29.12.2015, 16:51 12845

BU TAKSİMİ KURT YAPMAZ KUZULARA ŞAH OLSA!

 BU TAKSİMİ KURT YAPMAZ KUZULARA ŞAH OLSA!

Milli Eğitim Bakanlığı merkezi sınav sistemlerinde görevlendirilecek öğretmenlerle ilgili olarak yaklaşık altı ay önce yeni bir uygulama başlattı. Daha öncesinde okullara sırasıyla il Milli eğitim müdürlüklerince görevlendiriliyor ve kimsede itiraz etmiyordu. Hatta bazı milli eğitim müdürlükleri, hangi kurumun görevlendirildiğini, sonrasında hangi kurumun görevlendirileceğini sitelerinden ilan ediyorlardı. Gayet güzeldi.

Ama ne olduysa yeni bir sistem icat edildi. Galiba ÖSYM’nin “kast sistemine” özenildi. Neden kast sistemi dediğime döneceğim ancak öncelikle yeni sistem nasıl işliyor daha doğrusu işlemiyor onu açıklayalım. Yeni sisteme göre başvurular ve görevlendirmeler MEBBİS modülü üzerinden yapılıyor. Görevlendirmede belirleyici kriter ise daha önce görev almamış olmak üzere belirtilmişti. Ancak gelinen nokta gösteriyor ki hiç de öyle değil.

Üst üste görev alanların yanında hiç görev alamayanlar olunca durumu, sorumlu şube müdürüne sordum. Sorumlu şube müdürü “sınavlar artık merkezi, bizim hiç alakamız yok. T.C. kimlik no sırasına göre yapılıyor. T.C Kimlik No’su 1 ile başlayanlar görev aldılar şimdi sıra 2’lerde” demişti. Ancak gördük ki mesele öyle değil!  Zira son açık lise görevlendirmeleri ortaya koyuyor ki daha önce 3 sınav görevi alanlar hafta sonu yapılacak açık lise sınavında 3’er görev daha aldı. Şimdi sormak lazım! Hani nerde kimlik numarası sıralaması? Hani nerde sırayla görev almak meselesi?

Allah aşkına birisi izah etsin; kimi, nasıl, hangi kriterler ve hangi sıralama ile sınavlarda görevlendiriyorsunuz? Aynı okulda yan yana odaları olan, aynı görevi yapan insanlarız. Birilerini 6 sınav görevi diğerlerine 0 kocaman bir sıfır! Olmaz bu!

Açık lise için 5 adet sınav görevi vardı. Öncelikle isteyen herkese görev verilir, kalanlar ikinci defa görevlendirilir. Ama siz bir kişiye üç defa görev veriyorsunuz diğerlerine hiç görev vermiyorsunuz. Bu durumda siz o görev vermediklerinize ne demiş oluyorsunuz?

Şimdi sistemden, otomasyondan bilmem ne’den bahsedecekler. Geçin bunları. Böyle sistem olmaz.

ÖSYM’deki kast sistemine gelince onu da kısaca anlatalım. ÖSYM’nin sınav görevlendirmelerini hangi kriterlere göre yaptığını bilgi edinme yasası çerçevesinde istemiştim. Onlarda tüm Türkiye genelini ilgilendiren bir konu olduğu için resmi siteden bir duyuru yayınladılar. Hala sitelerinde duruyor mu bilmiyorum. Buna göre sınav görevi için öncelikle Prof’lar, sonra Doçent’ler, sonra Yard. Doçent’ler, sonra Öğretim Görevlileri, sonra Araştırma Görevlileri değerlendirilecektir. Kalırsa yer önce okul müdürü, sonra müdür başyardımcısı, sonra müdür yardımcısı sonra kalırsa öğretmenler. Nedir bu, kast sistemi değil mi? Ha bu arada bunu da uygulamıyorlar. Birkaç yıllık öğretmenlere görev çıkabiliyor ama örneğin müdür yardımcısına çıkmıyor.

Milli Eğitim Bakanlığı eğer sınav hizmetlerinde ÖSYM’nin yolunu izliyorsa bence bu yol, çıkmaz sokak. Homurtular o kadar çok ki bu yazıyı kaleme almak zorunda kaldık.

Ne diyordu üstad Necip Fazıl:

Allah’ın on pulunu bekleye dursun on kul;

Bir kişiye tam dokuz, dokuz kişiye bir pul.

Bu taksimi kurt yapmaz kuzulara şah olsa;

Yaşasın, kefenimin kefili karaborsa!

 

NOT: Eğitim öğretimde yenilikçilik ödülünü bu yıl “Eğitimde Sivasî Hareketi” projesi ile Sivas Milli Eğitim Müdürlüğü aldı. Emeği geçenlere teşekkürler. Bu projenin sahibi ise Sivas Milli eğitimin eski müdürü Zekeriya Çınar’dı. Ancak ödülü alamadan görevden alındı. Çok yazık!

www.mebpersonel.com  Şeklinde Aktif Link Göstererek Yayınlanabilir. İzinsiz olarak  yayınlanması ve alıntı yapılması  yasaktır.

 

Yorumlar (27)
Volkan 5 yıl önce
Çok güzel izah etmis ve Sesimiz olmussunuz teşekkürler.
memur 5 yıl önce
sınav yapılan okullardaki memura neden sınav görevi vermezlerki? cünkü ilçe milli eğitimde görevli memurlar hep kendilerine görev yazıyor.
manşetten 5 yıl önce
yine yaramıza parmak basmışsınız hocam. Allah razı olsun.
cemil 5 yıl önce
sınav görevlendirmelerinde kesinlikle şike var. Türkiye de hiçbir şey düzgün yapılamayacak mı?
dogru soz 5 yıl önce
Doğru yazmissiniz hocam. İl veya ilçeler bazında bir liste de yayınlanabilir
eda 5 yıl önce
Öncesinde çok daha berbattı milli eğitimde nerde torpilli var ona görev çıkıyordu herkes çok memnundu demisiniz ama o memnuniyet demekki size ve torpillilere göreymis !
seda 5 yıl önce
şuan daha kötü gidip elle görev yazdırıyorlar kendilerine daha hiç görev almayanlar var onlara çıkmazken daha önce görev yapıpta tekrardan görev çıkanlar oluyor sistem yanlış ilerliyor. haklarımı helal etmiyorum kasıtlı olarak hak yiyenlere
yalçın 5 yıl önce
kesinlikle adaletli olduğuna inanmıyorum . umarım en kısa zamanda düzeltilir kimine üç kimine hiç
tam isabet 5 yıl önce
Çok doğru. Lanet olsun ki sistem hep çökme üzerine kuruluyor ve kaymak kısmı hep yalakalara
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@