Beni Türkiye’de Eğitim Kaliteli Olduğuna İkna Edin (Eğitime Salaş Bir Bakış)

Burada uluslar arası ölçeklerin değil kendi içimizdeki ölçümler ve gözlemlerden yola çıkarak kendimize bir bakalım zira bizim bağlamımız bizi bağlar.

Maddelersek:

 • Merkezi sınavlarımızın öğrencinin kendisini beceriksiz hissetmesine neden olduğu ve bunun olimpiyatlardaki madalya sayısını ve ileride intihar oranını doğrudan etkilediğini kaç kişi biliyor?
 • MEB ve ÖSYM tarafından yapılan merkezi sınavlarda vasat altı test ortalamaları… Burada bu sınavların öğrenciyi yeteri derece ölçemediğinden hem fikiriz ama neredeyse tüm eğitim imkanlarının bu testlerde yüksek not alınması için harcandığını düşünürsek yani amacın zaten bu olduğu bir ortamda bu amaca bile ulaşamadığımız açıklaması ne olacak?
 • Facebook, Instgram vb alanlarda özel ders, özel kurs adı altında açılan pırt pırtlara alın terini harcayan velilerin aslında kendilerinin sömürüldüğü ve çocuklarının da plasebo etkisi ile uyutulduğunu anlamak için illa merkezi sınavların açıklanması mı gerekiyor?
 • Devlet okullarında bile oluşan kast sistemi… Seviye sınıfları, zengin velinin çocuklarının ayrı sınıflara alınması ve okulların bu sınıflara pozitif ayrımcılık yapmasın oturacağı zemin nedir?
 • Fırsat eşitliği vardır ilkesinin olmadığı ama fırsat yönünden iyi durumda olduğu illerde/okullarda bile verilen eğitimin test, ezber, birbirini geçmenin olduğu bir iklimde geleceğin ülkesinin insanını nasıl yetiştireceksiniz?
 • Gerek MEB gerekse ÖSYM’nin yaptığı sınavların kolay olduğu hepimizin kabulü iken devlet okullarının yetersizliği olduğu algısı oluşturan eğitimcilerin öğrencilerini kendi etüt ve özel derslerine çektiği ve bunlara yeni para ile trilyon TL’nin harcandığı ve verilen eğitimin sadece test merkezli olduğu bir algıda üst bilişe geçecek bireyleri siz ne ile oluşturacaksınız?
 • MEB’in bile okul kütüphanesine önem vermediği, eğitimcinin aile düzeyinde çocuk edebiyatına hakim olduğu bir ortamda bazı öğrenciler tüm yıl boyunca bir okuma kitabı bile bitiremezken ülkede yüzlerce milyon test kitabının satılması ve yaz mevsiminde tam sıcak kum soğuk denize atlanılacakken ortaya çıkan 0’a yakın netler bu sistemin aslında işlemediği ve kendimizi kandırdığımızı kendimize bile söylemezken MEB’in bu olaya bir el atma çalışması var mı?
 • Eğitimin örtük öğrenmelerinin formal içerikleri solladığı bir yapıya sahip olduğunu bildiğimiz (yoksa bilmiyoruz muyuz?) bir zamanda öğrenciye nitelikli birey olma koşulları yerine kazandırdığımız yıkıcı hırs, kıskançlık, birbirinin ayağını kaydırma, bencillik gibi olumsuzlukların topluma yansıdığını hissettiğimiz şu 2019 yılında buna çözümüz ne olacaktır?
 • Öğretmenlerin “öğretmenlik mesleğine değer verilmiyor.” söylemine “Neden değer verilmiyor?”a vereceği yanıt ne olacaktır?
 • Meslek liselerinin imajı ve algısı böyleyken ve buralara devam eden öğrenci sayısı yüz binlerle ileyken bu gençlerin göz göre heba edildiği mi akılları takılır yoksa mesleğe giden zaten hebalıktır mı görüşü var?
 • Fen liselerine birkaç on bin öğrenci yetiştirip bunlara iyi lise deyip diğer liseleri klasman dışı bıraktığınızda oluşturulan algının meslek lisesi kıvamında olduğunun ayırdında mıyız?
 • Merkezi sınavları geçip okullardaki eğitime döndüğümüzde ülkemizde 4 iklim 7 bölge 81 vilayet ve 1000 kazasında yaptığımız eğitimin harfi harfine aynı olduğu ve bunun aslında eğitim değil sınava hazırlık kursu olduğunu ve bu kursun sınavlarda bile durumun malumu olduğu düşünüldüğünde okulları mı kapatsak yoksa kursları ikileminde kaldığımız oluyor mu?
 • Sınavlarda yüksek puan alan öğrencimizin bile aslında yeteneği doğrultusunda değil 8+4 yıl boyunca bizim ısrar, telkin ve yönlendirmelerimize dayanamayıp ve aslında artık bizim gibi düşünüp aslında dalgıçlığın kendisine uygun olmadığını sanıp ekonomi okumasını başarı sayıyor muyuz?
 • Hemen her gün kitle iletişim araçlarında çıkıp car car konuşup sınav gecesi şöyle uyuyun, sınav anı şu şekeri şöyle emip şu testi söyle çözüp sınav sonrası “Başarı Arttırmanın Püflükleri” teranelerini söyleyenlerin tacir mi eğitimci oldukları üzerine düşünürken aslında hiçbirinin “Yahu bir durun bizim yaptığımız eğitim değil, ne olduğunu bilmiyoruz, bir ne olduğunu anlayıp ve şayet bir çapımız varsa ona bir çözüm bulalım.” demediğini, demeyeceğini ne zaman anlayacağımıza dair kafa yorduk mu?
 • Ülke içi üretim sahalarına baktığımızda kaliteli üretimsel bir döngüye girmediğimiz sanırım hepimizin malumu. Bunun sebebinin öğrencilerimizi ilkokulda çok potansiyelli alıp onu sıfıra çekip sonra üretmesi için sahaya gönderdiğimiz anlamına gelmiyor mu?
 • Sosyal medyanın işlev dışı, bilinçsiz vs. kullanımı için Bakanlığın ya da eğitimcilerin bir ulusal ve okulsal eylem planı var mı? Yoksa ailenin yöntemi gibi alaturka bir düzey yeter mi?
 • Kitap okuma oranını zaten pek olmadığı ülkemizde bu modanın yaygınlaşmaması için kimin bir planı var el kaldırabilir mi?
 • Okul kitaplarının içerik, görsel, eğitsel ve bn. (bilmem ne) yönü istenilen düzeyin çok altındayken ve yıl kısa süre 2020’yi gösterecekken bunlara ilişkin hedeflenen nedir?
 • Kendi okullarımıza öğrenci yerleştirmek için kendi yaptığımız sınavların başarılı olduğunu kendimize kendimizi ikna etmek için kullandığımızda bu hedeflenene ulaşmak için sınavları kolay yapıp matematik ya da Türkçe netlerini 0’dan biraz yukarı taşımak bizi ne kadar süre ikna edilmiş görünürüz?
 • Mış gibi yapmanın ne olduğunun farkında mıyız?
 • Hadi madem eğitimin içeriğini nitelikli hale getiremiyoruz bari şu ölçme ve değerlendirme işlemini iyi yapıp optiği sözel loto gibi kullanıp LGS’de 300 puana yakın çıkarıp da aslında normal ölçümlerde okuma yazması olmayan öğrencilerin rastlantısal ölçümlenmesinin önünü alırsak fen lisesine gidebilme ihtimali olmayanlara bir nebze umut verebilir miyiz?

ÖZETLE: Uzağız!

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.