13.09.2018, 22:21 433

Eğitim Algısına İlişkin Bir Gözlem: Feci Halde Felaket!

Birkaç yıl önce change.org'da test (çoktan seçmeli soruların) okullarda yasaklanması için bir kampanya başlatmıştım. O dönemde kampanyayı sosyal alanda çok yaygınlaştıramamış ve sayı 100 destekçi civarında kalmıştı. Tabi ülke nüfusu ve doğrudan eğitimle ilgili olanların fazlalığı düşünüldüğünde çok düşük bir oran ama hatayı kendimizde aradık her ne kadar testin çoktan yasaklanması gerektiğinin bilincinde olarak.

Gel zaman git zaman şartlar değişmeye başladı ancak okullarda, çarşı pazarda, evde, işte, uykuda testin ağırlığı daha da arttı. Zararların kanserden daha ağır olduğu farkındalığı oluşmamasının yanında algılarda testin gerekliliği daha da arttı. Oysa ki işte olması gereken bu değildi.

Birkaç yıl öncekinin umulmayanını unutup 4 Eylül 2018'de aynı kampanyayı tekrar başlattım. Bu kez sosyal medyadaki gruplarda yayabildiğim kadar yaymaya çalıştım ve kampanyayı toplamda 500.000 üyenin üyesi olduğu birçok grupta paylaştım. Aile, çocuk eğitimi ve daha çok da öğretmenlerin üye olduğu gruplar. Açıkçası umutluydum bu kez. zira 500.000 kişinin çok azı bile imzalası sayı kısa sürede binleri bulur ve dalga olarak yayılacaktı ve muhatap olan MEB'e ulaşacaktı.

Gerek bu sitedeki yazılarımda gerekse görev aldığım okullarda ve çevrelerde testin eğitim alanlarından çıkartılmadığı ve özgün, işlevsel, nitelikli ders durumları yaratılmadığı sürece eğitimde ve uzun vadedeyse tümcül gelişmede yol alamayacağımızı çünkü testin bu kadar yaygın olmasının aslında onun işe yarar olmasından çok bizim yanılgılarımızla ilgili olduğunu, öğrenciyi geniş bakış açılı düşünmeden alıkoyduğunu, problem çözme yerine başta sosyal becerilerde bile kördüğümler oluşturduğunu vurguluyorum.

Bu yazı yazma başladığımda kampanyayı imzalayan kişi sayısı:

24 idi.

1'i bendim.

3 kişiyi daha doğrudan tanıyorum.

Bu 4 kişi de kampanya duyurusunu paylaştım alanlardaki üyeler değil kendi çekirdek çevremdi.

Ülke nüfusu: 80.810.525

Öğretmen sayısı: 934.458

Kampanyanın paylaşıldığı gruplardaki toplam üye sayısı: 500.000

KAMPANYAYI İMZALAYANLARIN SAYISI: 24

Bizi birgün bu algılarımız yok edecek. Ve o zaman bunu düşünecek son birey de kalmayacak.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@