3. maddesinde “en az altı ay çalışmış olma” şartının, İlçe Milli Müdürü, Eğitim Kurumundan Sorumlu Şube Müdürü ve İnsan Kaynaklarından Sorumlu Şube Müdürleri için aranmamasına ilişkin eksik düzenlemenin,
yürütmesi durdurulmuştur.

Avatar
evet değişşin 2 yıl önce

doğru olan müdürün kendi ekibini kurmasıdır

Avatar
reis 2 yıl önce

evet değişsin önce hakeden bir müdür gelsin ondansonrası kolay

Avatar
xxxd 2 yıl önce

torpil devam mı etsin demek istiyosunuz?

Avatar
Torpil 2 yıl önce

Yani torpil olsun

Avatar
xxacd 2 yıl önce

meb dışındaki kurumlarda öyle mi?

Avatar
Osman 2 yıl önce

Önce kendine baksın sanki kendi müdürlüğünü Hakkı'yla mı aldı.

Avatar
MUSIKİ61 2 yıl önce

müdür eki̇bi̇ni̇ kurmali