banner476

2020 AÖF yaz okulu ve başvuru işlemleri

AÖF Yaz Okulu Ne Zaman? Başvuru işlemleri nasıl yapılacak? Tüm detaylar haberimizde

Eğitim 16.06.2020, 15:25
2020 AÖF yaz okulu ve başvuru işlemleri

Açıköğretim Fakültesi tarafından düzenlenen yaz okulu sınavları için bekleyiş sürüyor. Geçtiğimiz yıl ilk kez uygulanan Açıköğretim Fakültesi yaz okulu bul yılda yayımlanan takvime göre yapılması planlanıyor. Koronavirüs sebebiyle tarihin ertelenme olasılığı olsada belirlenen takvime göre yapılacak yaz okulu 23 Ağustos 2020 tarihinde tüm illerde yapılacak. YAZ OKULU NE ZAMAN VE HANGİ İLLERDE YAPILACAK? Yaz okulu sınavı 23 Ağustos 2020 tarihinde yapılacaktır. Yaz okulu sınavının bütün illerde yapılması planlanmaktadır. YAZ OKULUNA KİMLER GİREBİLİR? 1- Yaz okuluna güz ve bahar döneminde kayıt yenileten-yeniletmeyen, yarı yıl fark etmeksizin tüm Açıköğretim Sistemine göre öğretim yapan Fakültelerin öğrencileri kayıt yaptırabilir. 2- Öğrenciler, üst yarıyıl ya da alt yarıyıllardan hiç almadıkları dersleri yaz okulunda alabilir. Tüm bu koşullarda yaz okulunda en fazla 5 ders seçebilirler. 3- Öğrenim gördüğü programda FF harf notlu dersi/dersleri olan öğrenci yaz okulunda bu dersi/dersleri alabilir. 4- Genel Not Ortalaması (GNO) 2,00’ın altında olan öğrenciler, koşullu geçtikleri dersleri yani CD, DC ve DD harf notu aldıkları ders/dersleri yaz okulunda alabilir.  SINAV MERKEZİ TERCİHİ SON TARİHLERİ

Yaz Okulu Sınavı 17 Temmuz 2020 Söz konusu tarihe kadar sınav merkezi tercihi yapanlar, yaz okulu sınavına ilgili sınav merkezinde girebilir. YAZ OKULU Kayıt Türü İnternet Başvuru ve Kayıt Tarihi** Mazeretli Kayıt Tarihi Süre

YAZ OKULU DERS SEÇME

- Açıköğretim - İktisat - İşletme 06 Temmuz 2020 Pazartesi 10 Temmuz 2020 Cuma 10 Temmuz 2020 Cuma 5 Gün * ÖSYS Yeni Kayıt, Ek Yerleştirme ve Dikey Geçiş İnternet Başvuru ve Kayıt tarihleri, ÖSYS yerleştirme sonuçlarının açıklandığı tarihe bağlı olarak değişebilir. ** Kayıt gruplarının Internet Başvuru işlemleri belirtilen tarihlerin ilk günü saat 09.00’da başlayacak, son günü saat 17.00’de sona erecektir. *** Yatay Geçiş ile kayıt yaptıranlar ders ekleyebilir.

SINAV TARİHLERİ

Sınav Türü Sınav Tarihi Güz Dönemi Ara Sınavı 14 - 15 Aralık 2019 Güz Dönemi Dönem Sonu Sınavı 18 - 19 Ocak 2020 Bahar Dönemi Ara Sınavı 18 - 19 Nisan 2020 Bahar Dönemi Dönem Sonu Sınavı 13 - 14 Haziran 2020 Yaz Okulu Sınavı 22 - 23 Ağustos 2020 Yaz okuluna kimler kayıt yaptırabilir?

1- Yaz okuluna güz ve bahar döneminde kayıt yenileten-yeniletmeyen, yarı yıl fark etmeksizin tüm Açıköğretim Sistemine göre öğretim yapan Fakültelerin öğrencileri kayıt yaptırabilir.

2- 2019-2020 öğretim yılında son kez yapılacak üç ders sınavına girme hakkı bulunan öğrenciler isterlerse yaz okuluna başvurabilirler. Ancak yaz okuluna kayıt yaptıran öğrenci, üç ders sınavına katılamaz.

3- Öğrenciler, üst yarıyıl ya da alt yarıyıllardan hiç almadıkları dersleri yaz okulunda alabilir. Tüm bu koşullarda yaz okulunda en fazla 5 ders seçebilirler.

4- Öğrenim gördüğü programda FF harf notlu dersi/dersleri olan öğrenci yaz okulunda bu dersi/dersleri alabilir.

5- Genel Not Ortalaması (GNO) 2,00’ın altında olan öğrenciler, koşullu geçtikleri dersleri yani CD, DC ve DD harf notu aldıkları ders/dersleri yaz okulunda alabilir. Yaz okulunda hangi dersler açılacaktır?

1- Ders seçimi, aof.anadolu.edu.tr adresindeki Kayıt Otomasyonu bağlantısı Yaz Okulu Kayıt linkinden ilgili kayıt tarihleri arasında yapılacaktır.

2- Yaz okulunda hangi ders/derslerin açılacağı ilgili birim kurulu kararı ve Senatonun onayıyla yaz okulu kayıt tarihlerinden sonra belirlenir. Not yükseltmek için yaz okulundan ders alabilir miyim?

