banner476

Özellikle 1. Sınıflarda, Sınıf Tekrarı Olmalı!

MEB, sınıf geçme ile ilgili detayları yayımladı.

EBA Giriş 09.05.2020, 13:19
Özellikle 1. Sınıflarda, Sınıf Tekrarı Olmalı!

Milli Eğitim Bakanlığı, Covid-19 salgını sebebiyle kapalı kalan mayıs ayı sonuna kadar kesin açılmayacak olan ve haziran ayında da açılma durumu zayıf olarak görülen okullar için sınıf geçme ile ilgili yönetmeliği yayımladı.

 Özellikle ilkokul öğrencilerini yakından ilgilendiren bu yönetmelikte veli iznine bağlı olarak öğrencilere sınıf tekrarı yaptırılabilecek.

 Özellikle Orta Anadolu bölümünün kırsal kesimleri, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinde şartların daha dezavantajlı olduğu köylerde eğitim öğretim gören ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın yayımladığı müfredata yetişemeyen öğrenciler için sınıf tekrarı elzem olmuştur.

 Bu bölgelerde görev yapan öğretmenler, okul idareleri ve gerekirse muhtarlıklarla iletişime geçip  aileleri ikna noktasında 1. Sınıfta olan çocuklardan gerekli görülenlere sınıf tekrarı yaptırmalıdır. Bu tekrarı yapmayan öğrencinin akademik geleceği risk altına atılmaktadır.

 Bakanlığın yayımladığı yönetmelikte 1., 2. Ve 3. Sınıf öğrencilerinin sınıf tekrarına müsaade edilmiş, 4. Sınıf öğrencilerine müsaade edilmemiştir.

 Burada da yanlış olan bir durum vardır. Öğrencinin sınıf tekrarı yapıp yapmayacağına öğretmenden ziyade velinin karar vermesi doğru bir yaklaşım değildir. Elbette ki bu yaklaşım yeni gelmemiştir fakat yönetmelikle düzeltilebilirdi ve hala böyle bir imkan mevcuttur.

 Sınıf tekrarı konusundaki tek yetki öğretmene bırakılmalı ve sınıf tekrarı yapılması gereken öğrenciler 2019-2020 eğitim öğretim yılında muhakkak sınıf tekrarına bırakılmalıdır.

Mebpersonel.com – Özel Haber

Yorumlar (5)
T 3 ay önce
İlkokulda sınıf tekrarı şart
öğretmen 3 ay önce
Veli nasıl karar verir anlamıyorum öğretmenin itibari yok şımarık veliler yakında bizim yerimize ders anlatacak öğretmen öğrenci ,öğrenci öğretmen olmuş.
Kesinlikle 3 ay önce
Her kademede sınıf tekrarına karar yetkisi sadece öğretmende olmalıdır. Velinin isteğiyle sınıf tekrarının mantığı nedir? O çocuğun gelişim ve bilgi düzeyini en iyi bilen kişi öğretmenidir ve tekrar yapıp yapmamasına karar vermesi gereken de öğretmeni olmalıdır. Yoksa hangi veli ister ki çocuğunun aynı sınıfı 1 yıl daha okumasını? Kime sorsan kendi çocuğu dâhidir zaten.
Nisa 3 ay önce
Tabi ki ögretmene danisarak veli ve ögretmen karar verebilir..Veli vercek tabi karari,herkea cocugunu gordu şu surecte bence..Sadece ögretmene kalsa ögretmen herkesi gecirir,çunku birakirsa veli gidip benim cocugumu niye gecirmediniz der..Dogru bi karar verilmiş
N 3 ay önce
Sınif ögretmenine danişilarak karar verilebilinir.Sadece ogretmene birakilirsa ogretmenler ilkokul dye hepsini gecirir..Her veli kendi cocugunu bilir zaten..Iyi ki veliye birakilmiş bi karar bence..Bu donemde herkes cocugunun durumunu gorebildi zaten.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@