30.11.2015, 21:45 237

657 ve Memurun İş Güvencesi

Gerek seçimlerden önce gerek son günlerde çok tartışılan konulardan biri de 657 Devlet Memurları Kanunun değişmesi ve memurun iş güvencesine son verilmesi. Memur işçi ayrımının ortadan kaldırılması ve memurun iş güvencesine son verilmesi uzun süredir tartışılmakta. Hatta konuya ilişkin ilk ağızdan açıklamalar yapıldığında normalde memurun hakkını savunması gereken bazı kuruluşlar alkışlamaktaydı. Bu da yetmezmiş gibi memur camiasının içinden de memurun iş güvencesinin varlığının performası düşürdüğü ve idareleri istemedikleri öğretmenlerle çalışmak zorunda bıraktığı hatta daha ileriye giderek devletin gereksiz yere fazla memur çalıştırdığı şeklinde açıklamalar yapılmakta ve bu açıklamalar alkışlanmakta. Basında ise yapılacak değişikliğin izin ve maddi getirisine dikkat çekilerek şirin gösterme çalışmaları yapılmakta. Tüm bunlar bana Yavuz Sultan Selim Han ın pazarın birini gezerken kafasını koparttığı saka kuşunu hatırlattı. 

Devlet dairelerinde bir kişinin yapabileceği iş için iki üç kişinin çalıştığı eğer iş güvencesi ortadan kalkarsa memurları daha fazla çalışacakları tezi mantıklı görünmekle beraber bazı soruların sorulması gerektiği fikrindeyim. Mesela bir kişinin yapabileceği iş için üç kişinin çalıştırılması memurun suçu mu yoksa planlamayı yapamayanların suçu mu? Yeterli performansın alınamamasının suçlusu memur mu yoksa onu verimli çalıştıramayan amirleri mi? Yasa değişikliğini sevimli hale getirmek için performansa dayalı maaş artışından bahsedilmekte. Sonuna kadar destekliyorum fakat devletimizin bu gibi bir artışa gitme imkanı varsa memurun göstergesini (özellikle öğretmenler) artırarak emekliliğe teşvik etmesi böylece devlet kadrolarında rahatlama sağlaması veya yeni istihdamlar sağlaması mümkün değil midir? 

Sonuç olarak memur arkadaşlarıma iş güvencesi ile ilgili olarak M. Niemöller'den ufak bir alıntı ile bitireyim yoksa konu dallanıp budaklanacak. 

"Naziler komünistler için geldiğinde sesimi çıkarmadım; çünkü komünist değildim. Sosyal demokratları içeri tıktıklarında sesimi çıkarmadım; çünkü sosyal demokrat değildim. Sonra sendikacılar için geldiler, bir şey söylemedim; çünkü sendikacı değildim. Benim için geldiklerinde, sesini çıkartacak kimse kalmamıştı."


Kaşif MUTLU
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@