1- Genel not ortalaması 2,00 veya 2,00'nin üzerinde olup FF harf notu haricinde başarısız dersi bulunmayan öğrenci, not yükseltmek için ders seçemez.

2- Genel not ortalaması 2,00’nin altında olup başarısız olan FF harf notlu dersle birlikte koşullu geçer (CD, DC ve DD) harf notu alınan ders/derslerden en fazla 5 ders seçebilir.

Not ortalamam 2.00'ın altında; yaz okuluna hangi dersleri seçebilirim?

Açılacak derslerden, FF harf notu aldığınız ders/dersler, uyarı aldığınız dönemden itibaren koşullu geçer (CD, DC ve DD) harf notu aldığınız ders/dersler ile hiç almadığınız ders/derslerden, en fazla 5 ders seçebilirsiniz. Üç ders sınavına gireceğim yaz okuluna kayıt yaptırabilir miyim?

1- 2019-2020 eğitim-öğretim yılında üç ders sınavına katılma hakkı olan öğrenci, ders seçimi yapmadan üç ders sınavına katılabilir ya da yaz okulundan ders seçerek yaz okulu sınavına katılabilir.

2- Bir öğrenci, üç ders sınavına ve yaz okuluna aynı anda katılamaz. Yaz okulunda devam zorunluluğu var mıdır? Yaz okulu, öğrencilerimize öğrenimlerini belirlenen süreden önce tamamlama fırsatı vereceği gibi, bütünleme sınavı taleplerinin de karşılanması anlamına geliyor. Yaz okulunda Açıköğretim Sistemine göre öğretim yapıldığından dolayı devam zorunluluğu bulunmamaktadır. Mezun olabilmek için üç dersim var, üç ders sınavına mı yoksa yaz okuluna mı katılmalıyım? 1- Üç ders sınavı ya da yaz okulundan birini tercih etmeniz gerekir.

2- Bir öğrenci, üç ders sınavına ve yaz okuluna aynı anda katılamaz. Yaz okulu öğretim ücreti tutarı nedir? Yaz okulu 2019 Yılı ücretleri aşağıdaki gibiydi.  Alınan Ders Sayısına Göre Ödenecek Öğretim Gideri Ücreti Yaz okulunda 1 Ders alan öğrenci Toplam ₺160,00 öder. Yaz okulunda 2 Ders alan öğrenci Toplam ₺175,00 öder. Yaz okulunda 3 Ders alan öğrenci Toplam ₺190,00 öder. Yaz okulunda 4 Ders alan öğrenci Toplam ₺205,00 öder. Yaz okulunda 5 Ders alan öğrenci Toplam ₺220,00 öder.

Yaz okulu kayıtlarında hangi öğrencilerden ücret alınmaz?

İlgili Kanunlar kapsamında olan Şehit/Gazi yakınlarından, 03/01/2019 tarihli ve 1 sayılı Anadolu Üniversitesi Yönetim Kurulu Kararı gereğince engellilik oranı %40 ve daha fazla olan öğrencilerden yaz okulu ücreti alınmamaktadır. Yaz okulu ders seçimi sonucunda açılmayan dersin tutarının iadesi yapılacak mı? Yaz okulu için yatırılan Öğretim Gideri tutarı iade edilmez ve ödeme yapıldıktan sonra kayıt işleminden vazgeçilemez. Ancak seçilen ders açılmazsa ilgili derse ait tutar, derslerin hiçbiri açılmazsa öğretim gideri tutarının tamamı iade edilir.

Yaz okulu sınavları hangi tarihlerde ve hangi illerde yapılacaktır? Yaz okulu sınavları 22-23 Ağustos 2020 tarihlerinde yapılacaktır. Yaz okulu sınavlarının bütün illerde yapılması planlanmaktadır.

Yaz okulu için sınav merkezi tercihi işlemini ne zamana kadar yaptırmak gerekir? Yaz okulu sınav merkezi tercihini 17 Temmuz 2020 tarihine kadar yapan öğrenciler belirtmiş oldukları sınav merkezinde sınava katılacaktır. Bu tarihten sonra yapılacak değişiklikler işleme alınmamaktadır. Yaz okulu başarı değerlendirmesi nasıl yapılır? Yaz okulu başarı değerlendirmesi tek sınav ile yapılır ve bu sınavın başarı notuna katkısı %100’dür. Yaz okulunda yapılacak sınava kimler giremez? Güz veya Bahar dönemine bakılmaksızın girmiş olduğu son sınavında kopya nedeniyle sınavı/sınavları geçersiz sayılan öğrenci yaz okuluna kayıt yaptırabilir. Ancak kopya olayının gerçekleştiği sınav dönemini izleyen ilk sınav yaz okulu sınavı olacağı için sınava giremez. Yaz okuluna kayıt zorunlu mudur?

Yaz okulu uygulamasına katılım öğrencinin isteğine bağlıdır. Yaz okulu ile ilgili sorular için öğrencilerimiz nereye başvurabilirler? Öğrencilerimiz yaz okulu ile ilgili sorularını aosdestek.anadolu.edu.tr üzerinden ya da İletişim ve Çözüm Masası üzerinden sorarak yanıt alabilirler.  (kamuajans)

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@