Aileler ilkokulda bilişim eğitimi istiyor

banner483

Çocukların ve gençlerin teknolojide kullanıcı olmaktan bir adım öteye geçmesi, 'üretici' olmayı öğrenmesi ve ebeveynlerin bu konuda bilgilendirilmesi amacıyla, Bilişim Zirvesi tarafından 23-24 Mayıs tarihlerinde Kadir Has Üniversitesi Cibali Kampüsü'nde, Türkiye'de bir ilk olarak 'Çocuklar İçin Bilişim Zirvesi' gerçekleştiriliyor olacak.

Eğitim 14.05.2015, 00:16 14.05.2015, 00:17
Aileler ilkokulda bilişim eğitimi istiyor
 Konuya dair mevcut durumu ve tercihleri ortaya koymak için yapılan araştırma sonuçlarına göre; ailelerin yüzde 84,91'i ilkokulda bilişim eğitimi verilmesini isterken, yüzde 80,77'si çocuklarını gönderecekleri okulu seçerken bu alanda eğitim verilmesinin seçimlerini olumlu yönde etkileyeceğini belirtiyor.
Türkiye'de bilgisayar kullanma yaşının 8'e, cep telefonu kullanma yaşının ise 10'a düştüğü günümüzde, çocukların teknoloji kullanımının onlar için bir avantaj mı yoksa tehlike mi olduğu sorusu akılları meşgul ediyor. Bilişim Zirvesi tarafından yapılan araştırma sonuçlarına göre ise; aileler teknoloji kullanımını çocukları için zararlı görmediği gibi, bilişim eğitiminin ilkokulda verilmesini istiyor. Araştırma sonucuna göre ailelerin yüzde 84,91'i çocuklarının teknoloji eğitimi almasını istiyor. Ebeveynlerin katılımı ile yapılan araştırmada; ailelerin yüzde 59,26'sı çocuklarının teknoloji kullanımından memnun iken, ailelerin yüzde 80,77'si çocuklarını gönderecekleri okulu seçerken bilişim eğitimi verilmesinin seçimlerini olumlu yönde etkileyeceğini belirtiyor. Araştırmaya katılan ebeveynlerin yüzde 45,45'i çocuklarının 5 ila 9 yaş arasında bilişim eğitimi alması gerektiğine inanıyor. Aynı şekilde ailelerin yüzde 62,50'si çocuklarının ilerde bilişim sektöründe çalışmasına sıcak bakıyor. Eğitimden sağlığa güvenlikten teknolojiye kadar 100'e yakın oturumun yer alacağı Çocuklar İçin Bilişim Zirvesi'nde ise tüm veriler ve daha fazlası konunun uzmanları tarafından ele alınacak.

Çocukların tercihi oyun ve tablet

Araştırmaya göre çocuklar günde ortalama 2-3 saat teknoloji aletleri kullanıyor. Bunun yanı sıra çocukların cep telefonundan çok tablet kullandıkları görülüyor. Çocuklarda tablet kullanım oranı yüzde 89,90 iken, cep telefonu kullanımı yüzde 53,54'lük orana sahip. Bu oran taşınabilir bilgisayarlarda yüzde 49,49, masaüstü bilgisayarlarda yüzde 38,38 olarak görülüyor. Teknoloji kullanım amacına bakıldığında ebeveynlerin en çok araştırma için çocukların ise oyun için teknolojiyi kullandığı görülüyor. Ailelerin yüzde 84,91'i araştırma, yüzde 82,08'i sosyal medya, yüzde 76,42'si gazete okumak için teknolojiden faydalanırken; çocukların yüzde 84,31'i oyun oynamak, yüzde 56,86'sı film izlemek, yüzde 50,98'ise eğitim amaçlı faydalanıyor.

Türkiye'de ilk defa 'Çocuklar İçin Bilişim Zirvesi'

Çocukların ve gençlerin teknolojide kullanıcı olmaktan bir adım öteye geçmesi, 'üretici' olmayı öğrenmesi ve ebeveynlerin bu konuda bilgilendirilmesi amacıyla, Bilişim Zirvesi tarafından 23-24 Mayıs tarihlerinde Kadir Has Üniversitesi Cibali Kampüsü'nde Türkiye'nin ilk çocuklar için bilişim zirvesi gerçekleştiriliyor olacak. Katılımcıların web sitesi üzerinden online kayıt oluşturarak ücretsiz katılım sağlayabilecekleri 'Çocuklar İçin Bilişim Zirvesi'; eğitim, güvenlik, teknoloji, sağlık gibi ana kategorilerde de uzman konuşmacıların katılımları ile ailelere yeni bir bakış açısı sunacak. Geniş bir yerleşim alanında, çocukların ve gençlerin uygulamalı takım çalışmalarının, ebeveynler için 100'e yakın oturumun gerçekleşeceği etkinlik, 'Teknolojiye Doğan Çocuklar' mottosuyla hayata geçirilecek. Kapıları herkese açık olan etkinliğe katılım için www.bzcocuk.com adresinde bulunan 'online kayıt' formu doldurularak ücretsiz giriş hakkı sağlanabilecek.

Hürriyet

banner482
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@