banner476

Anadolu İHL'de 'Çözüm' konferansı

Atakum Anadolu İmam Hatip Lisesi, ana teması "Turn The Tide"( Akışı Değiştir) olan ATAMUN’18 Konferansı'nın final programını büyük bir coşku ile gerçekleştirdi.

Eğitim 13.04.2018, 16:21
Anadolu İHL'de 'Çözüm' konferansı

Atakum İHL'nin nin, 5-8 Nisan tarihleri arasında hem İngilizce hem de Arapça dillerinde gerçekleştirdiği ATAMUN’18 programı Taflan Gençlik Kampı'nda düzenledi. Lise düzeyi öğrencilerin Birleşmiş Milletler Simülasyonuyla  Dünya sorunlarına karşı siyasi bir bakış açısı geliştirebilmelerini sağlayan program  4 İngilizce 2 Arapça olmak üzere toplam 6 komiteden oluştu.

5 bölge 9 il 22 farklı liseden 142 öğrenci ve 20 öğretmenin katıldığı ATAMUN’18 konferansında öğrenciler 4 gün boyunca dünya meselelerine çözüm aradılar. Öğrencilerin Arapça ve İngilizce’yi akademik, resmi ve diplomatik şekilde kullanabilmesi, dünya sorunları karşısında bilinçlenmesi ve bu sorunlara çözümler üretmeye çalışmasına katkı sağlayan ATAMUN’18 konferansı öğrencilere dil alanında büyük imkanlar sundu.

Dünyanın en büyük Birleşmiş Milletler Konferansı Harvard MUN prosedürünü kullanarak gerçekleştirilen ATAMUN’18 Konferansında, 4 İngilizce ve 2 Arapça komite yer aldı. İngilizce komitelerden “Silahsızlanma ve Uluslararası Güvenlik Komitesi”nin konusu Siber Savaşlar olarak belirlenirken, UNESCO komitesinin konusu “İfade ve Basın Özgürlüğü ve Gazeteci Güvenliği için Çevre Oluşturmak” oldu. Keşmir probleminin tartışıldığı Özel, Politik ve Bağımsızlık komitesinin yanı sıra Ortadoğu sorununa çözüm bulmayı amaçlayan Öncüler Komitesi de İngilizce komiteler arasında yerini aldı. Arapça komitelerin birinde Global Terör sorunu diğerinde ise Kudüs’teki insan hakları ihlali tartışılarak çözüm bulunmaya çalışıldı.

ATAMUN’18 konferansına katılan öğrenciler, komitelerde dünya gündemini yakından ilgilendiren konuları İngilizce ve Arapça tartışarak dil konusundaki hakimiyetlerini göstermiş oldu. Unesco komitesinde Filistin’deki İsrail zulmünü haber yapan Mısırlı bir gazetecinin suikaste kurban gitmesini anlık kriz yönetimiyle çözen öğrenciler, DISEC (Silahsızlanma ve Uluslararası Güvenlik Komitesi) komitesinde ise,  BM'nin siber ordusuna kabul edilmemeleri üzerine dünyanın bir çok ülkesinden bir araya gelen bir grup Hacker’in yeteneklerini bütün dünyaya kanıtlamak için iki önemli ülkeyi - Amerika Birleşik Devletleri ve Kuzey Kore- zekice bir siber saldırı silsilesi ile birbirine düşürdükleri   krizi de başarıyla çözdü.  SPECPOL komitesinde ise,  Pakistan ve Hindistan arasında 1947 yılında beri özerk bölge olan Keşmir tartışıldı . Ve olası krizler gündeme getirildi bunlardan biri LKC örgütünün Shesh Paul Vaid ve Ghulam Qadir in kaçırması ve bununla alakalı olası çözümlerin tartışılması yönünde gerçekleşti ve komitede iki tane çözüm önerisi kağıdı sunuldu. Başka bir Arapça Komite olan SOCHUM da ise Kudüs'teki insan hakları ihlali ve bunların engellenmesi konuları tartışıldı. Kriz olarak ise bir Mossad ajanının aslında Mısır hükümetinin İsrail ile işbirliği içerisinde olduğunu itiraf etmesiydi ve bunun ardından gelişen olaylar komiteye renk katarken öğrenciler  soruna çözüm bulabilmek adına dört gün boyunca bütün gayretlerini ortaya koydu. Arapça komitelerden diğeri ise  BM nin özel komitesi Security Council'di. Bu komitede Orta Doğu'daki terör problemi ve küresel çaptaki etkileri tartışıldı. Özel komite olması sebebiyle 15 kişilik en az delege sayısına sahip olan komitede dört gün boyunca çok hararetli tartışmalar yaşandı ve kriz olarak Fransa büyükelçisinin Amerika'da öldürülmesi ve bunun suçunun Türk casuslara atılmasıyla tartışma ortamı daha da haraketlendi. Kararların yazılması sürecinden sonra zorlu oylamalar sonucu çözüm kararının kabulüyle komite son buldu.

Dört gün boyunca dolu dolu geçen konferansın kapanış programında öğrencilere En İyi Delege, Olağan Üstü Delegele ve  Onur Ödülleri takdim edildi.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@