06.08.2018, 23:03 1589

88 Yıl Sonra Atatürk'ün Bİr Konuşmasına Denk Geldim ve Yıl 2018 Ağustos

Elimdeki Atlas Tarih Ağustos-Eylül 2018 sayısını okurken bir köşede ayrı bir kutuda gösterilmiş bir olay anlatılmış. Birebir aktarıyorum:

"Öğrenciler, bakalorya sözlü sınavı için kapıda bekleşirken, birden kapı açılır; zamanın maarif ekibi, yaverleri ve rafakatçileriyle Gazi Mustafa Kemal sınıfa girer. Herkes ayağa kalkar, heyecan doruktadır. Sınav ekibi, bir kız öğrenciye İtalya'nın nüfusunu, Fransa'nın yüzölçümünü sormaktadır. Öğrenci, sayılarda hata yapar ve neticede başarısız olur. Gazi Paşa hemen itiraz eder: 'Muallimler, öğrencilere asla ezber sorular sormayınız. Nüfuslar değişebilir. Anlaşmalar yenilenir, sınırlar değişebilir. Muhakeme sorular sorarak, zihinleri geliştiriniz' ... (Atatürk) Öğrencilere karşılaştırmalı, tartışmalı, akıl yürütmeli sorular sorarak sınavı bitirir."

Yukarıdaki olay 1930'larda Ankara Kız Lisesi'ne yaptığı bir ziyarette geçmektedir.

...

Ve 2018'de biz hala ezber sorular sorarak öğrencilerin öğrencilerin; karşılaştırma, akıl yürütme ve tartışma yeteneklerinin gelişimine engel oluyoruz.

Başkaları bizim gibi yapmadığı için onların yetiştirdiği nesiller şu an Dünya'nın 450 km uzağında futbol sahası büyüklüğünde dev Uluslararası Uzay İstasyonu'nda araştırma yapıyor ve aralarında Türkiyeli kimse yok. Olmadı da. 

Olabilme ihtimali?

Olabilme ihtimalini bilemem ama biz futbol sahasında başarılı mıyız?

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@