EBA Giriş EBA Canlı ders dikkat edilmesi gerekilen notlar

banner483

EBA Canlı ders yapacak olan öğretmenlerimizin bu süreçte neler yapması gerektiğini anlatan EBA Mesleki Gelişim Alanında yer alan “EBA ile Uzaktan Eğitim” ve Lise Öğretmenlerimiz için ayrıca “EBA Akademik Destekile Uzaktan Eğitim” kursları açılmıştır.

EBA Giriş 13.05.2020, 11:57
EBA Giriş EBA Canlı ders dikkat edilmesi gerekilen notlar

EBA CANLI DERS ÖĞRETMENİN DİKKAT ETMESİ GEREKEN NOKTALAR

1. EBA Canlı ders yapacak olan öğretmenlerimizin bu süreçte neler yapması gerektiğini anlatan EBA Mesleki Gelişim Alanında yer alan “EBA ile Uzaktan Eğitim” ve Lise Öğretmenlerimiz için ayrıca “EBA Akademik Destek ile Uzaktan Eğitim” kursları açılmıştır.  EBA da yaşanabilecek yoğunluk sebebi ile kursu almakta zorlanan öğretmenlerimize Alternatif olarak;

https://youtu.be/Niltgtcvg00 ve https://www.youtube.com/watch?v=Hte3FFsue_g&t=3s ya da https://cdn2.eba.gov.tr/pub/ogretmenler-icin/12.mp4 ve https://cdn2.eba.gov.tr/pub/ogretmenlericin/13.mp4 linkinde bulunan videoları izleyiniz.

EBA Giriş

EBA sistemine öğrenciler T.C. kimlik numaraları ve oluşturdukları giriş şifresi ile, veliler ise e-devlet giriş bilgileri ve öğretmenler ise MEBBİS üzerinden ve aynı zamanda e-devlet hesapları ile de giriş yapabilmektedir.

Peki EBA öğrenci girişi nasıl yapılır? İşte cevabı...

EBA girişi yapmak için öncelikle www.eba.gov.tr adresine giriş yapılır. 

Daha sonra açılan sayfada sağ tarafta yer alan ''EBA'ya Devam Et'' yazısı tıklanır.

Açılan ekranda istenen TC ve Güvenlik Kodu bilgileri girilir. EBA'ya devam et yazısı tıklanır.

Ve son olarak karşınıza gelen ekranda TC ve şifre bölümü doldurularak EBA giriş yapılır.

Fakat EBA'ya giriş yapabilmeniz için size ayrılan saatlerde giriş yapmayı denemeniz gerekir.

EBA Öğrenci Girişi Yapmak İçin TIKLAYINIZ

2. Öğretmenin evinde bilgisayar var ise öncelikle bilgisayardan yoksa Tablet veya Telefondan EBA Canlı derse katılabilir. Ama dersinin verimliliği açısından Tablet ve Telefon önerilmemektedir. - Öğrenci ya da öğretmen bilgisayardan derse katılacaksa bir defaya mahsus EBA Canlı dersi açtığında yeşil renkli UYGULAMAYI İNDİR butonuna tıklayarak uygulamayı indirip bilgisayarına kurmalıdır. -

Tablet veya Telefon için mutlaka EBA Mobil Uygulamasını kurup EBA canlı derse EBA Mobil uygulamasından girmesi gerekmektedir. (Eğer uygulama yüklüyse daha önceden güncel olup olmadığı kontrol edilmelidir) -

Gerekli olan özellikler; Bilgisayar: Windows 8 ve üzeri; Tablet ve Cep telefonunda: IOS 11 ve üzeri, Android 5.0 ve üzeri bir sürüm kullanılmalıdır. Bunlar haricinde başka bir programa ihtiyaç yoktur. Not: Bazı Anti virüs Programları programın kurulumunu engellemektedir. Kurulum sırasında sorun yaşarsanız anti virüsünüzü kapatıp tekrar deneyiniz.

Ayrıca Canlı Ders özelliği ile ilgili sık sorulan sorular ve cevapları http://www.eba.gov.tr/yardim-sss/ sayfasında yayınlanmıştır. Buradan da yardım alabilirsiniz.

3. Veliler ya da öğrenciler ile çeşitli iletişim kanallarını kullanarak iletişime geçmeli ve bir gün önceden Canlı Ders ile ilgili bilgi vermeli ve ders saatinin hatırlatılmasını sağlamanız tavsiye edilir. Öğrenci Canlı Ders başlamadan 5 dk önce EBA'ya giriş yapmalı ve derse hazır olarak beklemelidir.

4. Canlı Ders Esnasında Öğrenciler Kameralarını açarlarsa öğrenci uyarılarak kamerası kapatılmalıdır.

5. Öğretmen dersin başlamasına geç kalmış olsa bile ders süresi bitmediği müddetçe derse girebilir, dersini işleyebilir. Bir ders süresi 60 dk’dır.

6. EBA Canlı Ders başladığında öğrenci kameraları kapalı olarak gelir. Gerek olmadıkça (çok zorunlu olmadıkça) öğrenci kamerasını açılmamalıdır.

7. Ders sırasında kullanacağınız materyalleri (sunum, doküman, görsel, video vb.) Ders öncesinde hazırlayınız ve Ders başlamadan önce hazırladığınız Materyalleri açarak görev çubuğunda açık konumda bekletin, bu şekilde Bilgisayar Ekran Paylaşımına hazır hale getirilmeli ve dersi bu materyaller ile işlemenizi kolaylaştırırsınız. Bunlar haricinde rahatlıkla yazı yazabileceğiniz, çizim yapabileceğiniz sistemin kendi özelliği beyaz tahtası da bulunmaktadır.

8. Canlı Ders özelliği ile ilgili öğretmen ve öğrenci için sık sorulan sorular ve cevapları http://www.eba.gov.tr/yardim-sss/ sayfasında yayınlanmıştır. Ayrıca öğrencilerimiz;

https://cdn2.eba.gov.tr/pub/ogretmenler-icin/14.mp4 ya da https://www.youtube.com/watch?v=QKJ_rVYw3fQ&t=8s linkinde bulunan Öğrenci - Canlı Dersime Nasıl Katılabilirim? adlı videoyu izleyebilirler.

9. Ders öncesi Bilgisayarın mikrofon ve kamera ayarlarını test ediniz.

10. Şu an için Öğretmen ve Öğrenciler EBA Canlı ders uygulamasında GSM operatörlerinin verdiği bedava internet kampanyasından faydalanamıyor.

banner482
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@