banner476

Açık Uçlu Soru: Eğitim-Öğretim Açılımı

TEOG yerine gelecek olan sınavda soru şeklinin değişeceğine dair haberler alıyoruz.

Eğitim 04.10.2017, 23:16
Açık Uçlu Soru: Eğitim-Öğretim Açılımı

Gelen haberlere göre çoktan seçmeli soru tipinden vazgeçileceği  ve öğrencilere  klasik tarzda sorular yöneltileceği söylentisi iyiden iyiye pişiyor.

Aslında,  bu soru tarzının çok daha önceki zamanlarda ısıtıldığına dair birtakım işaretler alıyorduk.

Gelinen noktada ise bu soru tipinin  pişme halinde olduğu açık.

Elbette, bu soru tipi anlaşılır birtakım endişeleri  içinde barındırıyor.

Eğer, bu endişeleri giderici bir uygulama ortaya konulursa, sınavlarda kullanılması önünde hiçbir engel kalmayacak. En azından kalsa dahi bu durum asgari oranda kendisini gösterecek.

Çocuklarımızın muhakeme gücünü,  yazılı olarak  kendilerini ifade etme becerilerini de test edecek olan bu soru tipinin sınavlara entegrasyonuna ilişkin adımlar,  bana kalırsa çok yerinde ve doğru bir adım ve yaklaşım olarak değerlendirilebilir. Bir yerden başlanılması gerektiği izlenimi veren bu adımların, ilerleyen zamanlarda sonuçlarını ve eğitim-öğretim ortamında nasıl bir zemini  meydana getireceğini  hep birlikte göreceğiz.

Eğitim-öğretim mekanizması,  kalite ve nitelik olarak bir standarta sahip değil, hal böyle olunca çıktısı da bir standartın değil, eşit ve adil olmayan farklılıkların harmanlanmış mürekkebiyle bir çıktı verebiliyor ancak. Bu çıktı ise bizleri çağdaş  yani muasır medeniyetler seviyesine yükseltemiyor. Hal böyle olunca, eğitim-öğretim ortamında ne uyum ne ahenk oluyor. Uyumsuz bir ortamdan çıkan her ses ve görüntü kulakları da,  gözleri de rahatsız ediyor. Nitekim, bu rahatsızlık defaatle Sayın Cumhurbaşkanı tarafından da dile getirilmiştir.

O zaman daha radikal, köklü ve devrim niteliğinde çözümler sunulması gerekliliği hasıl oluyor. Yanlışlarda ya da geleneksel  tutumlarda  ve yaklaşımlarda ısrarcı olmamak lazım kanaatini taşıyorum.

Ve kararlılık,  yere sağlam basan ayakların attığı yeni adımlarda olmalı diye düşünüyorum.

Kararsızlık ya da iki arada bir derede kalmışlık, deneyimlerle de sübutu sabittir ki,  bizleri geriye götürüyor. İleri hareketler, umudu ve kararlılığı barındırmazsa,  atılan her adım eski ile yeni arasında bir yerde sıkışıp kalıyor. Bu sıkışmışlık ve kıstırılmışlık, eğitim-öğretim alanında asla çığır açamıyor. Aksine, karmaşıklık ve anlaşılmazlık, insanlardaki endişeyi ve şüpheyi ve güvensizliği katmerliyor.

Onun için eğitim-öğretim alanının yeniliklere, ama kararlılığı ve umudu olan yeniliklere, ihtiyacı var. Kararsızlık,  en kötü karardan daha kötüdür. O halde, artık bir karar verip işe koyulalım. Bence, iş pişti, artık leziz bir yemeği  tabağa alıp sunmanın zamanı geldi.

AÇIK UÇLU SORULAR, EĞİTİM-ÖĞRETİM ALANINDAKİ AÇILIMDIR.  DOĞRU, KARARLI VE UMUTLU ADIMLAR İLE KURULACAK YENİ ÖĞRETİM MEKANİZMASI  İLERİ TAŞIR BİZİ,  BU BAKIMDAN EĞİTİM-ÖĞRETİM ORTAMINA NOKTA ATIŞ BİR ETKİ YARATABİLİR. 

Dilerim, açılım, ortalığa saçılmaz, eğitim-öğretim ortamında düzeni/netliği ve niteliği/kaliteyi sağlar.

Saygılar...

Yusuf SEVİNGEN

Yorumlar (1)
11 3 yıl önce
brova yusuf bey acayip bir şirin gözükme pozısyonu seni tanısam aklıma çeşit çeşit şeyler gelirdi iyi ki tanımamışım senin gibi birini

Gelişmelerden Haberdar Olun

@