22.09.2020, 11:21 1844

EBA'sız Yaşam da Mümkün Tıpkı Daha Az Okul Gibi: Çözüm Ne?

Bu süreç boyunca verilen ve verilecek olan emeği küçümsemek insanın kendinden ayırıp başkaları için harcadığı zamanı görmezden gelmek olur.

Hayır, EBA vd tüm şeyler için emek verenlere teşekkürler...

Ancak,

Sistemi çalışır tutmak, birilerini ulaşıp birilerine ulaşamamak, harcanan maddi olanaklar, gerilen sinirler ve sabırların yerini tam olarak bulamadığı gibi yerini bulsa bile insanın yaşam kalitesinde bir farklılık yaratmayacaktır.

Tıpkı birkaç ay öncesine kadar okullarımıza tam anlamıyla gidip gelirken olduğu gibi.

Eğitimin sorunlu bir zihin üzerine oturduğu, insan türünü tümcül geliştirmek yerine hala birkaç taş ismi, akarsu (çoğu kirden dolayı yaşam mücadelesi veriyor), göl (çoğu kurudu ve bazılarında yaşam bitti), birkaç kitap (çoğu kalitesiz ve yerlerine çok daha iyileri yazıldı) ismi, birkaç matematik formülü (çoğu yerini artık robot ve bilgisayar yazılımlarına bıraktı) ezberletme dayanan eğitim sistemimiz, bireyi, toplumu ve ülkemizin verimliliğini, güzelliğini, iklimsel zenginliğini korumayı bırakalım zarar veren bir zihniyetin doğmasına neden oluyor.

Yıkıcı hırsı, dar görüşlü diplomalıları, işinin mezunu ama ehli olmayan kişileri, olaylar arasında bağ kuramayan bilişlerin tamamı zamanında yapılamayan zorunlu zihinsel değişimin sonucudur.

Özetle böyle bir eğitim sistemini ayakta tutmak için son birkaç aydır yapılan şeylere bakıyorum da bu yapılanlar neyi ayakta tutmak için?

Bir sene okullar kapalı kalsa fabrikalar mı durur, yağmur mu yağmaz, güneş mi doğmayacak, başımıza taş mı yağacak?

Üstelik değindiğim gibi amacın yarıştırmak olduğu bu eğitim denen yarışta rakipler arasında adaletsiz arttıırır ve siz bunu resmi bir yolla yapıyorsun.

Peki ne yapılabilir?

Bu şartlar altında işi daha da germeden -belki evet birinci sınıflar hariç- uzaktan eğitimin yapılmaması ve herkesin öğrencilik yaşamının dondurulması daha adaletli ve ilerisi için sağlıklı bir adım olur. Varsın o bir yıl daha okuldan uzakta kalma fikri üzerine düşünsün, okulun gerekliliği, gerekliliğiyse neye ne şekilde gerekli olduğu gibi derinlemesine düşünsün. 

Herkesin buna evrilmesi güç ama olduğu kadar.

Biz başlayalım kervan yolda düzelir ilkesi sadece çölde giden develer için geçerlidir ve biz deve değiliz ve modern dünya artık çok daha karmaşık.

Peki nasıl yapılmalı?

Öğrencilere okulla ilgili her şeyden muaf tutulmalı öğretmenlerse ciddi şekilde internet hizmet içi eğitimlerden geçmeli.

Fakültede ezberlenen birkaç kuramla eğitimin yürümeyeceği, günümüz insanının bilinçli ve sağduyulu olması gereklili üzerine yapılacak yoğun bir eğitsel süreç...

Okunması gereken en muhalif kitaplar bile okunmalı, en uç fikirler bile tartışmaya açılmalı ve öğretmen profilinin zihni esnetilmelidir.

Bu bir yıl boyunca okulalar kapalı olduğu için (zira sadece fatura vs giderler tüm bütçenin % 8'i!!!) MEB'in kasasında kalacak olan milyonlarca TL'lik rakamlarda 2021-2022 yılı için yine okullar için harcanmalı, fiziki ihtiyaçlar giderilmeli, eksik okullar bitirilmeli/yapılmalı, işlevsel ders materyalleri düşünülüp üretilip tüm okullara dağıtılmalı, zor durumda olan yayınevleri ile anlaşmalar yapılır kaliteli okuma kitapları okullarda kurulacak kütüphanelere gönderilmeli, MEB ya da bağımsız birimlerde Ar-Ge grupları kurulup eğitimin silkelenmesi sağlanmalıdır.

Bir yıl sonra MEB, cebinden fazladan harcaması gereken paradan bir kuruş bile harcamadan tüm okullarının kalitesini arttırmış, eğitimin içeriğini nitelikleştirmiş, eğitime olan düşünüşü barışçıl, üretken, yapıcı ve doğaya dönük hale getirmiş olmaya yaklaşır.

Bu bir yıl fırsat olabilir.

Herkesin çokça düşünmeye zamanı olduğu bir yıl az değil.

Yok hayır diyorsanız önümüzdeki dokuz ay boyunca en önemli ve başat gündemimize şu olur:

EBA'ya giremedim.

Bilgisayarım yok.

Tabletim yok.

İnternetim yok.

Özel okullar resmi okullarla farkı açtı.

Ama biz okulları açmak zorundayız o kadar sektör eğitimden besleniyor derseniz ve bu şekilde başlarsanız milyonlarca bireyin ömür boyu kapatamayacağı bir adaletsizlik yaratmış olursunuz.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@