EBA ve Ek Ders Ücretinin İlişkisi Yoktur

EBA Uzaktan eğitim sürecinde keyfi uygulamalar artmıştır.

EBA Giriş 11.05.2020, 21:57
EBA ve Ek Ders Ücretinin İlişkisi Yoktur

 Milli Eğitim Bakanlığı(MEB), bilindiği gibi 16 Mart 2020 tarihinden beri koronavirüs sebebiyle okullarda eğitim öğretime ara verildiğini açıkladı.

 Verilen ara sonrasında EBA TV üzerinden öğrencilerin eğitim öğretime devam etmesi sağlandı. Televizyonun yanı sıra eba.gov.tr’den deiçerikler sunuldu. Nisan ayı sonu itibarıyla da canlı dersler başlatıldı.

EBA Canlı Ders Ek Ders İlişkisi Var Mı?

 Konuyla ilgili oldukça soru gelmektedir. Bu noktada şunu söylememiz doğru olacaktır: EBA’da canlı ders gönüllülük esasına dayalıdır. Ek ders ücretinin EBA ile hiçbir ilgili yoktur. Öğretmen, isterse bu dersi yapar.

 Çeşitli il ve ilçelerden gelen şikayet yazılarında okul müdürlerinin canlı dersleri zorunlu tuttuğu, çeşitli raporlar ve haftalık yapılanlarla ilgili okul idaresine veri gönderilmesi gerektiği gibi gönüllülük esasına dayalı konularda baskı uygulanmaktadır.

 Öğretmen, canlı ders başta olmak üzere öğrenci ile iletişiminin nasıl olacağına, canlı ders yapıp yapmayacağına, ödevlendirme konusuna ve hemen her şeyle ilgili ne yapıp ne yapmayacağına kendisi karar verir.

 Dolayısıyla okul müdürlerinin bu tarz baskılar kurması doğru olmadığı gibi, yetkileri kapsamında da değildir.

Mebpersonel.com – Özel Haber

Yorumlar (6)
Özgür 3 ay önce
Maaşesef il ve ilçelerin istatistik baskısıyla ve okul müdürlerini aracı yaparak bu işi eziyet haline getirdiler. Tahminimiz bakanı da yanıltıyorlar...
öğretmen 3 ay önce
Amannn! öğretmenler yatsinlar kalksinlar hiçbir şey yapmasınlar. Ki yapmiyorlar zaten. Maaş -ek Ders oh ne ala.
okulların kapandığından beri ogrencisini bir kere olsun arayıp hal hatrini sormayan o kadar öğretmen var ki. Okul müdürleri ilce müdürleri ne yapsın. Keşke yaptırımı olsa. Eğitime ve özellikle öğretmenlere çok iyi bir DENETİM mekanizması kurulmali, yoksa halimiz nice olur. Herkes çalıştığı kadar ücret alsa. Herkes elini vicdanina koysun maaş ek ders diye alınan ücret 82 milyonun hakki.
Muallime 3 ay önce
Teşekkür ederim. Küçük Bebeğim var. Okul Müdürümüz bizi çok zorluyordu.
Öğretmen 81 3 ay önce
Okul müdürleri değil.İl müdürleri zorluyor.Bırakın ebayı zoom a zorlayan il müdürleri var.Balık baştan kokar kıraldan çok kralcı olanlar var..
Hatice 3 ay önce
Neden ogrencimi arayıp hak hatır sorayım ki?
Serap 3 ay önce
Doğum izninde olduğum için göreve 15 marttan sonra başladım.benim yerime gelen ücretli öğretmeni görevden çıkardılar ve bana resmiyette olmasa bile ders görevi verdiler.ek dersimi yatirmiyolar.şimdi soruyorum bana ders görevi vermiycekseniz ücretli öğretmeni neden cikardiniz.maaşını alsaydı hiç olmazsa.bana da ek ders vermiyorlar.o sınıfın ogretmeni kim gözüküyor acaba.fiilen benimde resmiyette kim acaba.bence benim durumumda olanların ek dersi verilmeli

Gelişmelerden Haberdar Olun

@