ARA TATİL UZATILMALI, TEDBİRLER ARTTIRILMALIDIR

ARA TATİL UZATILMALI, TEDBİRLER ARTTIRILMALIDIR

Bir önceki yazımda “Okullar Neden Açılıyor” diye sormuş ve cevaplarını vermeye çalışmıştım. Yazımın sonunda ise “tedbirlere uyulmazsa okulların açılması ile kapanması bir olur” demiştim.

Laboratuvar ortamında üretilen Çin virüsü ile ilgili geldiğimiz noktada artık sıkı tedbirlerin alınması zorunlu hale gelmiştir. Bana göre bu virüs doğal bir sürecin neticesi değil, laboratuvarda üretilmiş bir biyolojik silahtır. İsmi için en güzel tanımlama ise “Çin virüsüdür.”

Ülkemiz virüsle mücadele noktasında; aldığı tedbirler, sağlık altyapısının güçlü olması, sağlık hizmetlerinin ücretsiz olması ve sağlık çalışanlarının özverili gayreti ile  dünyaya örnek bir başarı hikâyesi yazdı. Ancak geldiğimiz noktada eski karantina günlerine geri dönmemiz kaçınılmaz gözükmektedir. Zira hastaneler, virüs dışındaki hastalıklara zaman ayıramaz hale geldi. Bu durum daha fazla sürdürülebilir gibi gözükmüyor.

O halde tedbirleri ve kısıtlamaları yeniden gündeme almak kanaatimce zorunludur. Bu kapsamda devletimizin gerekli tedbirleri alacağını düşünüyorum. Okullarla ilgili benim önerim ara tatilin uzatılması yönündedir. Hemen belirtelim ki okulların açılması virüsün yayılım hızını arttırdığına dair bir veri yok. Hatta tedbirlerin en güzel uygulandığı yerler okullardır diyebiliriz. Buna rağmen okul dışı ortamlarda bulaşan virüs okulları da tehdit etmeye başladı. Öğretmenlerimizi virüsle mücadele etmek zorunda bırakmamak adına ara tatil uzatılmalıdır diyorum. Dolayısıyla insan hareketliliğini azaltmak adına ara tatilin uzatılması bir çözüm olabilir. Ancak virüsle mücadele, tatilin uzatılması ile kazanılacak bir mücadele değildir. Hiç değilse iki hafta sıkı tedbirler alınmalıdır.

Sağlık her şeyin başıdır.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.