banner476

EBA Nedir? EBA Sistemi Ne İşe Yarar? İşte Tüm Detaylar

EBA nedir? EBA açılımı ne anlama geliyor? EBA sistemi ne işe yarıyor? MEB tarafından geliştirilen EBA sistemi ve tüm detaylar…

EBA Giriş 09.05.2020, 18:28
EBA Nedir? EBA Sistemi Ne İşe Yarar? İşte Tüm Detaylar

Millî Eğitim Bakanlığı tarafından 2015 yılında Fatih Projesi kapsamında geliştirilen EBA sistemi online eğitim platformu olarak kullanılmaktadır. Eğitim Bilişim Ağı (EBA) öğrencilerin uzaktan eğitim aldığı bir eğitim platformudur. EBA öğretmenlerin, öğrencilerin ve velilerin kullandığı bir sistem olup sanal ortamda dijital bir okul ortamı oluşturulması hedeflenmiştir. EBA sistemi yaklaşık 5 yıldır faal olup son günlerde yaşanan Korona virüs salgını ile birlikte daha etkin kullanılmaya başlanmış ve herkes tarafından memnuniyetle karşılanmıştır.

EBA Nedir?

Eğitim Bilişim Ağı adından da anlaşılacağı üzere bir eğitim platformudur. Millî Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen bu platformda öğrenciler video dersler, faydalı eğitim içerikleri ve daha birçok eğitim materyali ile uzaktan eğitim almaktadır. Yalnızca öğrenciler tarafından değil, öğretmenler ve veliler tarafından da aktif olarak kullanılabilmektedir. Öğretmenler öğrencilerine derslerinde rehberlik ederken veliler ise çocuklarının ne tür eğitimler aldığını bu sistem üzerinden kolaylıkla takip edebilmektedir.

EBA Nasıl Kullanılır?

Eğitim Bilişim Ağına internet, televizyon ve mobil uygulama üzerinden erişim sağlanabilmektedir. Öğrenciler eba.gov.tr adresi üzerinde yayımlanan ders programına göre derslerini takip ederek derslerine girebilir. Her öğrenci sisteme kendi ders saatinde dahil olabilmektedir. Farklı saatlerde dersi olmayan öğrenciler sisteme giriş yapamaz. Bu sayede sistemde oluşabilecek yoğunluklar giderilip öğrencilerin mağduriyet yaşamasının önüne geçilmektedir. Öğrenciler veya veliler eba.gov.tr adresine giderek sisteme giriş yapabilir, canlı derslerini veya ders tekrarlarını takip edebilir, böylece eğitime uzaktan olarak dahil olabilir.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@