banner476

9 Bin Okul Beyaz Bayraklı

Sağlıklı beslenme ve hareketli yaşam konularında yürüttüğü olumlu çalışmalarla "Beslenme Dostu Okul" sertifikası almaya hak kazanan okul sayısı 4 bin 970'e ulaştı

Eğitim 11.03.2019, 08:21
9 Bin Okul Beyaz Bayraklı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ve Sağlık Bakanlığı iş birliğinde yürütülen "Beslenme Dostu Okullar Programı" kapsamında verilen "Beslenme Dostu Okul" sertifikası alan okulların sayısı her geçen gün artıyor. "Beslenme Dostu Okullar Programı" ile geçen yıl sertifikalandırılan okul sayısı 4 bin 970'e ulaştı.

DÜZENLİ DENETİM YAPILIYOR

Bu program kapsamında okullardan "Okul Sağlığı Yönetim Ekibi" oluşturarak beslenme dostu okul programı hazırlamaları, öğrencilere yönelik beslenme eğitimi ile etkinlikler düzenlemeleri, beden eğitimi faaliyetleri, velilere yönelik sağlıklı beslenme ve hareketli yaşam konularında yapacakları bilgilendirme çalışmaları faaliyetleri yerine getirmeleri bekleniyor. Bu çerçevede okullarda düzenli denetimler gerçekleştiriliyor.

Program ile Türkiye genelinde resmi ve özel okulların sağlıklı beslenme ve hareketli yaşam konularında teşvik edilmesi, bu konuda yapılan iyi uygulamaların desteklenmesi ile okul ortamı ve öğrenci sağlığının geliştirilmesi amaçlanıyor.

9 BİN OKUL BEYAZ BAYRAKLI

Ayrıca Sağlık Bakanlığı ile örgün ve yaygın eğitim kurumlarının temizlik ve hijyen konusunda teşvik edilmesi, toplum sağlığının korunması ve geliştirilmesi, yaşam kalitesinin yükseltilmesi, yeterli eğitim almış sağlıklı nesiller yetiştirilmesi amacıyla da Beyaz Bayrak Projesi yürütülüyor. Bu proje kapsamında gerekli hijyen koşullarını yerine getirmeyi başaran okullar, "Beyaz Bayrak" sertifikası ile ödüllendiriliyor.
"Beslenme Dostu Okul" sertifikasını alabilmek için okulun her şeyden önce "Beyaz Bayrak" sahibi olması gerekiyor. 2018'de "Beyaz Bayrak Projesi" kapsamında sertifika almaya hak kazanan okul sayısı 9 bin 504 oldu. Bakanlıkça sertifika sahibi olmayan okulların belirlenen koşullara uygun hale getirilmesi amacıyla çalışmalar bu yıl da devam ettirilecek.

Yeni Şafak 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@