26.04.2015, 12:17 4693

BİR DERECE VAR MI-SIN? YOK MU-SUN?

BİR DERECE VAR MI-SIN? YOK MU-SUN?
16/04/2015 tarihinde Batman İl Milli Eğitim Müdürlüğü İl de görev yapan Gazi Üniversitesi Endüstriyel Sanatlar Eğitim Fakültesi (ESEF) mezun Öğretmenlere BİR DERECE verilip verilmeyeceğine dair (Yoğun dilekçelerden dolayı ve Devlet personel başkanlığının Bakanlığa bildirdiği görüş yazısından olsa gerek !)  Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü’ne görüş sormuş. İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü de 21/04/2015 tarihinde Batman İl Milli Eğitim Müdürlüğüne cevap vermiş. İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü de daha önceden Devlet Personel Başkanlığından 16/01/2015 tarihinde bazı fakülte ve bölüm mezunları için görüş yazısı istemiş. Devlet Personel Başkanlığı da kendi görüşünü bildirirken küçük bir paragraf ekleyerek açıklama yaptığı hususların birde Yüksek Öğretim Kurulu Başkanlığınca değerlendirilmesi gerektiğini söylemiş. Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü de YÖK e de bir görüş sormuş. Tüm bu yazışmaların ardından ESEF mezunlarını ilgilendiren bölüm ise 27/02/2013 tarihli Yükseköğretim Yürütme Kurulu toplantısında; 2547 sayılı kanunun 2880 sayılı kararı ile değişik 43/b maddesi uyarınca Üniversiteler arası Kurul Başkanlığı ‘nın görüşü de dikkate alınarak “Endüstriyel Sanatlar Eğitim Fakültesi ile Teknik Eğitim Fakültesinin eşdeğer olduğuna karar verilmiştir.”  İş burada da bitmiyor tabi EŞDEĞER = DENK mi sorusu soruluyor !! (Bakanlığı arayan bir kaç öğretmene Eşdeğerle Denk aynı şey değildir bu yüzden size bir derece verilemez denmiş)
Şimdi bu kadar yazışma görüşme sonucunda Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü Batman İl Milli Eğitim Müdürlüğüne 657 sayılı Kanunun 36. Maddesinin A bendinin 2 inci fıkrasınca işlem yapın demiş. Batman İl MEM de internet sayfasında ilgililere duyurulmak üzere bu yazıyı yayınladı
Genel müdürlük bu kadar yazışmanın akabinde bu konuda kendisine gelen/gelecek olan (Binlerce öğretmenin dilekçe verdiğini biliyorum. Tabi bazı il MEM ler bakanlığa görüş sormadan direk RED cevabını vermişler) görüş isteklerini bir kalemde 36 Madde A/2 bendine göre VERİN yada VERMEYİN Deseydi daha açıklayıcı olmazmıydı?
Şimdi Esef Mezunu Öğretmenlere bir derce VAR MI? YOK MU?
Eyyyyy Bir Derece VARMISIN? YOKMUSUN?
NOT: Esef mezunu liselerde görev yapan işletme öğretmenleri  bir dereceyi aldılar. 
Memiş KILIÇ
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@