Ales Sınav Soruları 10 Mayıs 2015

Ales Sınav Soruları 10 Mayıs 2015

2015 İlkbahar Dönemi ALES Sınav Soruları Ve cevapları 2015 yılı ilkbahar dönemi Akademik Personel Ve Lisansüstü Eğitimi Sistemi (ALES) Sınavı bugün yapıldı. ÖSYM tarafından yapılan ALES İlkbahar dönemi sınav soruları ve cevaplarını ÖSYM tarafında açıklanması ile birlikte eş zamanlı olarak Ales Sınav soruları ve cevapları bu sayfamızda olacak.

Ales İlkbahar Dönemi Sınavı bugün saat 09:30'da başlayan   Ales sınavında ,Ales ilkbahar dönemi sınav soruları ve cevapları için adaylara 150 dakika süre verirdi. Ve saatler 12:00  olduğunda 2015 yılı Ales İlkbahar dönemi sınavı sona erdi. Ales sınavına girenler şimdi Ales sınav soruları ve cevaplarını merakla bekliyor .Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) alınan puanlar ile üniversitelerde öğretim görevlisi ,okutman ,araştırma görevlisi,uzman, gibi kadrolara açıktan atama ile bilrikte yurt dışına lisansüstü eğitimi alacak adayların seçiminde kulanılacaktır.

Ales sınav soruları ve cevapları için ÖSYM tarafından alına karar gereği Ales sınav soruların tamamı yayınlanmayacaktır.Ales Sınavında  sayısal ve sözel bölümden oluşan testler uygulandı. Ales sınav soruları iki bölümden oluşan 40'ar sorundan oluştu. Ales sınavına giren adaylar  4 testten, en çok istedikleri Ales puanın göre hesaplanmasını istedikleri ağırlıklı puana uygun en az 3 testi  seçip  Ales ilkbahar döneminde  120 soru cevaplandırmış olacaklardır.Ales sınavına giren Adaylar istedikleri takdirde bütün  Ales Sınav  sorularını cevaplandırabildiler. 
ÖSYM Ales sınav soruları ve cevaplarının sadece yüzde 10'luk kısmını resmi olarak yayınlayacaktır. Ales sınav ve sorularının Ösym tarafından yayınlan sorular ve cevaplar dışında yayınlanması  konusunda ÖSYM tarafından bu açıklama yapıldı;  Ales Sınav soruların  telif hakları ÖSYM’ye aittir.  Ales Sorulaır, ÖSYM Yönetim Kurulu tarafından yayımlanmasına karar verilenler hariç, hiçbir kişi veya kuruma verilmez.  Ales Sorular, basılı veya İnternet ortamında yayımlanamaz. ÖSYM’nin yazılı izni olmadan, Ales sınav soruları ve cevapları  hangi amaçla olursa olsun, tamamının veya bir kısmının kopya edilmesi, fotoğraflarının çekilmesi, herhangi bir yolla çoğaltılması, kullanılması veya yayımlanması yasaktır. Aksi yönde fiillere karşı, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu göre işlem yapılacaktır.


Yukarda ki açıklamada görüldüğü üzere Ales sınav soruları ve cevaplarının yayınlanması yasaktır fakat Ales sınavına giren adaylar Ales sınav soruları ve cevapları hakkında ki zorluk derecesine soruların kapsamı gibi konularda yorumlar kısmında Ales sınav soruları ve cevapları hakkında ki görüşlerinizi iletebilirler.

2015 İlkbahar Dönemi Ales Sınav Soruları Ve Cevapları İçin Tıklayınız( ÖSYM tarafından açıklandığı an linkimiz aktif olacaktır)


  Ales Sınav Sonuçları 
Ales sınav sonuçları, açıklandığı tarihten itibaren üç yıl süreyle geçerlidir. Ve her  aday için Sayısal-1, Sayısal-2, Sözel-1, Sözel-2 Standart Puanlar (SP) hesaplanacaktır. Bu standart puanlar kullanılarak her aday için sayısal ağırlıklı, sözel ağırlıklı ve eşit ağırlıklı olmak üzere 3 ağırlıklı puan (AP) hesaplanacaktır.

 Ales sınav sonuçları için ise ÖSYM'nin çok kısa bir sürede Ales sınav sonuçların açıklanması bekleniyor. Ales Sınav sonuçları ÖSYM  kurumun sonus.osym.gov.tr adresinde T.C. kimlik numrası ve kişişel şifre girişi ile ales puanlarını öğrenebilecekler.HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum