banner476

8. sınıflar için açık uçlu soru örnekleri

TEOG yerine getirilmesi planlanan açık uçlu soru örnekleri MEB tarafından yayımlandı. İşte 8. sınıflar için açık uçlu soru örnekleri...

Eğitim 02.10.2017, 22:30
8. sınıflar için açık uçlu soru örnekleri

TEOG yerine getirilmesi planlanan açık uçlu soru örnekleri MEB tarafından yayımlandı. İşte 8. sınıflar için açık uçlu soru örnekleri...

Açık uçlu sorular, ilk etapta (1.Dönem Sınavı) Türkçe, matematik ve fen bilimleri derslerine ait sınavlarda kullanılacaktır. Bu derslerin her birinde yer alan 20 sorunun 18 tanesi çoktan seçmeli, 2 tanesi ise açık uçlu sorulardan oluşacaktır. 

Açık uçlu sorular, ölçme değerlendirme uzmanları tarafından oluşturulan belirtke tablosu çerçevesinde, ilgili test kitapçığı içerisinde uygun olan soru numarası ile yer alacaktır. Çoktan seçmeli soruların cevapları, önceki sınavlarda olduğu gibi optik cevap kâğıdı üzerine kodlanacaktır. Açık uçlu soruların cevapları da optik cevap kâğıdına yazılacaktır fakat bu cevaplama kodlama biçiminde olmayacaktır. Söz konusu soruların cevapları, cevap kâğıdı üzerinde ilgili soru için hazırlanan çerçeveli alana öğrenci tarafından kurşun kalemle okunaklı bir şekilde yazılacaktır. 

Açık uçlu soruların değerlendirilmesi, alanında deneyimli ve açık uçlu soruların değerlendirmesi konusunda eğitim almış öğretmenler tarafından yapılacaktır. Değerlendiriciler, öğrenci cevaplarını yapılandırılmış cevap anahtarına göre öğrenci kimlik bilgilerini görmeden nesnel yöntemlerle puanlayacaktır. Değerlendiriciler arası puan farkı oluşması, cevabın okunamaması gibi durumlarda öğrenci cevabı, üst değerlendiriciler tarafından tekrar değerlendirilecektir.

Öğrenci cevapları değerlendirilirken yazı güzelliği, harf eksikliği, imlâ veya noktalama yanlışlıkları göz önünde bulundurulmayacaktır. Ancak Türkçe dersinde doğrudan imlâ/noktalama sorusu soruluyor veya kelime/kavram farklılığı oluşuyor ise ayrı bir değerlendirme söz konusu olacaktır.

Öğrencilerimizi, velilerimizi ve tüm kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla genel ağ (internet) adresimizde (odsgm.meb.gov.tr) açık uçlu sorular ve yapılandırılmış cevap anahtarlarının örneklerini yayımlamış bulunmaktayız. 

Kamuoyumuza saygılar sunar, öğrencilerimize başarılar dileriz... 

 

 

TÜRKÇE DERSİ AÇIK UÇLU SORU VE YAPILANDIRILMIŞ CEVAP ANAHTARI ÖRNEKLERİ

MATEMATİK DERSİ AÇIK UÇLU SORU VE YAPILANDIRILMIŞ CEVAP ANAHTARI ÖRNEKLERİ

FEN BİLİMLERİ DERSİ AÇIK UÇLU SORU VE YAPILANDIRILMIŞ CEVAP ANAHTARI ÖRNEKLERİ

İNGİLİZCE DERSİ AÇIK UÇLU SORU VE YAPILANDIRILMIŞ CEVAP ANAHTARI ÖRNEKLERİ

TÜRKİYE CUMHURİYETİ İNKILAP TARİHİ VE ATATÜRKÇÜLÜK DERSİ AÇIK UÇLU SORU VE YAPILANDIRILMIŞ CEVAP ANAHTARI ÖRNEKLERİ

DİN KÜLTÜRÜ VE AHLAK BİLGİSİ DERSİ AÇIK UÇLU SORU VE YAPILANDIRILMIŞ CEVAP ANAHTARI ÖRNEKLERİ

ÖRNEK CEVAP KAĞIDI

Kaynak: www.mebpersonel.com
Yorumlar (30)
ismail vtyui 3 yıl önce
LÜTFEN KALDIRIN ŞU AÇIK UÇLUYU
tunahan 3 yıl önce
açık uçlu sorular yorum soruları herkesin yorumu farklıdır bunun için teogu geri getirmelerini istiyorum.
Kenan sayar 3 yıl önce
Tesi okumalar da mantıklı
Adımı belirtmek istemiyorum. 3 yıl önce
Yaaaa lütfen teog olsun yaaaa yeni sistem daha zor.
Rabia Yıldız 3 yıl önce
Siz değiştiririrken öğrencilerin fikrini alıyor musunuz? Sanki sınava siz giricekiniz. Mâdem değişiyor MEB tarfından anket yapılsın (TEOG'un kalkmasını istiyor musunuz? İstemiyor musunuz?) diye. Bizde ona göre EET/HAYIR diyelim.
Adımı belırtmek ıstemıyorum 3 yıl önce
Lutfen eskı sıstem gerı gelsın yanı teog bızım stresımızı azaltmak ıstıyosunuz ama stresımız dahada cok oluyor lutfen acık uclu sınavı kaldırın burdan cumhurbaskanımıza seslenkyorum
Adımı belırtmek ıstemıyorum 3 yıl önce
Lutfen eskı sıstem gerı gelsın yanı teog bızım stresımızı azaltmak ıstıyosunuz ama stresımız dahada cok oluyor lutfen acık uclu sınavı kaldırın burdan cumhurbaskanımıza seslenkyorum
... 3 yıl önce
lütfen teog geri gelsin . bu sistem gerçekten çok zor ve bizi bunun üzerine durarak eğitmediler o yüzden biz açık uçlu sorular hakkında pek fazla bişey bilmiyoruz o yüzden teog geri gelmeli diye düşünüyorum . lütfen teog geri gelsin .
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@