banner476

1. ve 5. Sınıf Öğrencilerinin Gideceği Okullar E-Okul Üzerinden Açıklandı

2017-2018 Öğretim Yılı Okul Öncesi - İlkokul - Ortaokul e-Kayıt Sonuçları Açıklandı. Okul Öncesi, 1. ve 5. Sınıf Öğrencilerinin Gideceği Okullar e-okul.meb.gov.tr adresi Üzerinden Açıklandı. 2017 Okul Kayıt Sonuçları Haberimizde.

Eğitim 02.07.2017, 20:06 02.07.2017, 20:11
1. ve 5. Sınıf Öğrencilerinin Gideceği Okullar E-Okul Üzerinden Açıklandı

2017-2018  Öğretim Yılı Okul Öncesi - İlkokul - Ortaokul e-Kayıt Sonuçları Açıklandı.  Okul Öncesi, 1. ve 5. Sınıf Öğrencilerinin Gideceği Okullar e-okul.meb.gov.tr adresi Üzerinden Açıklandı. 2017 Okul Kayıt Sonuçları Mebpersonel.com'da.

2017-2018  Öğretim Yılı Okul Öncesi - İlkokul - Ortaokul e-Kayıt Sonuçları İçin Tıklayınız

1- Kayıt edilen öğrencilerin sınıf ve öğretmenleri ne zaman belli olacak?

1. sınıfların uyum programı Eylül 2017'de başlayacağı için öğrencilerin şubeleri ve öğretmenleri ilgili okul yönetimi tarafından okullar açılmadan önce belirlenecektir.

2- Farklı yaş gruplarındaki öğrenciler aynı şubede mi öğrenim görecekler?

Okulun fiziki şartlarına göre aynı yaş gurubundaki öğrencilerin aynı sınıflara yerleştirilmeleri okul yönetimleri tarafından değerlendirilebilecektir.

3- Kaydı hiçbir okulda gözükmeyen çocukların velileri hangi işlemi yapacak?

Velilerimiz öncelikle ilçe nüfus müdürlüğüne giderek adres kontrolü yaptıracak, ardından ilçe milli eğitim müdürlüğüne giderek yetkilileri bilgilendirecektir. İlgililer ise ilçe adres havuzundaki adresleri ilgili okullarla ilişkilendirecektir.

4- Görev yeri değişen kamu görevlileri ile ikameti değişen vatandaşlarımızın çocuklarının birinci sınıfa kaydı veya nakli nasıl olacak?

Yerleştirmeden sonra görev yeri değişen kamu görevlileri ile ikameti değişen vatandaşlarımızın çocuklarının birinci sınıfa kaydı, yeni adresiyle uyumlu okula sistem tarafından yapılacaktır. Ancak eski okula kesin kayıt yapılan çocukların adresi değiştikten sonraki yeni adresine uyumlu okula nakli, e-okulda nakiller açıldığında yapılacaktır.

5- Boş kontenjanı olan okullara nakiller ne zaman açılacak?

Sınıf mevcutları 30'un altında olan sınıflardaki kontenjanların mevzuatı doğrultusunda doldurulmasına ilişkin açıklama Eylül ayı başı itibariyle yapılacaktır.

6- Özel okullara, konservatuarlara ve imam hatip ortaokullarına kayıtlar nasıl yapılacak?

Bu okullara kayıt ve nakillerde adres kontrolü yapılmadığından e-okul işlemleri ekranı açıldığında velisinin başvurusu üzerine okul yöneticileri tarafından süresi içinde kayıt ve nakiller yapılabilecektir.

7- Şehit- muharip gazi çocukları ile özel eğitim öğrencilerinin nakli ne zaman ve nasıl olacak?

Bu çocukların kayıtları sistemde yerleştirilen okula yapıldıktan sonra Eylül ayı başı itibariyle bu konumdaki öğrencilerin istedikleri okullara nakillerine izin verilecektir.

8- Öğretmen çocukları, çalışan anne babalar, kardeşler, ana sınıfını okuduğu okula kayıt yaptırmak isteyenlere özel bir uygulama getirilecek mi?

Yönetmeliğin izin verdikleri dışında hiçbir kişi veya gruba ayrıcalık tanınmayacaktır.

Önceki uygulama aynen devam edecektir.

9- Kesin kayıt için hangi işlem yapılacaktır?

e-kayıt yerleştirmesi aynı zamanda kesin kayıt anlamına da gelmektedir. Velilerimiz kesin kayıt için ek herhangi bir belge götürmeyecek. Eylül ayı başında okul idaresine başvurarak çocuğunu bu okula göndereceğini beyan edecek. Kayıt için herhangi bir ücret ödenmeyecektir.

10- Velilerden öğrencilerin kayıtlarının bir yıl ertelenme istekleri kabul edilecek mi?

Yaşça kayıt hakkını elde eden, ancak bedenen veya zihnen yeterince gelişmemiş olup okula uyum sağlayamayan 66 ay ve üzeri çocuklar da kasım ayı sonuna kadar sağlık kurumlarından verilen bedenen veya zihnen gelişmemiş tıbbi tanılı rapor üzerine okul öncesi eğitime yönlendirilebilecek veya kayıtları bir yıl ertelenebilecektir.

11- Birinci adresi yurt dışı olanların kayıtları nasıl olacak?

Birinci adresi yurt dışı olup Türkiye'de akrabasının yanında kalacak durumdaki çocukların kayıtları Bakanlığımız tarafından yapılacaktır. Bu çocukların yerleşim yeri adresi, anne-baba muvafakatnamesi ve hangi okula kayıt edileceği ilçe milli eğitim müdürlükleri aracılığıyla resmi yoldan Bakanlığımıza gönderilecektir.

Kaynak: www.mebpersonel.com
Yorumlar (4)
efe 3 yıl önce
ooooooooooooooooo
azra ecem 3 yıl önce
doğum tarihinin yan çizgisini yapamadım
Cemile 3 yıl önce
O zâman sizin adınız ne
Müslüm 3 yıl önce
Çok iyi

Gelişmelerden Haberdar Olun

@