banner476

6 Ekim Cuma Günü İstanbul'da Okullar Tatil Mi?

6 Ekim 2017 Cuma Günü İstanbul'un Kurtuluşunun Yıl Dönümü. Peki 6 Ekim Cuma Günü Okullar Tatil Mi? İstanbul'un Kurtuluşu Olan Cuma Günü Eğitim-Öğretime Ara Verilecek Mi?

Eğitim 04.10.2017, 18:50
6 Ekim Cuma Günü İstanbul'da Okullar Tatil Mi?

6 Ekim Cuma Günü İstanbul'da Okullar Tatil Mi? 6 Ekim 2017 Cuma Günü İstanbul'un Kurtuluşunun Yıl Dönümü. Peki 6 Ekim Cuma Günü Okullar Tatil Mi? İstanbul'un Kurtuluşu Olan Cuma Günü Eğitim-Öğretime Ara Verilecek Mi? Cevabı Mebpersonel.com'da.

Milli Eğitim Bakanlığından alınan bilgilere göre 6 Ekim Cuma günü İstanbul'da okullar tatil değil. Okullarda eğitim-öğretim devam edecek.

MEB, 6 Ekim Cuma İstanbul'da okullar tatil mi sorusuna cevap verdi ve okulların tatil olmayacağını açıkladı.

6 EKİM İSTANBUL'UN FETHİ
Birinci Dünya Savaşı'nın sonunda imzalanan Mondros Mütarekesi'ne dayanarak 13 Kasım 1918'de İstanbul'a gelen Batılı ülkeler 16 Mart 1920 günü İstanbul işgalini resmen başlattılar.

Batılı ülkeleri sömürgeci olarak tanımlayan Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk de tarihe geçen "Geldikleri gibi giderler..." sözünü bu işgal üzerine söyledi.

Sömürgeci ülkelerin yaklaşık 5 yıl süren işgali 5 Ekim 1923'te sona erdi. Çünkü Kurtuluş Savaşı kazanılmış, işgal kuvvetleri büyük bir hezimete uğratılmıştı.

İtilaf devletlerinin İstanbul'u işgalinin, 6 Ekim 1923'te ise Şükrü Naili Paşa komutasındaki 3. Kolordu'nun resmen sonlandırmasının ardından her yılın 6 Ekim’i İstanbul'un kurtuluş günü olarak belirlendi ve kutlanmaya başlandı.

Kaynak: www.mebpersonel.com
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@