12.04.2015, 14:21 22423

DEVLET PERSONELDEN ÖĞRETMENLERE BİR DERECE

 Gazi Üniversitesi Endüstriyel Sanatlar Eğitim Fakültesi mezunu Teknoloji ve Tasarım Öğretmenlerinin mağduriyetleri kaplumbağa hızında da olsa giderilmeye çalışılıyor. Endüstriyel Teknoloji Öğretmenliği mezunu öğretmenler okullarından mezun olurken "Teknik Öğretmen" ünvanıyla mezun olmalarına rağmen MEB bir türlü Teknoloji ve Tasarım Öğretmenlerini Teknik Öğretmen olarak kabul etmeyip 8/1 yerine 9/1 den memuriyete başlatıyor. ESEF mezunu öğretmenler bu mağduriyet için Bakanlığa sayısız başvuru yapmalarına rağmen bir arpa boyu bile yol alınamamıştı. Tak ki 2015 Ocak ayı içerisinde MEB Devlet Personel Başkanlığına bazı fakülteler için görüş yazısı sorana kadar ; Devlet personel başkanlığının 16.01.2015 tarih ve 31292642-045.02-302 sayılı görüş yazısında; görüşe konu olan bir fakültenin, Teknik Eğitim Fakültesine denk olup olmadığı hususunun Yüksek öğretim kurulu başkanlığınca değerlendirilmesi gerektiği, söz konusu olan fakültenin “Teknik eğitim fakültesine” denk kabul edilmesi halinde bahsi geçen personele 657 sayılı Kanunun 36. Maddesinin A bendinin 2 inci fıkrasınca bir derece verilmesi mütalaa edilmektedir” şeklinde Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü’ne görüş verilmiştir. Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı (Eğitim ve Öğretim Dairesi Başkanlığının) 10.02.2015 tarih ve 75850160-303.0101/7310 sayılı yazısının ilk paragrafında ise; 27/02/2013 tarihli Yükseköğretim Yürütme Kurulu toplantısında; 2547 sayılı kanunun 2880 sayılı kararı ile değişik 43/b maddesi uyarınca Üniversiteler arası Kurul Başkanlığı ‘nın görüşü de dikkate alınarak “Endüstriyel Sanatlar Eğitim Fakültesi ile Teknik Eğitim Fakültesinin eşdeğer olduğuna karar verilmiştir.” denilmektedir. Her iki yazı bir arada değerlendirildiğinde “Endüstriyel Sanatlar Eğitim Fakültesi” ile “Teknik Eğitim Fakültesi”nin eşdeğer/denk oldukları Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından tescil edildiğinden, Devlet Personel Başkanlığı görüşü gereği ESEF mezunlarına "Bir derece verilmesi" işleminin yapılması gerekmektedir.

Konu ile ilgili görüştüğüm Teknoloji ve Tasarım Öğretmenleri Derneği yetkilileri de Yazıdan haberdar olduklarını tüm üyelerini konu hakkında bilgilendirdiklerini bu durumun bir an önce netliğe kavuşturulup öğretmen arkadaşların hak kayıplarının giderilmesi için ne gerekiyorsa yapacaklarını bildirdiler. Ayrıca Mühendislik Tamamlama içinde girişimleri Olduğunu YÖK yapılacak ufak bir değişiklikle Teknoloji ve Tasarım Öğretmenlerinin de Mühendislik Hakkının verilmesi için mücadele ettiklerini söyledi. İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanlığının da Teknoloji ve Tasarım Öğretmenleri için büyük bir kazanım olduğunun altını çizdi.
 

Yorumlar (13)
Gülpınar 5 yıl önce
Memiş hocam öncelikle teşekkür ederim. Ben de esef bilgisayar öğretmenliği mezunuyum. Dilekçemi vermeme rağmen hala derecemi alamadım malesef. Yazınızda bizim bölümün adını da özellikle kullanırsanız çok mutlu oluruz.
akif 5 yıl önce
sayın memiş kılıç, yukarıdaki görüş yazılarını mem'lere vermemize rağmen hiç ilerleme kaydedemeyen biz endüstriyel sanatlar eğitim fakültesi mezunları için çok değerli, teşekkür ederiz. ancak bu durum sadece endüstriyel teknoloji öğretmenler için değil, aynı fakültenin bilgisayar öğretmenliği mezunları için de geçerlidir. yök biz bilgisayar öğretmenleri için de teknik öğretmen ünvanını vermiştir.
Yasin ERSÖZ 5 yıl önce
sadece endüstriyel değil sanat eğitimi veren okullarda tekniktir. sonuçta sanatın tekniklerini bilmeyen sanat yapamaz.
YAZAR 5 yıl önce
akif bey en çok soru o branştan geldiği için özellikle onların adını yazdım yoksa esef i̇ kapsiyor yazi
Aek 5 yıl önce
AEK ten mezun olanlara yok mu???
cvp 5 yıl önce
aek bölümü mezunlarına kısaca mef mezunlarına üst yazıya göre verilmiyor
erdi kola 5 yıl önce
mesleki eğitim fakültelerinide kapsıyormu
Mat 5 yıl önce
Teknik ögretmen olup da altin yumurlamiyorlar ya. Okullarda en ck matematik ogretmenleri yipraniyor ama biz adalet olarak tum ogretmenlerin 8/1 den baslamasi gerektigine inaniyoruz. Cunku egitim kolaj is degil ve adaletse herkese adalet.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@