banner476

2014-2015 Eğitim Öğretim Döneminde MEB'de Yapılan Değişiklikler

2014-2015 eğitim-öğretim yılının ilk döneminin sonuna geldik.

Eğitim 21.01.2015, 12:13 21.01.2015, 12:17
2014-2015 Eğitim Öğretim Döneminde MEB'de Yapılan Değişiklikler
 2014-2015 eğitim-öğretim yılının ilk döneminin sonuna geldik. Sürekli değişen sistem, öğretmenlerin uğradığı haksızlıklar, atamaların adalet çerçevesinde yapılamaması, sınavlarda gerekli güvenliğin sağlanamaması, değişen not sistemi, şube ve okul müdürlerinin yandaş sendikaca atanması, baştan savma yapılan eğitim şurası, 4+4+4 ‘ün gerektirdiği dönüşümlerin sağlanamaması… Derken bir dönemin daha sonuna geldik. 

Özellikle birçok yeniliğin yanlış ve düşünülmeden hayata geçirildiği bir dönem geçirdik. Sonuçları düşünülmeden, çıkar çatışması dahilinde geçen bir eğitim-öğretim yılı oldu diyebiliriz. Burada mağdur olan yine öğretmenler, öğrenciler oldu. Tabi ki en büyük kayıp ülkemizin geleceği! Kan kaybeden bir hastaya acil kan bulunması ne kadar önemliyse MEB ‘e kan verecek onu hayata döndürecek işin ehli insanların yönetici koltuklarına getirilmesi de bir o kadar önemlidir.

Bu hafta karne alacak ilköğretim öğrencilerimizi bir sürpriz beklemekte. Yıllardır not sistemine alıştıran MEB yine düşünmeden jet hızıyla aldığı bir kararı uygulamaya geçirdi, not sistemi yerine geliştirilmeli-iyi-çok iyi şeklinde değerlendirme yapılmasına karar verdi. Not görmeye alışmış veli ve öğrencilerimiz karne günü bir şok yaşayacak. Bu tür bir değerlendirmede öğretmenlerimiz oldukça kararsız kaldı. Öğrencilerin bu üç kıstas dışında olduğu durumlarda birçok öğrenci bu kıstaslara sığdırılmaya çalışıldı. Bu tür bir değerlendirme de velilerin daha az sorumluluk almasına yol açacak gibi.
Baştan aşağıya eğitim camiası için sorunlarla geçen bir dönem acaba kimleri memnun etti! Zarar –ziyan oldukça fazla. Olan yine öğretmenlerimize ve öğrencilerimize oldu. Daha nereye kadar bu devam edecek! Birilerinin artık bu sisteme el atması gerekiyor. Yetkili sendikanın ve MEB ‘in birlikte kangren haline getirdikleri eğitim sistemimizi daha ne kadar kötüye götüreceğini çok merak ediyorum!

Kaos içinde geçen bu dönenim mağdurları olan eğitim camiamız ve karne alacak öğrencilerimiz için bu dönem yaşanan sorunların bir daha yaşanmamasını MEB’in üzerine düşen görevi acilen yerine getirmesini temenni eder iyi tatiller dilerim.

Anadolu Eğitim Sendikası 
Kübra BAYRAK
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@