banner406
banner396
  Zorunlu Hizmet Bölgesine Çakılan Öğretmenler

Zorunlu Hizmet Bölgesine Çakılan Öğretmenler
Son dönemde gündeme atamalarla, eş durumu, özür durumu, sağlık durumu tayinleriyle, ek ödemelerle ve eski Bakan Ömer Dinçer’in eleştirileriyle gündeme gelen öğretmenlerin; hiç akla gelmeyen bir başka sorunları daha var.
 
Belki de hiç kimsenin aklına gelmeyen bir sorun.
Sorunun adı; öğretmenlerin yıllarca aynı illerde kalması, başka illerde çalışma fırsatı bulamaması ve adeta bu illerde çakılı kalması.
Üstelik bu illerin hep “zorunlu hizmet bölgesinde” yer alan iller olması.
Bu bölgelerde çakılı kalan öğretmenlerin neredeyse % 90’ının da “sınıf öğretmeni” olması, konunun üzerine tuz-biber ekiyor.
 
Öğretmenlerin atama ve yer değiştirmeleri; “MEB Öğretmenleri Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğine” göre yapılır.
Bu yönetmeliğin, “İl içi ve iller arası isteğe bağlı yer değiştirmeler” başlıklı bölümünde yer alan 26.maddesinde;
“(1) Zorunlu çalışma yükümlülüğü bulunmayanlar, bu yükümlülüğünü tamamlayanlar ya da muaf tutulanlar ile sağlık ve eş durumu özrü nedeniyle zorunlu çalışma yükümlülüğü ertelenmiş olanlardan bulundukları eğitim kurumunda en az 3 yıl süreyle çalışan öğretmenler il içinde yer değiştirme isteğinde bulunabilirler.          
(2) Zorunlu çalışma yükümlülüğü bulunmayanlar, bu yükümlülüğünü tamamlayanlar ya da muaf olan öğretmenlerden bulundukları ilde en az üç yıllık çalışma süresini tamamlayanlar iller arasında yer değiştirme isteğinde bulunabilirler.
(3) Zorunlu çalışma yükümlülüğünü tamamlayan öğretmenler, bu yükümlülüklerini tamamladıkları tarihten sonraki ilk yer değiştirme döneminde yer değiştirme başvurusunda bulunabilirler.
(6) İl içinde yer değiştirme isteğinde bulunacak öğretmenlerin başvuruları mayıs ayı içinde alınır. İl içi yer değiştirme başvuruları öğretmenlerin tercih ettikleri eğitim kurumları itibarıyla hizmet puanı üstünlüğüne göre sıraya alınır. İller arası isteğe bağlı yer değiştirme isteğinde bulunacak öğretmenlerin başvuruları haziran ayı içinde alınır.
 (7) Yer değiştirme suretiyle atama isteğinde bulunan öğretmenlerin atamaları, alanlarındaki norm kadro açığı bulunan eğitim kurumlarına tercihleri de dikkate alınarak hizmet puanı üstünlüğüne göre yapılır.” hükümleri yer alır.
 
Yıllarca, zorunlu hizmet bölgesinde çalışıp, başka illere atanamayan öğretmenler arasında 15 yıl aynı yerde kalan sınıf öğretmenleri var. İller arasındaki yer değiştirmelerde hizmet puanı üstünlüğü esas olmasına rağmen, bu durum ikinci planda kalmaktadır. Özür grubu atamalarında 1-2 yıllık öğretmen 20-30 puanla istedikleri yerlere giderken, normal yer değiştirme talebinde bulunan öğretmenler 150-250 puanla istedikleri illere atanamıyor. Özür gruplarına tüm boş kadrolar gösterilirken, iller arası yer değiştirme talebinde bulunan öğretmenler ya 5-10 okul açılmakta ya da hiç açılmamaktadır.
 
Bazı İllerde 2009 Yılında İller Arası Tayine Açılan Okul Sayıları:
Amasya:1,   Ankara: 4,  Aydın: 6,  Balıkesir: 4,  Bolu: 2,   Çanakkale: 2, Çorum: 3,Denizli: 6,   Edirne: 1,  Hatay: 5,   Kayseri: 10,    Karaman:6,    Kastamonu: 1,  Kırşehir: 1,  Konya: 7,   Muğla: 3,   Niğde: 7,   Sakarya: 7,   Uşak: 2
 
Bazı İllerde 2011 Yılında İller Arası Tayine Açılan Okul Sayıları:
Adana: 6,   Amasya: 1,   Ankara: 2,  Aydın: 1,   Balıkesir: 6,   Bartın:1,   Çorum: 4,  Edirne: 4,  Çorum: 4,  Gümüşhane: 6,  Karaman: 2,  Kayseri:11,  Manisa: 10, Nevşehir: 4,  Ordu: 7,  Osmaniye:4,  Rize:5,  Sinop: 9,  Tokat: 1, Tunceli: 2, Yalova: 3,  Zonguldak: 10
 
2010 Yılında 1 defaya mahsus il içi ve il dışı tayinleri birlikte yapıldı. O yıl içerisinde birçok sınıf öğretmeni yer değiştirdi. Çünkü çok okul açıldı. Sonrasında, 26.maddenin, 6.fıkrasında da görüleceği gibi yönetmelik değişikliği yapılarak, il içi ve il dışı yer değiştirme süreçleri birbirinden ayrıldı. İl içi yer değiştirmeler mayıs ayında, iller arası yer değiştirmeler haziran ayında yapılmaktadır. Bu nedenle il içi yer değiştirmelerle dolan kadrolar, iller arası yer değiştirme talebinde bulunan öğretmenlerin yer değiştirme taleplerini boşa çıkarmaktadır.
 
2012 yılı Temmuz ayında ise sınıf öğretmenleri için Bitlis, Hakkâri, Kastamonu, Tekirdağ, Şanlıurfa, Şırnak ve Iğdır illeri açıldı. Kastamonu'dan 2, Tekirdağ'dan 3 kadro olmak üzere diğer illerle birlikte toplam 350-400 civarında kadro açıldı. Bu da sınıf öğretmenleri için tayinin bitiş noktasıdır.
 
Bu şekilde zorunlu hizmet bölgelerinde çakılı kalan öğretmenler, normal olarak yer değiştirememeleri nedeniyle, bu bölgelerden kaçmak için şu yollara başvuruyorlar:
1. Evleniyorlar.
2. Sahte nikâh yapıyorlar.(Yer değiştirmeden sonra boşanıyorlar)
3. Çalışmayan eşine sigorta yatırıyorlar.
4.Sırf tayin için yüksek lisansa başvuruyorlar. (Yüksek lisansın 1. taksitini yatırıp tayini çıktıktan sonra devam etmiyorlar.)
 
Bu yollara başvurmadan, hakkıyla, başka illere yer değiştirme talebinde bulunan öğretmenler için, yer değişikliği neredeyse imkânsızlaştı. Çünkü 4+4+4 Eğitim Yasasıyla, 5.sınıflar, sınıf öğretmenlerinden alınarak ortaokullara dâhil edilince, birçok sınıf öğretmeni norm fazlası oldu.
 
Bu durumda, 2013 Haziran ayında yapılacak olan iller arası tayinde de birçok ilin, yine sınıf öğretmenleri için kapalı olacağı şimdiden öngörülebilir.
 
Eş durumu, sağlık durumu ve öğrenim durumu özründen yararlanmayan bu çakılı durumdaki öğretmenler için bir çözüm bulunması, bu öğretmenlerin başka illerde de çalışmasına fırsat verilmesi gerekiyor.
 
Bunun yolu da 2013 iller arası yer değiştirme işlemleri sırasında, illerde bulunan boş kadroların tümünün, talepte bulunan öğretmenlere açılması.
 
Bu şekilde öğretmenler, hem sahte yer değiştirme yollarına tevessül etmeyecekler, hem de hakları olan normal yer değiştirme yoluyla başka illerde hizmet etme olanağına kavuşacaklardır.
 
Bu hakkı, onlara çok görmeyelim.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
mehmet 2013-02-21 10:22:13

hay diline sağlık

Avatar
steauf 2013-02-21 11:09:16

sesimizi duyurduğunuz için teşekkürler, sınıf öğretmenlerinin il dışı sorunu çözülmeli doğuda 4. yılımı bitiriyorum zorunlu hizmetim bitti ama bir senelik öğretmenler hep geldi geçti ben daha ne kadar çalışcağımı bilemiyorum batıdaki büyükşehirdeki açıklar mutlaka gösterilmesi istanbul bursa gibi şehirlerde açık çok sadece bu ülkede eş durumundan mağdur olunmuyor asıl biz mağdur oluyoruz doğuda çakılı kalarak

Avatar
öğrenim özrü 2013-02-21 15:45:45

doğu hizmetimi neredeyse üç katını tamamladım 12 yıldır güneydoğudayım .yüksek lisans yapıyorum ama doğudan kaçmak için yapıyorsun diyorlar.pes oğrusu .daha kaç yıl doğuda kalıcam.o zaman bir kriter getir.bir süre koy.herkes nerede ne kkadar çalışacağını bilsin.bu çok konuşan doğu yüzü bile görmemiş öğretmenler kendi yerlerinden korkuyorlar galiba.ama onların da doğu yüzü görmesi gerekli.adananın sinopun doğusuna geçmemiş öğretmenler var.biz görevimizi yaptık.öğrenim özrü tayinleri yapılmalıdır.

Avatar
gudubet 2013-02-21 15:58:36

yine bu konuyla ilgili bu yazımızı da okuyabilirsiniz: http://www.mebpersonel.com/doguda-bekar-sinif-ogretmeni-olmak-makale,379.html

Avatar
diyar 2013-02-21 16:11:55

öğretmene rotasyon istiyorum çakıldım 12 yıldır doğuda neden haber yapılıp gündeme taşımıyorsunuz.

Avatar
ENVER AK @mehmet 2013-02-21 16:22:41

kesinlikte çok mağdur durumdayiz bizden çok sonra atanip sirf gitmek için evlenenler var bunu yapalim bizde hiç evelenemiyeceğimizi varsayalim bide bi ömür ayni ilde bu zor şartlar altinda çalişmak mecburiyetindemi kalacaz insaf diyorum derhal bi çözüm bulmalarini temenni ediyoruz

Avatar
FATMA @mehmet 2013-02-21 17:03:52

nihayet bizi anlayan biri varmış...16. yıl güneydoğuda...sinif öğretmeni

Avatar
öğretmen 2013-02-21 17:49:59

arkadaşlara katılı yorum. zorunlu hizmeti af olunan binlerce öğretmen şehir dışını bırk ilçeye bile gitmemiş.bizim günahımız ne?emeklilik için bir an önce bir şeyler yapılmalı her yer 30 yıl üstü dolı.artık emekli yapılsın. yeter bizlerde merkez istiyoruz.